הריון בטלפון אחד

ב"כללית" במחוז חיפה וגליל מערבי הופעל שירות ראשון מסוגו לתיאום כלל התורים לבדיקות סקר עבור האישה ההרה
ד"ר אבי לייטמן. "מצאנו כי הנשים, שנתונות גם כך בלחץ בתקופה רגישה זו בחייהן, הולכות לא אחת לאיבוד בין הכתובות השונות בהן עליהן להיבדק"

ד"ר אבי לייטמן. "מצאנו כי הנשים, שנתונות גם כך בלחץ בתקופה רגישה זו בחייהן, הולכות לא אחת לאיבוד בין הכתובות השונות בהן עליהן להיבדק". צילום: דוברות כללית

במהלך היריון רגיל נזקקת אישה לשש בדיקת סקר מומלצות, כך מציין מנהל מערך רפואת הנשים של "כללית" במחוז חיפה וגליל מערבי, ד"ר אבי לייטמן, ומוסיף. "מצאנו כי הנשים, שנתונות גם כך בלחץ בתקופה רגישה זו בחייהן, הולכות לא אחת לאיבוד בין הכתובות השונות בהן עליהן להיבדק, טועות במועדי הבדיקה המומלצים ואינן מגיעות במועדים הנכונים לבדיקות. על רקע זה, יזמנו הקמת שירות יחודי בארץ של מוקד הריון, במטרה לסייע לאישה ההרה בסבך הבדיקות שעליה לעבור.

המוקד מאוייש על ידי 3 נציגות שירות שעברו הכשרה אינטנסיבית, ומלווה על ידי ד"ר לייטמן ושתי אחיות מנוסות בתחום. הצוות מנתב את הפונה לבדיקות הדרושות לה בכל שלב במהלך ההריון וכן מתאם עבורה את התורים, כך שהאישה נהנית מכתובת אחת מוכרת להסדרת כלל התורים.

השירות ניתן בימים ראשון עד חמישי, בין השעות 20:00-9:00 ומבוצע בו תיאום תורים לבדיקות והשירותים הבאים:

  1. סקר שליש ראשון – הכולל בדיקת שקיפות עורפית ובדיקת הדם המתאימה.
  2. אולטרסאונד – סקירת מערכות מוקדמת.
  3. סקר שליש שני – בדיקת הדם לתבחין המשולש ("חלבון עוברי").
  4. אולטרסאונד – סקירת מערכות מאוחרת.
  5. מידע גנטי (ייעוץ גנומטר לבדיקות סקר גנטי).
  6. ליווי הריון על ידי אחות.

מטרתו לתת לנשים בהריון כתובת אחת, המסייעת בתיאום התורים לבדיקות העיקריות והחשובות המומלצות לכל אישה הרה. כמו כן, ניתנת הדרכה מתי לעבור במועד הנכון והמתאים מבחינה רפואית כל  אחת מהבדיקות וכיצד להתכונן לקראתן. בנוסף, ניתן מידע על סדנאות רלבנטיות, מידע הגנטי בכללית ועוד. מאז הופעל מוקד ההריון, לפני כחודש וחצי, נהנו כבר מהשירות שירות כ-1350 נשים הרות שהביעו שביעות רצון גבוהה. אותן נשים שעבורן זה אינו ההריון הראשון, ציינו שחווית ההריון שלהן השתפרה מאד תודות לשירות החדש.

מנהלת מרחב חיפה גליל מערבי ובי"ח כרמל של כללית, פרופסור מ"ק חן שפירא, מציינת כי הפעלת מוקד ההריון נעשה כחלק משורה של יוזמות שנועדו להקל על המטופלות ולהנגיש שירות. "אנו מאמינים שיש לחסוך מהאישה ההרה עיסוק בהיבטים בירוקרטיים, ולסייע לה להגיע במועד הנכון ולבדיקה המתאימה. מצאנו שנשים רבות עוברות בדיקות יתר, או אינן נבדקות במועד, רק בשל חוסר הכוונה וידע. הצוות המקצועי במוקד שהפעלנו, מעניק מענה הולם לבעיה זו, ומגשר בין הנבדקת לכתובות בהן תיבדק ובכך מעניק לה שקט נפשי הדרוש כל כך במהלך ההריון".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות