כיתה בבית החולים

הכירו את תלמידי כיתות הלימוד של בית החולים רמב"ם, התלמידים היחידים שאישור מחלה דווקא מכניס אותם לכיתה
היום הראשון ללימודים ברמב"ם. "כשהילדים שלנו נמצאים ב'רות', אנו מנסים להעניק להם תחושה של נורמליות, עד כמה שניתן"

היום הראשון ללימודים ברמב"ם. "כשהילדים שלנו נמצאים ב'רות', אנו מנסים להעניק להם תחושה של נורמליות, עד כמה שניתן"

מרבית התלמידים מגיעים לכיתות עם ספרי לימוד, ילקוט ומדי בית ספר. מקצתם מבלים את יומם הראשון בכיתה, כשהם מחוברים לאינפוזיה ולבושים בפיג'מת בית חולים. העיקר לא לפספס חומר לימודי.

שנת הלימודים תשע"ז החלה ביום חמישי האחרון, כאשר יותר משני מיליון תלמידים פקדו את כיתות הלימוד והגנים ברחבי הארץ, חלקם בפעם הראשונה. גם בבית החולים "רות" לילדים שברמב"ם נפתחה שנת הלימודים, כאשר ששת כיתות הלימוד הממוקמות במחלקות השונות, החלו לפעול והמתינו לקלוט עשרות תלמידים, כולם ילדים המטופלים בבית החולים ומגיעים מכל המגזרים ושכבות הגילאים.

כאמור, הכיתות ממוקמות במחלקות האשפוז השונות ומיועדות לתלמידים המגיעים מתקופות אשפוז ממושכות, כמו גם טיפולים כרוניים, אשפוז יום ועוד. "כיתות הלימוד ברמב"ם קלטו מספר תלמידים ביום הראשון ללימודים, והשנה החדשה נפתחה בהצלחה", ציינה אילנה לוי, מנהלת מרכז חינוכי ברכ"ה, גוף מטעם משרד החינוך האחראי על כיתות הלימוד בבית החולים.

כיתות "רות" ממוקמות בילדים א', ב', במחלקה האונקולוגית, באשפוז היום של המחלקה האונקולוגית, בכירורגית ילדים ובצמוד ליחידת הדיאליזה. הכיתות ערוכות לקלוט כ-120 ילדים, בגילאי 18-3 בחינוך הפורמלי ובגילאי 21-3 בחינוך המיוחד. צוות ההוראה הוא רב תרבותי ומקצועי, וכולל מורים, מטפלים, יועצת, רכז מחשבים, מורה לרובוטיקה ומדעים, בנות שירות, תרפיסטיות באומנות ועוד. "מדי שנה עוברים בכיתות הלימוד ברמב"ם כ-4,000 תלמידים", לוי מסבירה. "הם מגיעים מקבוצות גיל שונות, תרבויות שונות ובנסיבות לא כל כך רגילות. הצוות דובר שפות, ונעזר באמצעים שונים כדי להתמודד עם האתגרים הללו כשחומר הלימוד מותאם ליכולתו ומצבו הרפואי של התלמיד".

חלק מתלמידי הכיתות הם ילדים המאושפזים לפרקי זמן קצרים, או כאלו המגיעים לבדיקות יומיות. במקרים אחרים, תלמידי הכיתות הם ילדים שסובלים ממחלות כרוניות ומאושפזים למשך זמן ארוך ברמב"ם. במצבים הללו, עובדות מורות רמב"ם בתיאום עם בית הספר במקום מגוריו של המטופל ובונות תוכנית לימודים לטווח ארוך, עם יעדים ומטרות, כדי לצמצם פערים להמשך לימודיו של המטופל לכשישתחרר מבית החולים. בנוסף, במהלך השנה מפעיל צוות המרכז ברמב"ם יוזמות ייחודיות לתלמידיו, בניהן למידה בשיתוף פעולה עם סוכנות החלל בירושלים ושיתופי פעולה עם תלמידי בתי הספר שונים, השייכים לקהילת ביה"ח.

המרכז החינוכי ברכ"ה  (בני ציון, רמב"ם וכרמל) משרת את בתי החולים החיפאים, אך רבים מתלמידי כיתות הלימוד ברמב"ם מגיעים ממחוזות שונים, ולעיתים גם ממדינות אחרות, כתיירי מרפא. לדבריה של מנהלת בית החולים "רות" לילדים, פרופסור מרים בן הרוש, זהו חלק מהייחודיות של המסגרת הלימודית בביה"ח הגדול בצפון: "כשהילדים שלנו נמצאים ב'רות', אנו מנסים להעניק להם תחושה של נורמליות, עד כמה שניתן. זה חלק בלתי נפרד מתהליך ההחלמה וההתמודדות עם מצבים רפואיים מורכבים. יחד עם זאת, 'רות' הוא מקום לא רגיל. הכיתות מרכזות אליהן תלמידים שלא היו נפגשים במסגרת אחרת, ומעניקות להן חוויה לימודית בלתי רגילה. אנחנו גאים בכל אחד ואחת מהם".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות