חגיגות סוכות בחיפה

פסטיבל הסרטים הבינלאומי, פסטיבל לתיאטרון קהילתי, בתים פתוחים, הופעות חיות בעיר התחתית, הצגות, תערוכת קריקטורות בינלאומית ועוד. סיכום אירועי סוכות בחיפה

אירועי חול המועד סוכות בחיפה. כל כך הרבה אירועים, מעט מדי ימים. צילום: דוברות עיריית חיפה

אירועי חול המועד סוכות בחיפה. כל כך הרבה אירועים, מעט מדי ימים. צילום: דוברות עיריית חיפה

כמדי שנה, גם השנה היווה פסטיבל הסרטים הבינלאומי את האטרקציה המרכזית במהלך חוה"מ סוכות עם כ־66,000 צפיות. במסגרת הפסטיבל הוצגו 200 סרטים חדשים של הבמאים המובילים בעולם, 85 סרטים ישראלים חדשים, מחווה מיוחדת לציון  40 שנה לסרט "נהג מונית" של הבמאי מרטין סקורסזה, הקרנות מיוחדות של סרטים תיעודיים העוסקים בקשרים בין חברה, פוליטיקה ומזון בהם השתתפו שפים מובילים, סרטי מחווה לקולנוע הרומני והטורקי החדש, סרטים פרועים ואוונגרדיים, סרטי אמנות ותרבות ועוד. במקביל, התקיימו עשרות אירועי חוצות ובהם, בהופעות חיות, ירידי אמנים והקרנות סרטים על מסכי ענק תחת כיפת השמיים. פרסים כספיים בשווי של מעל ל־400,000 שקלים הוענקו ליוצרים והשחקנים הזוכים בקטגוריות השונות.

 

העיר התחתית שקקה חיים במהלך ימי הפסטיבל עם למעלה מ־20 אלף חוגגים שגדשו את רחובותיה לרגל הופעות של דנה ברגר שאירחה את מיקה קרני במופע אקוסטי, להקת "מרסדס בנד" ואסף אמדורסקי וכן יריד ססגוני של פריטי וינטג' ויד שנייה שהתקיים בשוק הטורקי ותערוכת אמנות פלסטית חדשה "זהאר לולו" בגלריה "שער 3".
כמיטב המסורת, שימש גן האם במה מרכזית לעשרות אלפי חוגגים שנהנו מאירועי חוצות. הופעות של מיטב אמני הילדים ובהם משה דץ, הכבשה שושנה, שי ורועי אשר לוו בסדנאות יצירה, מתקנים מתנפחים, סוסי פוני, הצגות ואירועים במסגרת הפסטיבל הקהילתי "נווה יוסף", הופעות לבני נוער עם נועה קיריל, ג'ון לני גבאי, תובל שפיר, שיר מורנו ודניאל ליטמן שאירח מדי יום אמן אחר. הדג נחש, דקלה, מוש בן ארי וכנסיית השכל שאירחה את שי צוברי הופיעו בשעות הערב מול קהל רב.

כ־25 אלף איש ביקרו בשכונת בת גלים לרגל "בית גלים ה־7" שכללה 24 תערוכות בבתי אמנים תושבי השכונה שפתחו גם השנה את בתיהם בפני קהל הרחב. במקביל, התקיימו מופעי מוזיקה, תיאטרון ונגני רחוב, סופרים על הבר, סדנאות והצגות ילדים בטיילת וסיורים מודרכים שעברו בין הבתים ההיסטוריים של השכונה הציורית ובעקבות סופרים ומשוררים. לראשונה הוקרנה בטיילת בת גלים האופרה "על הים" שנכתבה וצולמה במיוחד לרגל הפסטיבל על־ידי תושבת השכונה ציפי פליישר, כלת פרס ראש הממשלה למוזיקה.

כעשרת אלפים מבקרים השתתפו באירועי פסטיבל "נווה יוסף" לרב תרבותיות וסובלנות ה־11. הפסטיבל הינו פסטיבל התיאטרון הקהילתי הגדול ביותר בארץ בהשתתפות קבוצות חובבים ואמנים מקצועיים. כל אלה נטלו חלק בעשרות מופעים בשפות עברית, ערבית, רוסית ואמהרית שהוצגו לראשונה בכל רחבי העיר: מתנ"ס נווה יוסף, שכונת חליסה, תל גיבורים, שכונת הדר בתיאטרון העירוני ובסוכת ראש העיר בגן האם. במסגרתו התקיימו שפע של אירועים ובהם שעת סיפור לילדים במתחם הילדים במתנ"ס נווה יוסף, הצגות של תיאטרון אלכרמה (בית הגפן) בשכונת חליסה ותיאטרון הבובות של "בית 9" שהציג מגוון של הצגות בימי הפסטיבל בסוכת ראש העיר בגן האם.

כ־3000 איש צפו בתחרות האיש החזק לשנת 2016 שהתקיימה במתחם ביג שבצ'ק פוסט ביוזמת רשות הספורט העירונית. בתחרות הוכתר אבי יונה מתל אביב לאיש החזק בישראל לאחר שצבר את מירב הנקודות במקצים השונים שכללו בין היתר הנפת מוט ברזל במשקל 230 ק"ג, הנפת כדורי בטון במשקל 90 ק"ג וריצה עם משקולות של 250 ק"ג. חמשת המתחרים החזקים ביותר "קינחו" את התחרות במשיכת משאית במשקל 6 טון למרחק של 30 מטרים. לראשונה כללה התחרות גם קטגורית נשים במסגרת הוכתרה תמר בר מתל אביב בתואר האישה החזקה בישראל. במהלך התחרות הניפו הנשים מוט ברזל במשקל 130 ק"ג, כדורי בטון במשקל 60 ק"ג, בולי עץ במשקל 60 ק"ג, רצו עם משקולת של 150 ק"ג ומשכו רכב במשקל 4 טון למרחק של 30 מטרים.

כ־5000 איש ביקרו במוזאוני חיפה ונהנו משפע של אירועים ייחודים לרגל החג ובהם סיורים מודרכים בתערוכות, סדנאות יצירה לכל המשפחה. במוזיאון מאנה כץ  קיים סיורים בכרמל והמוזיאון היפני השתתף בפסטיבל הסרטים הבינלאומי ועוד. לצד זה, אלפי מבקרים השתתפו במגוון סיורים מודרכים של העמותה לתיירות אשר כללו סיור טעימות בשוק תלפיות,  סיור קולינרי מהוואדי לעיר התחתית, "המרדף בעקבות האוצרהאבוד וביקרו בתערוכת הקריקטורות הבינלאומית ה־22 במסגרתה הוצגו 140 קריקטורות של אמני קריקטורה מובילים מכל רחבי העולם.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחיפה