20 שנה 400 השתלות

בסוריה, בעזה, באוקראינה וברחבי ישראל חיים 400 ילדים, בני נוער ומבוגרים שחבים את חייהם לצוות היחידה להשתלות מח עצם בילדים ברמב"ם שציין לאחרונה 20 שנות פעילות
בתמונה: מארגני הכנס ושני המרצים הבכירים שהגיעו מחו"ל. "אנחנו מלווים את הילדים והמשפחות במשך שנים, ובסופו של דבר הופכים למשפחה". צילום: פיוטר פליטר

בתמונה: מארגני הכנס ושני המרצים הבכירים שהגיעו מחו"ל. "אנחנו מלווים את הילדים והמשפחות במשך שנים, ובסופו של דבר הופכים למשפחה". צילום: פיוטר פליטר

כש-א', רק בן 10, אובחן עם סרטן במוח – החליטו הוריו להפוך את חייהם מקצה לקצה. הכל למען הצלת חייו של בנם היחיד. הם עזבו בית, משפחה וקריירה באוקראינה ועברו להתגורר בחיפה, כדי שבנם יוכל לקבל טיפול בבית החולים "רות" לילדים ברמב"ם. אחרי מספר חודשים, עבר א' השתלת מח עצם מוצלחת והחל להתאושש. "אנחנו חייבים הכל לצוות הרפואי", סיפרה אמו הנרגשת זמן קצר אחרי שעבר את ההשתלה, "הם פשוט מלאכים".

י', בת 6 מסוריה, הגיעה לפני חצי שנה ליחידת השתלות מח עצם ב"רות". במבצע צבאי מורכב, אותר אחד מאחיה שנמצא כתורם מתאים עבורה והועבר מסוריה לישראל ובחזרה, כדי להציל את חייה של הילדה הקטנה. אחרי מספר חודשים של התאוששות מהשתלת מח עצם, חזרה י' אל ביתה שמעבר לגבול, כשהיא במצב טוב.

במשך עשרים שנה עברו 400 ילדים השתלות מח עצם, לטיפול במחלות ממאירות ולא ממאירות ביחידת ההשתלות לילדים ברמב"ם. מאז הוקמה היחידה בשנת 1996, הפכה לאחת המובילות בתחומה בטיפול ובמחקר. כיום היחידה היא אחת הוותיקות בארץ, והמקום היחיד בצפון בו מבצעים השתלות מח עצם בילדים. בימים אלו, היחידה ברמב"ם מסייעת בבנייה של יחידה דומה בבית חולים לילדים בגיאורגיה. במסגרת שיתוף הפעולה, צוות היחידה בחיפה מדריך את מקביליו הגיאורגים ומסייע בביצוע השתלות מח עצם בילדים המגיעים מגיאורגיה ל"רות".

את הישגי היחידה ציינו בשבוע שעבר, במסגרת יום עיון בינלאומי שהתקיים ברמב"ם. הכנס, שאיגד מומחים בולטים בתחום מהארץ ומהעולם, סקר את החידושים בתחום הטיפולי בגידולים ממאירים ולא ממאירים, את המחקרים העכשוויים, את ניסיון היחידה בבית החולים "רות" ועוד.

"במשך עשרים שנה טיפלנו בקשת רחבה של מחלות", מסרה מנהלת היחידה, ד"ר אינה זיידמן. "חקרנו ובדקנו את יעילות הטיפולים הקיימים, הגענו לגילויים חדשים וזכינו להצלחות רבות. הנתונים הללו שמים את היחידה שלנו במקום בולט מבחינת העשייה הרפואית, ומטרת הכנס היא לשתף מניסיוננו וללמוד מאחרים כדי להמשיך את המגמה הזו. בתחום שלנו, כל יום הוא אתגר חדש ואנחנו מוכנים לזה".

יחידת השתלות מח עצם בילדים ברמב"ם פועלת תחת המערך ההמטו-אונקולוגי ב"רות", ומטפלת בחולים המגיעים מרחבי הארץ, ובעיקר מאזור הצפון, כמו גם חולים פלסטינים המהווים כעשרה אחוזים מהמטופלים וחולים מחו"ל.

במסגרת פעילותה מבצעת היחידה השתלות רבות ומגוונות, כאשר סוג ההשתלה נבחר על פי סוג המחלה ומידת ההתאמה בין התורם למושתל. למעשה, רמב"ם הוא המרכז המוביל בארץ והשני בעולם, בביצוע השתלות מבן משפחה המתאים רק התאמה חלקית (50 אחוזים). כמו כן, ביחידה צברו ניסיון רב בטיפול בחולים המגיעים מרקעים רפואיים שונים: מחלות אונקולוגיות, המטולוגיות, אימוניות, מטבוליות ועוד.

"טיפלנו בפעוטות בני שלושה חודשים ובמבוגרים צעירים בני 21", סיפרה ד"ר זיידמן על הקשר הנרקם בין הצוות הרפואי למשפחות המטופלים, "אנחנו מלווים את הילדים והמשפחות במשך שנים, ובסופו של דבר הופכים למשפחה".

מנהלת בית החולים, פרופסור מרים בן הרוש, מחדדת את הדברים: "טיפול בילדים חולי סרטן, הוא מחויבות לטווח ארוך. מרגע האבחון, דרך הטיפול ולאחר מכן בשלב המעקב, הילדים הללו נמצאים איתנו לאורך תחנות שונות בחיים שלהם. אנו זוכים לראות אותם מקיימים חיים בריאים, גדלים, הולכים לצבא, ללימודים, מתחתנים והופכים להורים בעצמם. זו תחושה מדהימה לראות ילדים שהיו בסכנת חיים, חיים כעת את החיים במלואם".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות