הבעל נקלע לחובות – האם אשתו יכולה לחמוק מהם?

אלפי ישראלים נקלעים מדי שנה להליכי פשיטת רגל והקשר בין קשיים כלכליים לגירושין ידוע ומהווה אחת מהסיבות המשמעותיות ביותר לכך. השאלה הנשאלת: האם בני זוג אחראיים על חובות, אליהם נקלע הפרטנר שלהם?
הבעל נקלע לחובות –  האם אשתו יכולה לחמוק מהם?

בחלק מהמקרים – בהחלט כן. אם הבעל נדרש, למשל, לשלם תשלום כבד לפיצוי עובדת שלו בגלל שהטריד אותה מינית, אין שום חובה על האישה לשאת בחוב הזה. ואם יחסי בני הזוג יגיעו בעקבות המקרה לכדי גירושין, התשלום ייגרע רק מחלקו של הבעל

אלפי ישראלים נקלעים מדי שנה להליכי  פשיטת רגל והקשר בין קשיים כלכליים לגירושין ידוע ומהווה אחת מהסיבות המשמעותיות ביותר לכך.

השאלה הנשאלת: האם בני זוג אחראיים על חובות, אליהם נקלע הפרטנר שלהם?

לכאורה אם כל אחד מבני הזוג זכאי למחצית מהנכסים אותם צבר הפרטנר שלו במהלך יחסיהם, מדוע שלא תהיה חלוקה שווה בחובות?

אלא שהתשובה לכך מורכבת. יש כמה סוגים של חוב, שהאחריות להם רובצת על צובר החוב בלבד וניתן לבן או בת הזוג לחמוק מהם, אם יתנהלו נכון משפטית. כך, למשל, חובות שנצברו מהימורים או ממעשי פשע אינם מושתים על בן או בת הזוג, אם הם לא היו מעורבים בהם באופן פעיל.

דוגמה אחרת: אם הבעל נדרש לשלם תשלום כבד לפיצוי עובדת שלו בגלל שהטריד אותה מינית, אין שום חובה על האישה לשאת בחוב הזה. ואם יחסי בני הזוג יגיעו בעקבות המקרה לכדי גירושין, התשלום ייגרע רק מחלקו של הבעל במצבת הנכסים של בני הזוג.

לעומת זאת, חובות שנצברו כתוצאה מהתנהלות כלכלית כושלת של הבעל, אינם מוטלים רק על הבעל וסביר כי ביהמ"ש יקבע כי על האישה לשאת במחציתם; זאת מפני שהאישה הייתה חלק מהעסק של בעלה, היא נהנתה ממנו, חייתה ממנו, ולכן כאשר העסק נקלע לחובות עליה לשאת בהם יחד עם בעלה.

בפעמים רבות, נושים הרודפים אחר הבעל בשל חובות אותם צבר, ינסו להטיל עיקולים על נכסים בהם הוא מחזיק, וביניהם על הבית המשותף. במקרה כזה, חלקה של האישה, אם היא לא אחראית לחוב – מוגן. היה ויוכח שהאישה אינה אחראית לחוב יהיה מאד קשה משפטית להוציא את האישה מביתה, גם אם מחצית מהבית תועבר לרשות הנושים – ויהיה קשה לנושים למכור את הבית לצד שלישי.

גם חוב מזונות לילדים קודם למרבית הנושים האחרים. כאשר גבר פושט רגל, תוכל אשתו לתבוע מזונות במסגרת הליך כינוס הנכסים, ובכך תוכל לזכות בסכומים שיספיקו לה למחייתה.

דוגמה נוספת להבטחת זכותה של האישה מפני נושי הבעל היא במצב שהבית בו גרים בני הזוג לא רשום על שמה. במצב כזה היא תוכל, אם תפעל נכון משפטית, לדרוש מחצית ממנו, ובכך תבטיח לעצמה זכויות משמעותיות בנכס. גם כאן היא תוכל לגבור על שאר הנושים.

במקרה כזה, היא תצטרך להוכיח שהייתה לבעלה ולה כוונת שיתוף. כך, למשל, אם המשכנתא של בני הזוג ירדה מהחשבון המשותף או אם השניים ביצעו שיפוץ משמעותי בבית שמומן מהחשבון המשותף, עשוי בית המשפט להשתכנע כי נעשה שימוש משותף לבני הזוג בבית. כלומר: מחצית הבית שייכת לאישה ורק המחצית השנייה תוכל לשמש לכיסוי החוב.

בכל מקרה בו בני זוג נקלעים לחובות, מומלץ למהר ולקבל ייעוץ משפטי , עוד בטרם החוב יעכל את מלוא רכוש המשפחה.

+ ת"ז קבועה

מאת עו"ד מיקי שיפמן – דיני משפחה וגירושין
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור תחרות הדגלים הלאומנית - האם תשקלו לתלות דגל ברכב/דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוק ומשפט