תערוכה חדשה-בוסתן כַֿיָאט

תערוכה חדשה תיפתח במוזיאון העיר ובגלריה בית הגפן מרכז תרבות ערבי יהודי בוסתן כַֿיָאט, בערב הפתיחה ייערך סיור ייחודי על ההיסטוריה התיישבותית בכרמל ועל הוואדיות הייחודיות של העיר .

תערוכה חדשה תיפתח במוזיאון העיר ובגלריה בית הגפן מרכז תרבות ערבי יהודי

בוסתן כַֿיָאט

פתיחה: שבת, 3 בספטמבר 2016 בשעה 18:00 בגלריה בית הגפן

ובשעה 20:00 במוזיאון העיר

בית הגפן //אוצרים: יעלה חזות, עבד עאבדי, איל פרידלנדר

בין המשתתפים: כרים אבו שקרה, פואד אגבאריה, יעל בלבן, אנה לוקשבסקי, מנאל מחאמיד,

אסד עזי, נעמי ספרן הון, היבא נשאשיבי שחאדה, רונה שחר

מוזיאון העיר// אוצרות: עינבר דרור לקס וקרן בן-הלל /  יועצת מדעית: ד"ר עדה ויטורינה סגרה

בין המשתתפים: אוסף משפחת כיאט, אדר' דפנה גרינשטיין,  מיכה אולמן,

עמוס גיתאי, דרורה שפיץ, אדר' רות ליברטי-שלו

בערב הפתיחה ייערך סיור ייחודי על ההיסטוריה התיישבותית בכרמל ועל הוואדיות הייחודיות של העיר בשעה 19:30

בוסתן כַֿיָאט, יצירה אדריכלית המצויה בנחל שיח במורדותיו הדרומיים של הכרמל, מהווה אבן שואבת ומקור השראה לאמנים, מוזיקאים, משוררים ופעילים חברתיים בעשורים האחרונים של המאה הקודמת ועד ימינו. התערוכה בוסתן כַֿיָאט מבקשת להבין את מקור קסמו של המקום ומתחלקת לשני פרקים. מוזיאון העיר, במושבה הגרמנית מציג מנקודת מבט היסטורית, את הנרטיב של בוסתן כיאט ואת הפעילות שהתקיימה במקום עד שנות השמונים.  גלריית בית הגפן מציגה את הפעילות האמנותית והחברתית הענפה שהתקיימה בבוסתן ובעקבותיו החל משנות ה-2000. שתי תערוכות בוחנות יחד את מאפייני הבוסתן ואת מורכבותו הנובעת מההיסטוריה העשירה והדינמית שלו. תצוגה משולבת זו מעוררת דיון על הבוסתן כאזור בעל ערכים היסטוריים, תרבותיים ואדריכליים חשובים וקוראת לשימורו ולשיקומו.

מוזיאון העיר מתמקד בתקופת השלטון הבריטי עת נוספה לוואדי שיח אטרקציה מודרנית, בעת שעזיז כיאט (1943-1875), בן לאחת המשפחות המכובדות והאמידות בקרב ערביי חיפה עד ימינו, בנה גן מפואר שהשתלב במרקם הטבעי והארכיאולוגי של ואדי שׂיח. הגן, המאמץ לתוכו את נוף הואדי משלב מרכיבים עיצוביים מעורבים של הבוסתן המקומי ושל הגן המערבי. הבוסתן בנוי ממערכות של טרסות, גינות נוי, עצי פרי, מפלי מים ותעלות השקיה. השימוש באבנים מכוסות בבטון, בהתאם לרוח התקופה, הקנה לגן צביון עדכני לתקופתו. לאחר שהבוסתן הפסיק לתפקד ככזה, הוא הוזנח וקמל, בריכות המים והתעלות העלו עובש, צמחייה פראית השתלטה על ערוגות צמחי התבלין והטרסות והמבנים ששימשו את פועלי הבוסתן התפוררו.

בד בבד עם מצבו המתפורר, צבר בוסתן כיאט בקרב שוחרי האמנות והתרבות ההמקומיים,  מעמד מיתי כבר בשנות השבעים של המאה הקודמת. גן העדן הנעלם, הנגלה מתוך הסבך הפראי, שימש מקור השראה לאמן יצחק דנציגר בכמה מעבודותיו המאוחרות. דנציגר, שטיפח תפיסה חדשנית שעסקה בקשר שבין מרכיבים אקולוגיים ותרבותיים בנוף, עודד את תלמידיו מהפקולטה לאדריכלות בטכניון ואת ידידיו לבקר בבוסתן, ללמוד את תכונותיו ולחתור לשקמו. תצלומיה של דרורה שפיץ, שליוותה את דרכו האמנותית המאוחרת של דנציגר, הצטרפו לצד רישומיו למחקר חזותי מרתק, אשר הופיע לאחר מותו בספר מקום (1982). בשנות ה-80 החלו חברי סגל נוספים מהפקולטה לאדריכלות בטכניון להעביר קורסים שעסקו באתר. האמן מיכה אולמן בנה יחד עם סטודנטים אמת מים שהעבירה מים מהמעיין שבמעלה הוואדי אל הבוסתן. ב-1987 נהגתה תכנית שיקום ביוזמת עיריית חיפה, המועצה לישראל יפה ותלמידי הפקולטה לארכיטקטורה, אך אלו השיגו תוצאות חלקיות עד היום.

בית הגפן מתמקד בתחילת שנות ה-2000, עת גילה אותו מחדש האמן והפעיל החברתי איל פרידלנדר, שהחל לפעול למען טיפוחו במטרה לעורר מודעות ציבורית למצבו העגום. כחלק מפעילות זו, הוקמה בדצמבר 2006  "הקואליציה לשימור בוסתן כיָאט" ביחד עם מספר ארגוני חברה אזרחית  במטרה לשקם ולהאיר מחדש את הבוסתן. פעולות שנעשו במקום בתקופה זו התאפיינו בפרקטיקה אמנותית-חברתית-סביבתית: ערבי אמנות, מיצג ומוזיקה, יצירות אמנות ושירה במרחב הבוסתן, ימי עבודה לניקיון הבוסתן, נטיעת עצים ושיקום הצמחייה, הרצאות וכנסים בפורומים שונים. פעולות שחלקן אוונגרדיות המתאפיינות באופי מחאתי, אנרכיסטי, שולי המהולות באידיאליזם ואף בהרואיות. שיאה של הפעילות שנעשתה בבוסתן התקיימה בשלוש השנים האחרונות בפרויקט שיזמו פרידלנדר ועבד עאבדי, שבא לידי ביטוי במפגשים של אמנים מתחומים שונים; אמנות חזותית, מיצג, מוזיקה, ספרות ושירה שהוזמנו לבוסתן להגיב וליצור בהשראתו.

בתערוכה בבית הגפן מוצגות עבודותיהם של יוצרים אשר רשמו, שרבטו, ציירו, כתבו, שרו ורקדו את רשמיהם מהבוסתן והביאו לתוך היצירה את החוויה לעיתים הרגעית של ההשתאות מקסמו לצד ההזנחה של יופיו הגנוז. ואכן, רובן של העבודות מביעות התרשמות ראשונית בדמות סקיצות על חומרים דלים וזמינים בפעולת ציור מהירה, המביעה את מהותן של הפעולות הארעיות והמאולתרות שהתקיימו בו לאורך השנים. בד בבד, מבקשת התערוכה לא רק להביא את "תוצריהם" של טווח הפעולות שנעשו בבוסתן אלא גם את משך ואופי הפעולות עצמן כשהיא בודקת את היחס בין הפעולה האמנותית לפעולה החברתית אקטיביסטית.  ושואלת את האפשרות שמציע ניקולא בוריו לאמנות העכשווית כי תפקידה של האמנות העכשווית  "איננו עוד יצירת מציאות אוטופית ומדומיינת, אלא להוות דרך חיים ומודלים לפעולה בתוך המציאות הקיימת".

נעילה בבית הגפן : 1.11.16     נעילה במוזיאון העיר :  31.5.17

הדרכות בתערוכה במוזיאון העיר –  מדי שבת בשעה 11:00

מוזיאון העיר, שד' בן גוריון 11,  המושבה הגרמנית, חיפה – טל' 04-9115888 –www.hms.org.il

א, ב,ג,ד  10:00-16:00 , ה' 16:00 – 19:00,  ו' 10:00-13:00 , שבת : 10:00-15:00

בית הגפן – מרכז תרבות ערבי-יהודי, רחוב הגפן 2, חיפה טל' 852525204

שעות פתיחת הגלריה: ראשון עד חמישי 10:00-15:00 , שישי ושבת 10:00-14:00

סיור בפתיחה נקודת המפגש: בית הגפן, נקודת סיום: מוזיאון המושבה הגרמנית, מדריכה: קרן בן-הלל
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם אתם בעד הקמת שדה תעופה בינלאומי בחיפה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בתרבות ופנאי