הזדקנות האוכלוסייה – נערכים או מתעלמים

מנהלת מרחב חיפה וגליל מערבי של "כללית", השתתפה בפאנל על הזדקנות האוכלוסיה, בנושא: אתגרי מערכת הבריאות בהווה ובעתיד והצורך בלקיחת אחריות
פרופסור מ"ק חן שפירא. הדגישה את הצורך לעודד יותר אנשי מקצוע לתחום הטיפול בקשיש. צילום: דני חבקוק

פרופסור מ"ק חן שפירא. הדגישה את הצורך לעודד יותר אנשי מקצוע לתחום הטיפול בקשיש. צילום: דני חבקוק

בשבוע שעבר נערך פאנל בנושא הזדקנות האוכלוסייה, אליו הוזמנה מנהלת מרחב חיפה וגליל מערבי של "כללית", פרופסור מ"ק חן שפירא. הכל במסגרת כנס הארצי על אתגרי מערכת הבריאות, תחת הכותרת "השפעת הזדקנות האוכלוסייה – נערכים או מתעלמים?"

בדבריה, הדגישה שפירא את החשיבות בהערכות מתאימה למתן מענה טיפולי כוללני, כולל היבטים רפואיים – חברתיים ורגשיים לאוכלוסיה הולכת וגדלה של קשישים, על רקע הזדקנות החברה הישראלית שהיתה בעבר צעירה בעיקרה ונוכח התארכות תוחלת החיים. במהלך הדיון, הציגה את ההיערכות המיוחדת של "כללית" בכלל ובמרחב חיפה וגליל מערבי שבניהולה, כולל הקמת מערך שירות יעוץ גריאטרי, השקעה רבה בהכשרת רופאי המשפחה בתחום זה, הפעלת יחידה גדולה להמשך טיפול שמאפשרת למטופלים מרותקים להמשיך להיות בביתם, במקום באישפוז מוסדי ממושך, כולל שירות הוספיס בית, גם בישובים מרוחקים.

פרופסור שפירא הדגישה את היתרון, בכך של"כללית" מרכז שירותי רפואה גם בקהילה וגם בבתי החולים שלה, ברצף הטיפולי ושיתוף הפעולה שנוצר בין המרפאות הקהילה לבין בית חולים כרמל מקבוצת "כללית". בעיקר שחרור מתוכנן מבית החולים, כך שבמרפאה יודעים שהקשיש משתחרר, האבחנות והטיפולים הנדרשים ונערכים לטיפול בו ולתאם עבורו תורים.

עם זאת, הדגישה את הצורך לעודד יותר אנשי מקצוע לתחום הטיפול בקשיש, היעדר די משאבים המופנים לטיפול בקשישים, שבצד בעיות רפואיות סובלים גם מבדידות ויש להעניק להם מעטפת טיפול ביופסיכו-סוציאלית.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות