שילוב בית חולים-קהילה ב"כללית"

כללית במרחב חיפה וגליל מערבי מפעילה מרפאה ראשונה מסוגה בארץ לטיפול בחולי ALS הפועלת בשילוב בית חולים-קהילה בבית החולים "כרמל"
בתמונה, מימין לשמאל: ד"ר סיוול אקסלרוד, עו"ס רחל אופנהיים וד"ר חנא ליוס. צוות מרפאת ALS

בתמונה, מימין לשמאל: ד"ר סיוול אקסלרוד, עו"ס רחל אופנהיים וד"ר חנא ליוס. צוות מרפאת ALS

ALS הינה מחלת ניוון שרירים, פרוגרסיבית, הגורמת לפגיעה משמעותית באיכות החיים של החולים ומשפחותיהם ואשר דורשת התייחסות רב מערכתית ומקצועית. במחוז חיפה וגליל מערבי של "כללית" מטופלים כ-50-40 חולים בשלבים שונים של המחלה, מכלל כ- 600 החולים בארץ. מזה מספר שנים, היחידה להמשך טיפול פועלת באופן יזום ליצירת קשר עם המטופל ובני משפחתו ומתן ליווי, תמיכה וטיפול רב מקצועי בהתאם לשלבי המחלה. השירות הניתן על ידי היחידה להמשך טיפול, מסייע למטופל ולמשפחתו לקבל את מיטב הטיפול במסגרת הביתית ובכך לשמור על איכות חיים אופטימאלית.

מנהל היחידה להמשך טיפול, הגה רעיון חדשני להקמת מרפאה יעודית לקבוצת חולים זו. ייחודה של המרפאה, הוא ביצירת מערך משולב בית חולים-קהילה במרפאה אחת, המלווה את המטופל לכל אורך המחלה. החל משלביה המוקדמים, וכלה בשלבים בהם המטופל מרותק לביתו. מערך המרפאה המשולב צוותי בית חולים וקהילה מבטיח רצף טיפולי באיכות גבוהה בכל  התחומים המקצועיים.

הרעיון הייחודי התממש, בברכתה של מנהלת המרחב, פרופסור מ"ק חן שפירא, עם הפעלתה של מרפאה מרחבית הממוקמת בבית חולים "כרמל", בראשות ד"ר יוסרי זועבי וכולל צוות רב מקצועי מטעם בית החולים (מרפאת ריאות, מרפאה גסטרואנטרולוגית, סיעוד, פיזיוטרפיה, ריפוי בעיסוק, קלינאית תקשורת, דיאטנית ומנהלת אדמיניסרטיבית) וצוות מטעם היחידה בראשות ד"ר אקסלרוד סיון ועו"ס. מתכונת מיוחדת זו, שלא ידועה כמותה בארץ, מעניקה לחולים המורכבים האלה מענה טיפולי רחב היקף ולאורך כל שלבי המחלה.  "אנו מאמינים שהחולים ובני משפחותיהם, אשר מתמודדים עם מחלה כה קשה ומורכבת, זכאים לקבל תמיכה מיטבית ולשם כך הוקמה המרפאה  המשולבת".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות