מעודדים את התחבורה הציבורית

פרויקט חדש של האיחוד האירופי משלב טכנולוגיות מידע מתקדמות להשוואת זמני נסיעה בין רכב פרטי לתחבורה ציבורית. גם עיריית חיפה שותפה

יונה יהב משתתף בפרויקט. פיתוח המערכת יאפשר לנהגים לבחור בין תחבורה ציבורית לרכב פרטי ויאפשר למרכז ניהול תנועה לנטר ביקושים בזמן אמת, במיוחד באירועים גדולים, ולהשתמש במידע זה לצורך ניהול אקטיבי יעיל של התנועה. צילום: דוברות עיריית חיפה

פיתוח המערכת יאפשר לנהגים לבחור בין תחבורה ציבורית לרכב פרטי ויאפשר למרכז ניהול תנועה לנטר ביקושים בזמן אמת, במיוחד באירועים גדולים. צילום: דוברות עיריית חיפה

עיריית חיפה שותפה בפרויקט של האיחוד האירופי לשילוב טכנולוגיות מידע מתקדמות לעידוד השימוש בתחבורה ציבורית המחקר הבינלאומי יספק מידע מהימן וישווה בין זמני נסיעה ברכב פרטי לבין תחבורה ציבורית

המחקר מתבצע במסגרת תכנית המחקר השביעית [FP7] של האיחוד האירופאי בשיתוף המרכז לניהול תנועה בעיריית חיפה והמכון לחקר התחבורה בטכניון. במסגרתו ייבחנו דרכי שימוש במידע קיים במרכז ניהול התנועה במטרה לעודד שימוש בתחבורה ציבורית. במחקר, תחת השם "פטרה"  PETRA (PErsonal TRansport Advisor), שותפים גם  המכון לחקר תחבורה בטכניון, וכן אוניברסיטאות ומכוני מחקר בשוודיה (KTH), איטליה (CNR), הולנד (DELFT) ואירלנד (IBM). הדגמות של תוצרי המחקר מתבצעות במקביל בחיפה, רומא וונציה.

המחקר מבוסס על מידע הקיים במרכז לניהול תנועה הכולל נתונים היסטוריים ונתוני זמן אמת כגון: זמני נסיעה בצירים ברחבי העיר, סגירת צירים ועומסי תנועה בזמן אירועים רבי משתתפים בעיר ובשגרה. על בסיס נתונים אלו מציגה המערכת חלופות שונות לנסיעה בתחבורה ציבורית ורכבים פרטיים לרבות הזמן שיידרש למציאת מקום חנייה ושיעורי וודאות כי הנוסע ישלים את הנסיעה בזמן.

פיתוח המערכת יאפשר לנהגים לבחור בין תחבורה ציבורית לרכב פרטי ויאפשר למרכז ניהול תנועה לנטר ביקושים בזמן אמת, במיוחד באירועים גדולים, ולהשתמש במידע זה לצורך ניהול אקטיבי יעיל של התנועה. אמינות מידע קיים במערכת נבחנה כבר במהלך חג הסוכות באמצעות סקר  שערך המכון לחקר התחבורה בטכניון, המנהל את הפעילות באתר החיפאי של הפרויקט. המכון מבצע התאמה של המתודולוגיה למאפייני מערכת התחבורה המקומית, מפתח את הממשקים המקומיים של כלי תכנון הנסיעה ופלטפורמות המאפשרות הזרמת מידע.

הסקר נועד לספק מידע על עמדות של קבוצות אוכלוסייה שונות לגבי מסלולי נסיעה המבוססים על האלגוריתם של PETRA ואת חשיבות המידע הייחודי ש PETRA  מציגה בקבלת החלטות לבחירת אמצעי נסיעה. 800 איש שביקרו בפסטיבל הסרטים השתתפו והתבקשו לענות על שאלון אינטראקטיבי שכלל מידע על המקום ממנו הגיעו לפסטיבל, אמצעי תחבורה [רכב פרטי או תחבורה ציבורית], מסלולי הנסיעה שבחרו, זמן הנסיעה, הזמן שנדרש למציאת חנייה ונתונים אישים שנועדו לנתח את הרגלי הנסיעה בקרב קבוצות אוכלוסייה שונות.

עוד במהלך הסקר הוזנה למערכת "פטרה" הכתובת של הנסקרים, וזו חישבה והציגה על בסיס המידע הקיים במערכת את מסלולי הנסיעה הקצרים ביותר, תוך השוואת זמני הנסיעה בין תחבורה ציבורית לרכב פרטי וחישוב שיעורי הוודאות בהם נוסע יוכל להשלים את נסיעתו בזמן לרבות מציאת חנייה. הנסקרים התבקשו להשיב האם המסלולים וזמני הנסיעה שהציגה המערכה משקפים את המציאות וכן,  במידה ומידע זה היה זמין טרם יציאתם, האם לאור הנתונים שהוצגו בפניהם היו בוחרים לנסוע בתחבורה הציבורית.

 

קודם לקיום הסקר התקיימו בעיריית חיפה שתי סדנאות. הראשונה הייתה מיועדת לצוות הבקרים של מרכז ניהול התנועה במהלכה תורגלה התמודדות עם אירועי תנועה חריגים באמצעות שיטות משחק וסימולציות מתקדמות. בסדנה השנייה השתתפו גורמי מקצוע השותפים לניהול אירועי תנועה חריגים בעיריית חיפה, המשטרה, רשויות חירום, מפעילי תחבורה ציבורית וצוות הניהול של מרכז ניהול התנועה במטרופולין חיפה. בסדנה זו נבחנה הזרמת מידע  בין גורמים רלוונטיים והדרכים לניהול מיטבי של אירועים אלו.

 

נתוני המחקר שנאספו בסקר ובסדנאות יוצגו לאחר גיבושם בשני מפגשים בינלאומיים בבריסל ובדבלין בהשתתפות השותפים לפרויקט פטרה. נציגי הערים השותפות למחקר יציגו את ממצאי הסקרים שבוצעו בכל אחת מהערים השותפות.

ראש עיריית חיפה, יונה יהב ,שהיה בין משיבי לסקר עמד על חשיבות המחקר הבינלאומי המתקיים בחיפה ככלי ניהולי שנועד לעודד שימוש בתחבורה ציבורית בשגרה ובאירועים רבי משתתפים, בפרט תוך ייעול ניהול התנועה והפחתת העומסים בכבישי המטרופולין.

 

 משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • איך תחגגו את חג השבועות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחיפה