הרמן שטרוק – אמן יהודי ציוני

התערוכה שופכת אור על אישיותו המיוחדת של האמן בהקשרה של הסביבה החברתית והתרבותית שבה הוא התחנך ופעל והיבטים יהודיים ביצירתו.

הרמן שטרוק – אמן יהודי ציוני תערוכת האוסף החדש והשקת ספר אוסף חדש של שטרוק אוצרת: ד"ר אירית מילר

צילום יחצ

צילום יחצ

מוזיאון הרמן שטרוק גאה להציג את האוסף החדש ומשיק ספר אוסף חדש בו יוצגו הרכישות האחרונות מיצירותיו של שטרוק.  אוסף מוזיאון הרמן שטרוק כולל מעל אלף מוצגים שונים של האמן, שנתרמו למוזיאון או נרכשו על ידו מאז אמצע שנות החמישים של המאה שעברה. לאוספיו של המוזיאון נוספו לאחרונה מאות עבודות של שטרוק, רובן מוצגות בתערוכה החדשה: תחריטים, הדפסי אבן, ציורי מים ושמן, ספרים ואוגדנים, חפצים אישיים, כלי עבודה של האמן, מכתבים, תצלומים משפחתיים ופריטי ריהוט. האוסף המקיף מציג תמונה רחבה על פועלו האמנותי של שטרוק.

התערוכה שופכת אור על אישיותו המיוחדת של האמן בהקשרה של הסביבה החברתית והתרבותית שבה הוא התחנך ופעל והיבטים יהודיים ביצירתו.

פועלו האמנותי של הרמן שטרוק קשור באופן הדוק למהלך חייו ולאורח החיים שלו. האנשים שפגש והמקומות שבהם ביקר הם נושאי יצירתו. מצעירותו הוא רשם דיוקנאות של אנשי רוח, אנשי מדע ומדינאים שהעריך את פועלם. במקביל, רשם שטרוק גם דמויות שונות של: תלמידי חכמים, בעלי מלאכה, קבצנים, נשים, ילדים ועוד. בתחריטים ובליתוגרפיות הוא תיאר נופים מתורבתים: טבע כפרי, מראות פנורמיים של עיר, גנים, בתי כנסת וכנסיות ועוד. בהיותו אמן של איפוק וריסון רגשי, הוא התבונן ממרחק על מושאי עבודותיו.תפיסת עולמו היהודית והציונית של שטרוק, ניכרת בתערוכה בייצוגים של נוף ואדם בארץ ישראל, שבה ביקר לראשונה ב-1903 ולאחר מכן התיישב בה דרך קבע ב-1922. בדיוקנאות שיצר מופיעים אישים בולטים בתרבות היהודית ובתנועה הציונית ומתוארים חיים יהודיים ודמויות מן העיירות במזרח אירופה.

צילום יחצ

צילום יחצ

בתערוכת האוסף המקפת של שטרוק, מוצגים גם מראות נוף שיצר שטרוק בצעירותו בגרמניה, ואחר כך, בעת שירותו הצבאי במלחמת העולם הראשונה, במזרח אירופה. כמו כן מוצגות מקצת עבודותיו ממסעותיו באירופה ובאמריקה. אף כי רק לעתים רחוקות שטרוק תיאר דמויות של נשים, בתערוכה מוצג מבחר עבודות בחדר משלהן.

שטרוק היה רב-אמן בטכניקות ההדפס, ובפרט בתחומי התחריט והליתוגרפיה. יצירתו מתקיימת בגווני הביניים שבין הלבן והשחור. על פי רוב גודלו של הדימוי שיצר מותאם לגודל עמוד רגיל בספר, אך לעתים הוא אף זעיר יותר. דפי עבודותיו מבקשים התבוננות אינטימית וקשובה, ולעתים אף נדרש שימוש בזכוכית מגדלת כדי להבחין בפרטים הזעירים ובדקויות.

התערוכה מאורגנת סביב נושאים שלכל אחד מהם מוקדש חדר תצוגה: אל ארץ ישראל – אדם ונוף; היכל התהילה של שטרוק – דיוקנאות ודמויות; ימי המלחמה הגדולה באירופה המזרחית; גרמניה – בעיר ובכפר; עזרת נשים; האמן כתייר.

תאריך נעילה : 10.3.17

מוזיאון הרמן שטרוק, רח' ארלוזרוב 23, חיפה

שעות פתיחה : א'-ד' : 10:00-16:00 ,  ה' 10:00-19:00 ,  ו' 10:00-13:00 , שבת : סגור

לינק לאתר המוזיאון :  http://www.shm.org.il/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור השקת הרכבלית בחיפה - האם תשתמשו בה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בתרבות ופנאי