שכונת נאות פרס

זרים ודגלים שחורים ב"נאות פרס" בחיפה – השכונה הראשונה בישראל שהוקמה לפני שנתיים ונושאת את שמו של נשיא המדינה לשעבר, שמעון פרס, שהלך לעולמו השבוע

דגלים שחורים וזרים בשכונת "נאות פרס". זכה שתיקרא על שמו שכונה עוד בחייו. צילום: ניר בלזיצקי

זרים בשכונת "נאות פרס". זכה שתיקרא על שמו שכונה עוד בחייו. צילום: ניר בלזיצקי

דגלים שחורים וזרי זיכרון הונחו במהלך יום רביעי, על שלט ההנצחה "נאות פרס" במבואות הדרומיים של חיפה. השכונה נחנכה באוקטובר 2014, בהשתתפותו של נשיא המדינה דאז, שמעון פרס ז"ל.

שנתיים לפני תום כהונתו כנשיא המדינה, במהלך פגישה שקיים ראש עיריית חיפה בבית הנשיא, ביקש לקבל ברכתו לקרוא את אחת משכונות העיר החדשות על שמו, "נאות פרס", ולעשות זאת עוד בחייו. הנשיא נתן ברכתו. ההחלטה על קריאת השכונה התקבלה בשעתו על ידי מועצת עיריית חיפה מהטעם, כי המתחם משקף במידה רבה את פועלו וחזונו של נשיא המדינה שמעון פרס ויהיה זה לכבוד לחיפה לקרוא לאזור "נאות פרס", וכבוד לנשיא שמרחב רב-גוני זה המשקף את דמותו ייקרא בשמו.

"לא לעיתים קרובות אישים זוכים שיקראו שכונה על שמם בעודם בחיים. לא לעיתים קרובות זוכה עם, שיקומו לו מנהיגים שיטו את גורלו וישנו את תפיסת עולמו", ציין יהב השבוע. "כשאני מנסה לדמיין את ההיסטוריה החדשה של הציונות בלי שמעון פרס – הדבר הראשון שאני חושב עליו, הוא שאני לא רוצה לדמיין את ההיסטוריה שלנו בלי שמעון פרס. יש מעט מאוד מנהיגים שהמילים הגדולות תקומה, בנייה, התחדשות וארץ ישראל הם חלק מתבנית אישיותם ומדמותם הציבורית.  אני מבקש לומר את מה שזכיתי להגיד לו עוד בחייו בטקס קריאת השכונה על שמו  – תודה שמעון, שהיה לך האומץ להילחם עבורנו. באותה המידה שהיה לך האומץ לומר לנו להפסיק להילחם. אנחנו מודים לך שהייתה לך תבונת השנים. לא רק השנים במובן של 'שנות חייך', אלא השנים במובנן העמוק יותר – השנים שיבואו.

חיפה כולה גאה בשכונה החדשה שהוקמה במבואותיה. השלטים שנתלו בכניסה לעיר ממלאים אותנו לא רק בגאווה, אלא גם בתחושה עמוקה של צדק ובמידה לא מבוטלת של התרגשות. השכונה החדשה כוללת את פארק המדע שלנו, ומשום שאנו מכירים את פועלך וחזונך שהוביל את ישראל להיות מעצמה של היי-טק – אנו יודעים\ כי גם זה מוסיף וודאי קורת רוח.

אני מרשה לעצמי להודות בהזדמנות זו למזל שנקרה על דרכי להצטרף אליך, ולהיות לצידך כבר ב-1975 ולאורך כל השנים. תודה לך שמעון על מה שלמדתי ממך, ועל הסכמתך למעמד הזה. חיפה מודה לך".

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחיפה