מאכרים אאוט

אנשי משרד המשפטים ביקרו במינהל ההנדסה בעיריית חיפה ולמדו מקרוב על הרפורמה שהביאה לשיפור השירות, יצירת שקיפות וחיסול תופעת המאכרים במקום * ראש העירייה יהב: "קבענו סטנדרטים חדשים בשירות הניתן לתושבים"

המערכת מבחינה בין הגורמים האחראים לקידום הבקשה בעירייה לבין גורמים חיצוניים ובהם היזמים עצמם, צילום: עיריית חיפה

המערכת מבחינה בין הגורמים האחראים לקידום הבקשה בעירייה לבין גורמים חיצוניים ובהם היזמים עצמם, צילום: עיריית חיפה

משלחת נציגים בכירים ממשרד המשפטים ומרכז השלטון המקומי ביקרה לפני שבוע במנהל ההנדסה של עיריית חיפה, ולמדה מקרוב על התהליכים, אשר בוצעו במהלך השנים האחרונות לשיפור השירות במנהל ההנדסה.

מהנדס העיר אריאל וטרמן, הציג בפני האורחים את מערכות המידע, אשר פותחו על ידי העירייה ואשר במסגרתן נסרקו כל ארכיוני הרישוי ותכנון העיר. הודות להשלמת התהליך זמינים כיום כל תיקי הבניין הקיימים בעיריית חיפה ונגישים לציבור הרחב מכל מחשב ביתי.

כמו כן הציג המהנדס את מערכת "קווים כחולים" המאפשרת גישה ישירה, באמצעות האינטרנט, מכל מחשב אישי לארכיון תכניות בניין עיר (תב"ע) החלות בחיפה. מדובר ביותר מ – 2,000 תכניות שנערכו במהלך השנים. חלקן של התוכניות שנוצרו בראשית המאה שעברה והעיון בהן קשה.

לצד ייעול המערכת נקבעו במנהל ההנדסה לוחות זמנים מקסימאליים לטיפול בכל בקשה לקבלת היתר בנייה. לצורך בניית המערכת, מופו "תחנות" האישור הקשורות ישירות למנהל ההנדסה ולעירייה ולכל אחת מהם נקבעה מסגרת זמן ("קבועי זמן") למשך הטיפול המרבי. המערכת מבחינה בין הגורמים האחראים לקידום הבקשה בעירייה לבין גורמים חיצוניים ובהם היזמים עצמם, אליהם נשלחים מסרונים אוטומטיים המתראים על עיכוב בהתקדמות הטיפול ואחריות הגורם המטפל.

במקביל מקיימים מנהלי המחלקות בעירייה בראשותו של מהנדס העיר, מעקב רצוף אחר העמידה בלוחות הזמנים, בשלבי האישור השונים ומתערבים בכל שלב בו משך הטיפול עולה על פרק הזמן המקסימאלי שהוגדר לסיימו.

"כל אלה" אמר וטרמן "מבטיחים שקיפות מלאה בתהליכי הרישוי הודות לעובדה שכל יזם יכול לעקוב אחר תהליך הרישוי באינטרנט ובכך נמנעים עיקובים וצורך במאכערים, שהציגו עצמם בעבר כבעלי גישה בלעדית למידע.  זאת ועוד, סריקת תיקי הבנייה קיצרה את משך הזמן הנדרש לאישור היתרי בנייה, הודות לעובדה כי מחלקות התכנון השונות עובדות בו זמנית על התיקים השונים ואין עוד צורך להעביר את התיקים בין המחלקות השונות ולהמתין לסיום העבודה על התיק במחלקה אחת על מנת להמשיך ל"תחנה" הבאה".

ראש העירייה יונה יהב ומ"מ חדוה אלמוג, האחרית על מינהל ההנדסה התלוו לסיור, ובירכו על כך שנציגי משרד המשפטים לומדים מהניסיון שנצבר בחיפה ואמרו כי יסייעו לכל מהלך שיאפשר לקיים את התהליך שבוצע בחיפה ברשויות נוספות.

יהב: "קבענו סטנדרטים חדשים בכל הקשור לשירות הניתן לתושבים, ליזמים ולאנשי המקצוע הבונים ומפתחים את העיר. קיצרנו את התורים ואת משך הזמן הנדרש לקבלת היתרי בנייה למינימום והוכחנו כי את כל אלה ניתן לעשות לא כפריבילגיה וללא מאכרים אלא כשירות לו מחויבת העירייה כלפי תושביה".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחיפה