ארד גם ברפואה

זוכים לא רק במסגרת אולימפיאדות. צוות הריאות של "כללית" במרחב חיפה וגליל מערבי קיבל "מדליית ארד" בכנס הריאות האירופאי
ד"ר מיכל שטיינברג. צוות הריאות של "כללית" במרחב חיפה וגליל מערבי, בניהולו של  פרופסור יוחאי אדיר, הגיעה למקום השלישי מתוך 25 מדינות באירופה שהישגיהן באיכות ובהיקף מידע על המחלה נבחנו. צילום: דוברות כללית

ד"ר מיכל שטיינברג. הגיעה עם הצוות למקום השלישי מתוך 25 מדינות באירופה שהישגיהן באיכות ובהיקף מידע על המחלה נבחנו. צילום: דוברות כללית

ד"ר מיכל שטיינברג, מרכזת הטיפול בחולי ברונכיאקטזיות, היתה נרגשת כאשר במהלך מפגש חוקרים שנערך בכנס הריאות האירופי בלונדון הוכרז כי ישראל, בהובלת צוות הריאות של "כללית" במרחב חיפה וגליל מערבי, בניהולו של  פרופסור יוחאי אדיר, הגיעה למקום השלישי מתוך 25 מדינות באירופה שהישגיהן באיכות ובהיקף מידע על המחלה נבחנו, ועל כן הוענקה לצוות ציון מקביל למדליית ארד.

ד"ר שטיינברג מסבירה, כי מדובר במחלה שבה חלים עיוות והתרחבות של הסימפונות בריאות וכתוצאה מכך סובל החולה מהצטברות ליחה, שיעול כבר עם ליחה, קשיי נשימה, זיהומים חוזרים בריאה, המובילים לסיבוכים, אשפוזים מרובים וסכנת חיים. מדובר במחלה עם השלכות  קשות גם על איכות חיי המטופל לאורך זמן. אולם, רק לאחרונה יש יותר הבנה כיצד ניתן לטפל ולהקל על החולים, ולשם כך הפעילה "כללית" בחיפה מרפאה ייעודית לנושא.

מחלת הברונכיאקטזיות היא מחלה הגורמת לתחלואה רבה, אולם קיימים טיפולים יעילים המביאים לשיפור עצום בתחלואה, עם סיפוק רב למטפלים ולחולים כאחד.

המחלה מופיעה בדרך כלל בגיל 60 ואילך, אך לעתים גם בילדים, אצל נשים יותר מגברים. עדין לא ברורים הגורמים להופעתה, למעט תת קבוצה שבה קיים רקע גנטי. בניגוד למחלות ריאה אחרות, אין קשר לעישון. משך שנים רבות, לא זכתה המחלה לתשומת לב המטפלים והחוקרים ולכן לא היה די ידע על הגורמים, דרכי מניעה, טיפול והקלה. בשנים האחרונות יש עניין גובר והולך בה בקהילה הרפואית. במטרה להגיע להבנה טובה יותר של המחלה ומכאן לשיפור הטיפול בחולים, ארגון אמברק(EMBARC) , פועל במסגרת החברה האירופאית לריאות, על תהליך מסודר ומעמיק של איסוף נתונים בחולי ברונכיאקטזיות. ד"ר שטיינברג הינה הנציגה הישראלית באירגון, וצוות הריאות של "כללית" במרפאה למחלות ריאה  בחיפה (המלמ"ר ברחוב הגפן)  וביחידת הריאות בכרמל, הוביל באיכות הנתונים שאסף ודורג במקום השלישי בין כל המדינות המשתתפות בפרוייקט וד"ר שטיינברג זכתה לכבוד לקבל על כך תעודת הוקרה לצוות.

במהלך אותו כנס הציגה המומחית מכללית גם עבודה בה הושוו חולים עם תת סוג של ברונכיאקטזיות ממקור גנטי לעומת החולים האחרים.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות