צדק חלוקתי לקרית ביאליק

בעקבות עתירת עיריית קריית ביאליק לבית המשפט העליון: למרות התנגדות רפאל ומשרד הביטחון הוקמה ועדת חקירה לחלוקת ההכנסות מחברת רפאל

 

עיריית קרית ביאליק עתרה לבית המשפט הגבוה לצדק בדרישה, כי שר הפנים יפעיל את סמכויותיו להקים ועדה לחלוקת הכנסות מארנונה על שטח מפעל רפאל. צילום: אילוסטרציה

עיריית קרית ביאליק עתרה לבית המשפט הגבוה לצדק בדרישה, כי שר הפנים יפעיל את סמכויותיו להקים ועדה לחלוקת הכנסות מארנונה על שטח מפעל רפאל. צילום: אילוסטרציה

בעקבות עתירה שהגישה עיריית קרית ביאליק לבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק, הודיעה פרקליטות המדינה, כי מנכ"לית משרד הפנים הקימה ועדת חקירה אשר תקבע את גבולות אזורי חלוקת ההכנסות מ"מכון דוד" (רפאל) ואת שיעור ההכנסות לו תהיה זכאית כל רשות מקומית שתיכלל בהסדר. החלטה זו התקבלה על אף התנגדותם הנחרצת של רפאל ומשרד הביטחון.

עיריית קרית ביאליק עתרה לבית המשפט הגבוה לצדק בדרישה, כי שר הפנים יפעיל את סמכויותיו להקים ועדה לחלוקת הכנסות מארנונה על שטח מפעל רפאל. עוד ביקשה העירייה בעתירתה להוציא צו ביניים, שיאסור על רפאל לחתום על הסכם חדש עם הרשויות מקומיות: קרית ים, עכו ומועצה אזורית מטה אשר, שנהנות כיום מחלוקת הכנסות מהמפעל (אינו על בסיס שטחי ארנונה). הוועדה שתדון בחלוקת ההכנסות היא הועדה הגיאוגרפית של מחוז חיפה בראשות מנכ"ל משרד הפנים לשעבר עמרם קלעג'י, שתדון בחלוקת ההכנסות בין הרשויות המקומיות מטה אשר, עכו, קרית ביאליק, קרית ים וקרית מוצקין.

בשנת 2005 נחתם הסכם "סודי" בין רפאל לבין קרית ים ועכו, עליו למדה עיריית קרית ביאליק מתוך פסק הדין שניתן בנושא, כאשר רפאל הגישה תביעה כנגד מועצה אזורית מטה אשר. באחרונה, עקב דרישתן של הרשויות המקומיות להגדיל את הכנסותיה מרפאל ואיומן, כי יפעלו אצל שר הפנים להקמת ועדת חלוקת הכנסות ושיוך מוניציפאלי של השטחים חסרי המעמד המוניציפאלי התגבש הסכם חדש, שיכפיל את הכנסותיהן של קרית ים ועכו מהמפעל. שטחו של מכון דוד מתפרש על 5500 דונם שהוגדר כ"שטח גלילי" שאינו משויך לשטח שיפוט של רשות מקומית כזו או אחרת ועוד 1,500 דונם המשויכים לעכו, קרית ים ומטה אשר.

שטחה של ביאליק  גובל בשטחו של מכון דוד, המשמש את רוב החטיבות של חברת רפאל. לפני למעלה משנה פנה ראש עיריית קרית ביאליק, אלי דוקורסקי, לשר הפנים ודרש לצרף את העיר לחלוקת ההכנסות ולהקים ועדה בנושא. הוא טען, כי עקב הסמיכות למכון דוד נאלצת קרית ביאליק להתמודד עם השפעות הפוגעות בה וביכולתה להתפתח. כך עקב מגבלות הביטחון חל איסור בניה לגובה ברחובות העיר הקרובים למכון, דבר שפוגע בניצול המרבי של המגרשים למגורים ולתעשייה ועסקים ומקטין את הכנסותיה של הרשות ובמקביל גורם לגידול ההוצאות לתשתיות ומחייב מציאת שטחים נוספים לבניה. הסמיכות למכון מגדילה את הסיכון הביטחוני והבריאותי. לפי הערכות פיקוד העורף תרחיש הייחוס בעת מלחמה הוא גבוה מאוד, דבר שכבר הוכח לרעה במהלך מלחמת לבנון השנייה. כתוצאה מכך הגדילה הרשות את השקעותיה במערכות המיגון לתושביה, דבר שהביא להגדלת הוצאותיה.

עיריית קרית ביאליק עתרה כאמור נגד שר הפנים ומנכ"ל המשרד, עקב הימנעות המשרד מלדון בבקשת העיריה להקים ועדה מקצועית שתקבל החלטה בנושא. העיריה טענה שאי קבלת ההחלטה על הקמת הועדה במשך שנים אינה סבירה, ולכן היא מבקשת מבית המשפט להורות לשר להשיב מדוע לא יקים ועדה לחלוקת הכנסות מפעל רפאל וכן להוציא צו ביניים ולעצור את ביצוע ההסכמים עם הרשויות  עד לסיום עבודתה של הועדה המקצועית. כאמור בעקבות העתירה החליט משרד הפנים להקים את ועדת החקירה למרות התנגדותו של משרד הביטחון.

ראש העיר קריית ביאליק, אלי דוקורסקי מסר בעקבות ההחלטה: "אני מודה למשרד הפנים על ההחלטה. זהו צעד חשוב בהשגת צדק חלוקתי".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בקרית ביאליק