משפיעים על השפעת

מומחי כללית: החיסונים כבר כאן וחשוב להקדים ולהתחסן. השנה הצטרפו גם כל הילדים עד גיל 12 כקבוצת יעד לכיסוי בחיסון נגד שפעת
בתמונה: רחל שמר מחסנת את פרופסור חן שפירא בחיסון השפעת. צילום: צבי מינקוביץ'

בתמונה: רחל שמר מחסנת את פרופסור חן שפירא בחיסון השפעת. צילום: צבי מינקוביץ'

"כללית" הקדימה לצאת במבצע חיסוני השפעת, וכבר השבוע הגיעו החיסונים למאות מרפאות כללית ברחבי מחוז חיפה וגליל מערבי והוחל במתן החיסונים. סך הכל מתוכנן מתן של כ-170 אלף חיסונים.

השנה יינתנו חיסונים מווירוסים מומתים בלבד, רובם עם 3 זנים וסוג נוסף, הכולל 4 זנים, יגיע מאוחר יותר ומכוון בעיקר לקשישים. ראשונים החלו לקבל חיסון דיירי בתי האבות ומוסדות, שהם בקבוצת סיכון בשל צפיפות המגורים ומצבם הגופני.

המנהל הרפואי של המחוז, ד"ר זאהי סעיד, מציין כי קבוצות היעד למתן החיסון הם בני 65 ואילך, חולים כרוניים – בעיקר אסמטיים וחולים אונקולוגיים או כאלה עם מערכת חיסונית מוחלשת, אנשים שאושפזו בשנה שעברה בשל דלקת ריאות, ועובדי מערכת הבריאות.

בנוסף, יהיה השנה דגש רב על מתן חיסונים לנשים המתכננות הריון או נשים הרות. נשים הרות נוטות לפתח יותר סיבוכים משפעת, ולכן חשוב שיחוסנו. אך יתר על כן, קבלת החיסון מהווה הגנה על העובר ובהמשך על הילוד עד הגיעו לגיל 6 חודשים – רק אז ניתן לתת לתינוק עצמו חיסון.

השנה, מצטרפת קבוצת יעד חדשה וגדולה: כל הילדים, גם ללא כל מחלות רקע, עד גיל 12. ילדים מגיבים טוב במיוחד לחיסון, ועקב כך מופחת אצלם משמעותית הסיכון לחלות וכן להדביק אחרים בשפעת. התוצאה היא פחות ימי מחלה של הילדים וההורים, פחות אשפוזים בשל סיבוכים וכן גם צמצום מעגל החולים מסביבם: הוריהם, הסבים והסבתות ותינוקות במשפחה. יש לציין, כי לחיסון הילדים גם השלכות כלכליות מכיוון שהורים לילד חולה מפסידים ימי עבודה וכמובן עלולים לחלות בעצמם.

נוכח החשיבות הרבה בחיסון ילדים, הוחלט כי החל מהשנה יחוסנו תלמידי כיתה ב' בבתי הספר במנה הראשונה. החיסון הנוסף – שכן ילדים מקבלים את החיסון בשתי מנות – יינתן במרפאות קופות החולים. סגנית המנהל הרפואי של כללית במחוז, ד"ר לילך דולב, מדגישה כי מדובר בחיסונים המבוססים על וירוסים מומתים, כך שבניגוד למיתוסים וחששות הרווחים בציבור אין באפשרותם לחולל התפתחות המחלה. לעומת זאת, התועלת הבריאותית רבה ביותר וחיסונים עשויים בהחלט להציל חיים.

מנהלת מרחב חיפה וג"מ של "כללית", פרופסור מ"ק חן שפירא, מציינת כי החיסונים פוזרו בכל מאות מרפאות כללית ברחבי המחוז וכן במוקדי לקיחות דם המאויישים באחיות. הוא ניתן ללא תשלום, ללא צורך במכתב הפניה או מרשם רפואי ודי בפניה לאחות על מנת לקבלו. מדובר בתהליך זמין וידידותי. פרופסור שפירא קוראת שלא להסתנוור מהשמש בחוץ, ולהקדים לפנות לקבלת החיסון לפני פרוץ המחלה וכשיש שפע של חיסונים במרפאות.

כמו כן, ב"כללית" חושבים פנימה, ופועלים למתן כיסוי חיסוני לצוותיהם במרחב, מכיוון שהם קבוצת סיכון ובעיקר כדוגמא אישית למטופלים. "חשוב לנו שהצוותים שלנו יהיו זמינים למטופלים שלנו בעת פרוץ המחלה", הוסיפה פרופסור שפירא, והושיטה זרוע לקבלת החיסון.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות