הכינו את תינוקכם לשעון חורף

המעבר לשעון החורף מקשה על אוכלוסיות רבות. בניגוד למה שנהוג לחשוב, השינוי משפיע גם על תינוקות ולכן הם מרגישים עייפים מוקדם יותר. הנה כל הדרכים שבהן תוכלו להתמודד עם האתגר
 

שעון חורף מצמצם את שעות האור ועלול לגרום לתינוקות וילדים להתבלבל בשעות השינה. בין ההשלכות הנפוצות ניתן לציין התעוררות לא רצויה, חוסר נוחות בשעות הערב וקשיי הירדמות. התינוקות מרגישים עייפים מוקדם יותר וכתוצאה מכך גם קמים מוקדם בבוקר. ילדים עם הרגלי שינה טובים אמורים להסתגל לשינוי בתוך ימים ספורים, בעוד תינוקות שאצלם הרגלי השינה עדיין לא מסודרים עלולים לסבול מהחמרה של המצב.

הדבר הכי חשוב הוא לקבוע באיזה שעה קמים ולפעול בהקדם. למרות שלא ניתן להסביר לילד את משמעות השעה עצמה, צריך להקפיד להעביר לו את המסרים הנכונים. במידה והילד מתעורר לפני השעה שנקבעה, רצוי לנסות להחזיר אותו לישון ולהתעקש על כך. בכל מקרה לא מומלץ לתת לו לשחק, לדבר איתו או להפעיל גירויים כמו מוזיקה וטלוויזיה. כך הילד ילמד לסנכרן את השעון הביולוגי בהתאם לשעון החיצוני ולעבור גם לשעון חורף בצורה הדרגתית וטובה יותר.

 

במידה והילד מתעורר לפני השעה שנקבעה, רצוי לנסות להחזיר אותו לישון ולהתעקש על כך. צילום: יח"צ

במידה והילד מתעורר לפני השעה שנקבעה, רצוי לנסות להחזיר אותו לישון ולהתעקש על כך. צילום: יח"צ

 

הכל מתחיל בערב: כך שמרו על שגרה מאורגנת

 

שגרת ערב מאורגנת היא הסוד להתפתחות תקינה של תינוקות. הורים צריכים לשים לב לסימני העייפות לכל אורך היום, אך עליהם להבין שהמעבר לשעון חורף והסתגלות השעון הביולוגי הם חלק בלתי נפרד מהתהליך של התפתחות תינוקות בגילאים שונים. התפקיד של שגרת ערב מאורגנת היא לגרום לילד להפריש את הורמון השינה, להירגע ולהיערך לקראת הלילה.

לא צריך לאחר את שעת ההשכבה שנקבעה בשעון הקיץ כי אין קשר בינה לבין שעת היקיצה. לכן גם אין סיבה לנסות למשוך זמן עם הילד עד שהוא יתעייף, כי זה עלול לגרום לו באופן פרדוקסלי דווקא לישון פחות. הפתרון בהקשר הזה הוא להחשיך את חדר הילדים כדי להקל עליהם את המשך השינה גם בשעות הבוקר, לשמור על שעות השכבה אידיאליות של בין שש וחצי לשמונה ולהיות סבלניים.

 

 

איך מקדימים את שעת ההשכבה בהדרגה?

 

שיטה נוספת שבעזרתה ניתן להכין את התינוקות למעבר לשעון חורף היא להקדים בהדרגה את שעת ההשכבה. מטרת ההקדמה היא לא ליצור שינוי דרמטי מדי בהרגלים של הילד, אך מצד שני לעזור לתינוק להתבסס על שעת ההשכבה המקורית גם בשעון החדש.

לדוגמא, אם שעת ההשכבה בקיץ הייתה 20:00, הרי שבחורף היא זזה עד 19:00. ההמלצה היא להשכיב את התינוק לישון ביום הראשון בין 19:00-19:15, ביום השני בשעות 19:15-19:30 וכן הלאה עד שמגיעים חזרה לשעה המקורית.

התהליך עלול לחזור על עצמו בכל שנה מחדש וכדאי להיערך לכך. אל תהיו מופתעים משעון החורף ונצלו אותו להטמעת הרגלים נכונים.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות