שנה חדשה בכרמל

הובלה ובולטות במדדי האיכות של משרד הבריאות, חנוכת פגיה וחדרי לידה חדישים, שידרוג בתשתיות ובציוד רפואי מתקדם ועוד. שנה מוצלחת עברה על בית חולים "כרמל"
חדר הניתוח החדש בקומת היולדות. מאפשר ניתוחים מהירים ללידות וסיבוכים בזמינות של 24/7. צילום: אלי דדון

חדר הניתוח החדש בקומת היולדות. מאפשר ניתוחים מהירים ללידות וסיבוכים בזמינות של 24/7. צילום: אלי דדון

"השנה בכרמל היתה שנה מלאת אתגרים והישגים. זאת הייתה שנה של הובלה כמעט בכל המדדים בהם נבחן בית החולים, שנה של השקעות בחדשנות ובציוד מתקדם. שנה בה הטמענו לעומק, ובהצלחה את חווית השירות שאנו מעניקים למטופלים שלנו בכרמל". מנהל בית החולים "כרמל, ד"ר אבי גולדברג, מרוצה משנת התשע"ו.

בית חולים "כרמל" בלט בשנה הקודמת בפרסום הראשון של מדדי האיכות הלאומיים של משרד הבריאות. גם השנה עמד בהצלחה ב-9 מתוך 10 המדדים החדשים, והוא מדורג בין 3 בתי החולים המובילים במדדי האיכות בכללית. השנה נחנכו בכרמל מכון לבדיקות ממוגרפיה מתקדם, בניהולה של ד"ר יהודית גולדמן, המאפשר לנשים לבצע בדיקות לגילוי מוקדם של סרטן השד במקצועיות ובאיכות גבוהה. כמו כן, נחנך מתחם מכון ריאות חדש ואיכותי בניהולו של פרופסור יוחאי אדיר, המאפשר בדיקות מתקדמות להערכת תפקודי ריאה ובשילוב עם היחידה לרפואת ריאות פולשנית מציב את מכון הריאות באחד מהמובילים בארץ. השנה התחדשו ב"כרמל" במכשיר MRI מתקדם המוצב בחצר בית החולים. המכשיר החדש מאפשר הנגשה מהירה ואיכותית של אבחונים ובדיקות MRI למטופלים, מחדר המיון ולמאושפזים במחלקות בכרמל. "חולה שהיינו צריכים בעבר לשלוח באמבולנס לביצוע בדיקת MRI דחופה בבית חולים אחר – מבצע היום את הבדיקה מייד אצלנו בכרמל", הסביר ד"ר גולדברג.

בית החולים המשיך גם השנה להוביל עם מרכזי המצוינות שלו בתחום הלב וכלי הדם. המרכז הקרדיו-וסקולרי, המספק רפואה קרדיולוגית מהטובות בעולם בשילוב המחלקה לניתוחי לב ומחלקת כלי הדם, מעמידים את כרמל בשורה הראשונה עם המרכזים הרפואיים המתקדמים בישראל ובעולם. המיון בכרמל ממשיך להיות מרכזי, לאחר שזכה כמיון המוביל בין כל בתי החולים בארץ לשביעות הרצון של המטופלים, בדגש על היחס האישי והאנושי הניתן בו.

פעילות מרשימה נרשמה גם בחדרי הניתוח עם ניתוחים מורכבים במספרים גדולים מאוד באורתופדיה, כירורגיה כללית, אורולוגיה, נשים, א.א.ג ועיניים – עלייה של מאות ניתוחים מתקדמים בשנה. עליה גם במספר צנתורי הלב כולל צנתורים מורכבים החלפות מסתמים בצנתור  (TAVI) וטיפולים בהפרעות קצב. כ-2300 צנתורים ופעולות התבצעו השנה, ונרשמה עליה גם בניתוחי הלב והריאות. מכון ההמטולוגיה כמעט הכפיל את הטיפולים בו, וגם במכון הדימות של כרמל נצפתה עליה במספר בדיקות הסיטי והאולטרא סאונד עם כ-135,000 בדיקות דימות השנה, תוך מתן מענה לכלל בית החולים ולחולים אמבולטורים מכל הצפון.

השנה נחנכה כאמור קומת אימהות חדשה בקומה השביעית של בית החולים, לטובת שדרוג חוויית הלידה בהשקעה של כ-30 מליון שקלים. בקומה נחנכה פגייה חדשה ומודרנית, בניהולו של פרופסור אבי רוטשילד, המסוגלת לקלוט עד 18 עמדות פגים עם יכולת לבצע ניתוחים בפגים בתוך מתחם הפגיה ועם שירותי אבחון ליויי והדרכה יעודיים להורי הפגים. אגב, הפגייה של כרמל נבחרה זו כבר פעמיים ברציפות כאחת מחמש הפגיות הטובות בישראל. חדר ניתוח חדש ומתקדם נפתח באמצע קומת המיילדות, והוא מאפשר ניתוחים מהירים ללידות וסיבוכים בזמינות של 24/7. בקומה נחנכו גם חדרי הלידה החדשים שנבנו בתפיסה של היולדת במרכז, כשהכל נבנה ברמה מלונאית גבוה ובסטנדרט עיצובי נעים ונוח במיוחד. "תוסיפו לכל את מזנון היולדות המפנק ומחלקת היולדות האישית", ציין מנהל מערך הנשים והיולדות בכרמל, פרופסור רון אוסלנדר, בגאווה, "וקיבלתם מחלקת בוטיק אישית ומיוחדת לטובת האימהות החדשות".

האקרדיטציה – מבדק האיכות והבטיחות הבינלאומי מתוכנן להתבצע בכרמל בתחילת השנה הבאה. "המבדק השנה יהיה מעמיק ותובעני יותר, ועם העמקה נוספת של הירידה לפרטים", עדכנה מנהלת האיכות של בית החולים, ד"ר שרון אלרועי. "זהו מבדק האקרדיטציה השלישי אותו יעבור 'כרמל' מטעם ארגון ה-JCI העולמי. מה שיעמיד את 'כרמל' כבית החולים היחידי בכל חיפה והצפון שנבדק 3 פעמים ועמד ברמות האיכות והבטיחות הגבוהות ביותר בעולם.

 

בית החולים "כרמל". חדר המיון שלו נחשב לאחד מ-3 חדרי המיון הטובים בארץ

בית החולים "כרמל". חדר המיון שלו נחשב לאחד מ-3 חדרי המיון הטובים בארץ. צילום: אלי דדון

ב"כרמל" חוגגים בנוסף שנה שנייה לפרויקט הדגל של בית החולים "מרכז שירות ומידע לניתוחים" – מרכז השירות מעניק תחת קורת גג אחת שירות מלא לחולים בדרכם לחדר הניתוח. המרכז מעניק שירות למרבית המחלקות המנתחות בבית החולים, ובתוכנית להכניס בקרוב את שאר המחלקות למרכז השירות. התגובות מהמטופלים, ממרפאות הקהילה ומהמחלקות המעורבות הן מצוינות ובסקרים האחרונים התקבלו תוצאות גבוהות ביותר של שביעות רצון ממרכז השירות.

בית החולים כרמל המשיך להוביל השנה בהוראת הסטודנטים, ומחלקות ורופאים רבים זכו גם השנה בפרסי המרצים והמחלקות המצטיינות בהוראה, גם באקדמיה המשיך ביה"ח  בכרמל לפרוח ולהתקדם, והשנה נוספו עוד מינויים בכירים רבים לצוות הרופאים של בית החולים. בסיעוד, הצטרפה מנהלת סיעוד חדשה – דלית פינטל – וללא ספק תמשיך להוביל את הסיעוד להיות שדה ההוראה המועדף והמוביל של ההסטודנטים לסיעוד בצפון. גם מנהל משאבי אנוש החדש, אהוד פקלר, הצטרף להנהלת כרמל והוא מזרים דם חדש וצעיר במערכת הניהול של בית החולים.

בכרמל השנה צפויים מספר  פרויקטים גדולים  של בינוי ושיפוץ, שיתרחשו בו זמנית ויהוו אתגר אדיר ליכולת בית החולים להמשיך לקיים שרות רפואי טוב בתוך בינוי פעיל.  קומפלקס "בית חולים יום", על 3 חדרי הניתוח שבו, מתוכנן להיבנות מחדש עם חדרי ניתוח משודרגים וממוגנים שיאפשרו ביצוע ניתוחים גדולים יותר במתחם ממוגן.

ציוד רפואי חדש מתקדם הוכנס השנה ל"כרמל", במתחם ההדמיה ובמחלקות הכירורגיות השונות. לשנה הבאה מתוכננת  גם הצטיידות במכשיר מיפוי CT SPECT חדש, ציוד מתקדם למכון הגנטי, ואולי גם מכשיר PET CT שייתן תגבור חשוב ביותר למכשיר היחידי הקיים היום בכל חיפה והצפון.

"קיבלתי בתחילת השנה לידיי בית חולים מצוין ומוביל, ואני מתכוון להמשיך לשמור ולטפח בו את המצויינות והאיכות בכל מקום אפשרי", סיכם ד"ר גולדברג. "בית חולים 'כרמל' והמחוז של ה'כללית' הם הבית של כולנו. אנחנו מופקדים על בריאות תושבי חיפה והצפון, ונמשיך לעשות את שליחותנו באיכות ומתוך מצוינות. הייחוד שלנו בכרמל הוא בצוות המקצועי והאנושי, אשר נותן טיפול מסור מכל הלב בדיוק כפי שמתווה חזון בית החולים".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות