בדיקה לא שגרתית

מטופל הגיע להיבדק במרפאת "מכבי" ביוקנעם בשל כאבים ולחץ בחזה. הד"ר והאחות בדקו את תלונותיו לעומק ובזכות ערנותם הצליחו למנוע אסון
ד"ר בסאם חדאד ומשה ברילון. "החוכמה היא להתבסס על תלונות החולה, להקשיב, לשמוע ולשאול את השאלות הנכונות". צילום: מכבי

ד"ר בסאם חדאד ומשה ברילון. "החוכמה היא להתבסס על תלונות החולה, להקשיב, לשמוע ולשאול את השאלות הנכונות". צילום: מכבי

משה ברילון (68), תושב יוקנעם עילית, הגיע לפני כחודש למרפאת "מכבי שירותי בריאות" הממוקמת בעיר, לאחר שהרגיש לחץ בחזה בזמן שהיה בביתו. "הרגשתי כאבים מוזרים בחזה במשך מספר ימים, ואמרתי נלך לבדוק", סיפר ברילון. "חשבתי שמדובר בכמה בדיקות קצרות, אבל לא חשבתי בכלל על מה שמחכה לי".

הוא הגיע לבדיקה כללית במרפאה אצל האחות, כלוד אלדקסה, ומבדיקה ראשונה עלה כי כל המדדים  היו תקינים לחלוטין. בדיקות ה-א.ק.ג והמדדים שנלקחו היו כולם בגדר הנורמה. למרות זאת, היא עדיין הרגישה שהמטופל נמצא בסיכון, והוא נשלח אל רופא המשפחה, ד"ר באסם חדאד. על סמך תוצאות הבדיקות שקיבל, ציפה ברילון שד"ר חדאד ישחרר אותו לביתו בדקות הקרובות. אלא שלדוקטור חדאד, הבדיקות לא הספיקו כדי לקבוע שהכול תקין, ולאחר קבלת התוצאות ניסה לקבל ממנו מידע נוסף בעזרת שאלות שונות ששאל. תשובותיו היו חשודות והוא סיפר, כי חש קרינה בידו השמאלית ושיש לו כובד ולחץ בחזה.

לאט לאט החל ד"ר חדאד להבין כי על אף תוצאות הבדיקות, תחושותיו של המטופל והתסמינים מהם סבל זהים לתסמינים המעידים על התקף לב. דקות ספורות לאחר מכאן, כבר הובהל ברילון לבית החולים בניידת טיפול נמרץ.

בזמן הנסיעה החל להרגיש כאבים עזים בחזה, והפרמדיק שליווה אותו הורה להכין את המטופל לחדר ניתוח. הכאבים ושאר התסמינים שהרגיש לא היו לשווא, ואכן נמצא בחדר הניתוח כי הוא סובל מעורק מרכזי חסום, שהיה עלול לפגוע בתפקוד של חדרי הלב. לאחר צנתור, נפתח העורק מחדש וברילון החל להתאושש.  כשעתיים לאחר שהשתחרר מבית החולים, כבר הספיק להודות לצוות הרפואי של "מכבי". מספר ימים לאחר מכן הוא הגיע על מנת להודות באופן אישי. "הוא היה קשוב אליי למרות שהיה ביום עמוס", הודה ברילון מחדר ההתאוששות, "וזיהה את הבעיה למרות שעל פניו הבדיקות הראו שהכול תקין. אני בן אדם בריא ביומיום שחי אורך חיים ספורטיבי. המזל שלי היה שזיהו את זה בזמן. אני לא רוצה לחשוב מה היה קורה אם רופא אחר לא היה שם לב לכך. כנראה שלא סתם אני נמצא במכבי משנת 1973".

"החיים שלו היו בסכנה, ואני שמח שהסיפור הזה נגמר ככה", הוסיף ד"ר חדאד. "גם למטופל יש חלק בסיפור, מכיוון שבדרך כלל כשמטופלים רואים שהתוצאות תקינות – הם ממהרים ללכת הביתה. החוכמה היא להתבסס על תלונות החולה, להקשיב, לשמוע ולשאול את השאלות הנכונות. החיים שלו היו בסכנה, ולכן חשוב לדעת לעשות אבחון נכון במצבים כאלה. נמנע כאן נזק בלתי הפיך".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות