להביט ב"תמונה החינוכית"

משרד החינוך קבע: התלמידים החיפאיים מובילים במעורבות חברתית ואזרחית, התמדה בלימודים והישגים גבוהים מעל הממוצע במקצועות האנגלית והמתמטיקה
ראש עיריית חיפה, יונה יהב ושר החינוך, נפתלי בנט, במהלך ביקור באחד מבתי הספר בעיר

ראש עיריית חיפה, יונה יהב ושר החינוך, נפתלי בנט, במהלך ביקור באחד מבתי הספר בעיר. צילום: דוברות עיריית חיפה

לראשונה פרסם משרד החינוך נתוני השוואה, על הישגי התלמידים ברמה הלימודית והערכית בחיתוך ארצי. במסיבת עיתונאים שערך שר החינוך, נפתלי בנט, הציג את "התמונה החינוכית" הסוקרת את ההישגים, ומטרתה לספק תמונה מפורטת על כל הרשויות המקומיות למעט הישגים בבחינות הבגרות. "התמונה החינוכית" תחליף את מדד הזכאות לבגרות המתפרסם מדי שנה.

התמונה החינוכית מחולקת לארבעה אשכולות של מדדים, המשקפים תמונה הלאה על הפעילות בביה"ס:  אשכול ערכים ואקלים חינוכי – המודד מעורבות חברתית, קידום סובלנות כלפי האחר, מעורבות באירועי אלימות וקרבה ואכפתיות בין המורים לתלמידים. אשכול נשירה והתמדה – המודד את שיעורי ההנשרה וההתמדה בלימודים (שיעור התלמידים שהתמידו באותו מוסד ולא עזבו אותו). אשכול הצוות החינוכי המודד פיתוח וקידום מקצועי של מורים. אשכול למידה והישגים – המודד, בין היתר, את שיעור הזכאים לתעודת בגרות, שיעור הזכאים לתעודת בגרות מצטיינת, טוהר בחינות וזכאות לבגרות ברמה של 4,5 יח"ל  במתמטיקה ואנגלית.  ההשוואה מתבצעת בין שנת הלימודים שהסתיימה לקודמתה.

על פי הנתונים המאפיינים את חיפה נמצא, כי באשכול הערכים והאקלים החינוכי נמצאת העיר מעל לממוצע הארצי, עם מדד גבוה בעידוד למעורבות חברתית ואזרחית של 66 אחוזים לעומת 54 אחוזים ברמה הארצית. בקידום הסובלנות כלפי האחר והשונה – עם 75 אחוזים לעומת 72 ברמה הארצית.

בכל הנוגע לשיעור המתגייסים לשירות צבאי, נרשמה עליה מרשימה לעומת אשתקד. 84 אחוזים מבוגרי מערכת החינוך החיפאית התגייסו לצה"ל בתשע"ב לעומת 80 אחוזים בשנה שקדמה לה. 4 אחוזים מבוגרי מערכת החינוך, התנדבו לשירות לאומי / אזרחי באותה שנה.

באשכול התמדה ונשירה, חיפה שומרת על שיעור גבוה ויציב, של שיעורי התמדה בשנים האחרונות לצד שיעור נמוך נשירה. בתוך כך, לא פחות מ-89 אחוזים מהתלמידים סיימו את לימודיהם ב-י"ב בחיפה בתשע"ה, כ-8 אחוזים מעל לממוצע הארצי.

בתחום הלמידה וההישגים, מדורגת חיפה הרבה מעל לממוצע הארצי: 76 אחוזים מהתלמידים זכאים לתעודת בגרות, שהם 10 אחוזים מעל לממוצע הארצי. כמו כן, 11.7 אחוזים זכאים לתעודת בגרות מצטיינת, לעומת 7.1 אחוזים בארץ. נתונים מרשימים גם בזכאות לתעודת בגרות 5 יח"ל אנגלית- 45 אחוזים לעומת 32 בלבד ברחבי הארץ. תוכנית המצוינות במתמטיקה ומדעים שמובילה עיריית חיפה, הביאה לשיפור ניכר במקצועות הללו ואכן, "התמונה החינוכית" מציגה כי 17 אחוזים מהלומדים הם בעלי תעודת בגרות הכוללת 5 יח"ל מתמטיקה, כ- 7 אחוזים מעל לממוצע הארצי. ה"תמונה החינוכית" החיפאית מראה, כי היעד החיפאי להעלאת מספר  הלומדים בחינוך הטכנולוגי, הצליח באופן מרשים – 45 אחוזים  מהתלמידים במגמות החינוך הטכנולוגי. באשר לצוות ההוראה בחינוך העל-יסודי, נמצא כי כמחצית מהמורים בביה"ס בחיפה בעלי תואר שני ומעלה.

"בשנת הלימודים הנוכחית נמשיך לשאוף לעליית מדרגה נוספת, נעמיק את תכניות ההתנדבות והמנהיגות לתלמידים מגן ועד י"ב, לצד חתירה מתמדת לשיפור הישגים לימודיים והכנת תלמידים לאקדמיה ופיתוח קריירה בעתיד", מסרה ראשת מנהל חינוך, תרבות ורווחה בעיריית חיפה, אילנה טרוק. "במקביל, נשקיע בפיתוח וקידום מקצועי של צוותי ההוראה ובטכניקות הוראה מתקדמות".

ראש עיריית חיפה, יונה יהב, ציין כי הוא גאה בנתונים המרשימים שהוצגו ושיבח את הצוותים החינוכיים בעיר: "אין ספק כי הישגים אלה הינם תוצר מובהק של השקעה מצד המורים, ואמונה בלתי מתפשרת ביכולות התלמידים ובפוטנציאל הגלום בהם".משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם ילדכם או מישהו בסביבתכם חווה חרם?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך