בנייה ירוקה כמדיניות

חיפה אימצה את התקן הישראלי לבנייה ירוקה ותחייב את כל בנייני המגורים מעל 15 קומות להיבנות על פי התקן. מבני ציבור יחויבו באופן מדורג

כל עובדי העירייה העוסקים בתחום יעברו את ההכשרה על ידי המועצה הישראלית לבנייה ירוקה.

הדמייה של מוסד חינוכי שנבנה בחיפה בבנייה ירוקה. צילום: משרד האדריכלים מנספלד-קהת

ועדת התכנון והבנייה המקומית, בראשותה של מ"מ ראש העירייה חדווה אלמוג, החליטה בישיבתה האחרונה לאמץ את התקן הישראלי לבנייה ירוקה כמדיניות עירונית מחייבת. בשנים האחרונות מקדם פורום ה-15 יוזמה, לאמץ באופן הדרגתי את התקן כתקן מחייב בערי הפורום. עיריית חיפה החליטה להצטרף ליוזמה, ולחייב באופן הדרגתי את המבנים הנבנים בעיר, לרבות מבנים חדשים המיועדים למגורים ולעסקים.

המהלך ייעשה בהדרגתיות, כאשר בשלב הראשון יחויבו כל בנייני המגורים מעל 15 קומות להיבנות על פי התקן, ומבני ציבור יחויבו לעמידה בתקן באופן מדורג. במסגרת היערכותה של עיריית חיפה למהלך, גובשה עבור צוות מנהל ההנדסה תוכנית הכשרה להכרת התקן על תחומיו השונים, כשכל עובדי העירייה העוסקים בתחום יעברו את ההכשרה על ידי המועצה הישראלית לבנייה ירוקה.

בנייה ירוקה הינה גישה מערכתית כוללת לתכנון, בנייה ותפעול בתים, המיושמת משלב התכנון המוקדם ועד לאורך כל תקופת השימוש בהם, במטרה לצמצם ככל הניתן פגיעה בסביבה. מטרת הבנייה הירוקה ליצור סביבת מגורים בריאה ונוחה תוך הימנעות, ככל הניתן, מפגיעה במשאבים טבעיים מתכלים ובאיכות הסביבה.

התפיסה הירוקה מביאה  תועלת רבה  לדיירי הבית והן לקבלנים, הודות להקטנת צריכת המשאבים ושיפור תנאי השימוש במבנים. בפרויקט בנייה ירוקה ניתן דגש למספר מרכיבים, ובהם: חיסכון בצריכת המים והאנרגיה, טיפול במי נגר, סוגיות הקשורות בבחירת אתר הפרויקט, צפיפות הבנייה, פיתוח שטחים לא בנויים באתר, שימוש בחומרים ירוקים לבנייה, אוורור חללים פנימיים ועוד. חשיבותה מתבטאת במשולש הסביבתי של כלכלה (חיסכון כספי בהוצאות החודשיות), חברה וסביבה.

במסגרת זו, יחויבו הקבלנים לבנייה על פי אלמנטים אופייניים לבנייה ירוקה לרבות: בידוד תרמי יעיל של הגג, הקירות והחלונות, שימוש במקורות אנרגיה נקיים כגון רוח, שמש, מחזור פסולת, מים "אפורים" ומי ביוב ועוד.

מבנה המשרדים הראשון בארץ (אינטל) נבנה בחיפה, על פי תקן בנייה הירוקה הישראלי והבריטי (Breeham) בהצטיינות. הבנייה הירוקה בחיפה זוכה בשנים האחרונות לחיזוקים גם דרך תכניות בניין עיר, ובתוכניות לשכונות מגורים חדשות ואזורי תעסוקה נקבע כי המבנים, לכשייבנו, יהיו כפופים להנחיות הבנייה הירוקה.

"חיפה מחויבת לאמנה הבין לאומית של צמצום פליטות ובנייה בסטנדרטים מתקדמים", מסר ראש העירייה, יונה יהב. "משתמשי המבנים, ייהנו מסביבת חיים איכותית ונעימה יותר הרואה את פני העתיד".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחיפה