ריפוי בעיסוק לפרקינסון

צוות הריפוי בעיסוק של "כללית" יזם קבוצה ייחודית למטופלים המתמודדים עם מחלת הפרקינסון. ייחודיות הקבוצה נבעה מכך שהנושאים בהם דנו בקבוצה נקבעו על ידי המשתתפים עצמם
מתן טיפול בריפוי בעיסוק לאנשים המתמודדים עם מחלת הפרקינסון הכרחי וחשוב בשמירה על תפקוד יעיל ואיכותי לאורך זמן

מתן טיפול בריפוי בעיסוק לאנשים המתמודדים עם מחלת הפרקינסון הכרחי וחשוב בשמירה על תפקוד יעיל ואיכותי לאורך זמן

פרקינסון היא מחלה נוירולוגית כרונית, הגורמת לירידה תפקודית ופגיעה באיכות החיים. כדי לענות על הצרכים הייחודיים של המטופלים הסובלים מהמחלה, הוקמה ב"כללית" קבוצה ייחודית לשיפור יכולות עבור אנשים המתמודדים עם המחלה. הקבוצה נערכת במסגרת הטיפול בריפוי בעיסוק, הניתן במכון השיקום הנוירולוגי של "כללית" בקרית ביאליק, בניהולו של ד"ר ערן בלנקשטיין.
בקבוצה השתתפו 5 גברים ו-2 נשים, הנמצאים בשלב דומה של המחלה ומתמודדים עם סימפטומים, קשיים, לבטים, רצונות ומחשבות דומים. מערך הטיפול כלל מספר טיפולים פרטניים, כדי לענות על צרכיהם האישיים והייחודיים ולאחר מכן, חברו לקבוצה אחת, בהנחייתה של המרפאה בעיסוק, טלי לביא-טל, אחראית השירות במכון.
ייחודיות הקבוצה נבעה מכך שהנושאים בהם דנו בקבוצה נקבעו על ידי המשתתפים עצמם. בנושאים שנבחרו כללו ביצוע פעילויות יומיומיות מורכבות, שיפור תהליכי חשיבה, דרכים להרפייה והפחתת מתחים, עצמאות בניידות והתמודדות של בני הזוג עם המחלה. הודות לייחודיות של מכון השיקום של כללית בקרית ביאליק, הכולל צוות רב מקצועי, נתרמו המשתתפים מהדרכה מגוונת שניתנה גם על ידי קרן לוי – פיזיותרפיסטית וגיליה שרון – עובדת סוציאלית.
המשתתפים המרוצים העידו, כי ההשתתפות בקבוצה חיזקה אותם מבחינה רגשית, אפשרה אוזן קשבת לבעיותיהם יחד עם מציאת פתרונות המקלים על התפקוד היומיומי ובמיוחד שימשה פלטפורמה למפגש חברתי עוצמתי.
משתתפי הקבוצה החליטו להמשיך את פעילותה באופן עצמאי, תוך שמירת קשר והתייעצות עם טלי מנהלת הריפוי בעיסוק במכון. במסגרת פעילותה זו הוזמנו להרצות ד"ר סוסל צבי והאחות מירי בלאופלד מהמחלקה הנוירולוגית בקריית בריאות זבולון, נערכו התנסויות בטאי צ'י, טיפול עם בעלי חיים ועוד. בנוסף, חברי הקבוצה נפגשים באופן קבוע במכון הכושר הסמוך למכון השיקום לפעילות גופנית, מותאמת למצבם על ידי מאמנת כושר. בהדרגה הצטרפו לקבוצה מטופלים נוספים מהמכון.
במפגש האחרון השתתפה נציגת עמותת הפרקינסון הארצית שנענתה ליוזמה שהציעו חברי הקבוצה לפתוח סניף של העמותה בקריות.
מנהלת השירות לריפוי בעיסוק של "כללית" במחוז חיפה וגליל מערבי, ענת קונס, מציינת כי מתן טיפול בריפוי בעיסוק לאנשים המתמודדים עם מחלת הפרקינסון הכרחי וחשוב בשמירה על תפקוד יעיל ואיכותי לאורך זמן. לכן, קיימת חשיבות גדולה להפנות את המטופלים למכוני הריפוי בעיסוק כבר מהשלבים המוקדמים של המחלה על ידי רופאי המשפחה, רופאים נוירולוגים, גריאטריים והצוות הסעודי.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות