הצלת חיים מעקיצת הדבור

איך צוות כללית בזבולון הציל חיי אישה, תושבת קריית ביאליק, שפיתחה שוק אנפילקטי בעקבות עקיצת דבור?
 

צוות האבחון דחוף והמטופלת שחייה ניצלו. צילום: כללית

צוות האבחון דחוף והמטופלת שחייה ניצלו. צילום: כללית

שושנה מזרחי, תושבת קרית ביאליק בשנות ה-40 לחייה, לא תיארה לעצמה שביקור להדלקת נר נשמה לזכר יקיריה בבית העלמין תל רגב, יסתיים בסכנת חיים.

תוך כדי הליכה, היא נקלעה ללהקת דבורים ואז חשה עקיצה בשוק. שושנה לא התרגשה, שטפה את איזור העקיצה והניחה בקבוק קר להרגעת האיזור.

אולם, תוך כדי נסיעה ברכב החלה לחוש חולשה ועילפון, בחילה שהסתיימה בהקאה, הופיעה פריחה אדמומית והתפתחו קשיי נשימה, אז התעלפה. בני משפחתה המבוהלים הבינו שמצבה מדרדר ומיהרו להביאה לאבחון דחוף במרכז רפואי זבולון של כללית.

"בפעם הבאה שפקחתי את עיני" מספרת שושנה "הייתי מוטלת על מיטת הטיפולים בזבולון וסביבי מתרוצץ צוות מטפלים. זה היה מבהיל, אך הם היו נפלאים, ניסו להרגיע והרופאה ד"ר סמדר אקרמן דאגה כל הזמן שאהיה בקשר עין, שעיני יהיו פקוחות ושלא אכנס שוב לאובדן הכרה".

אכן, למזלה של שושנה האירוע התרחש בסמוך לקרית בריאות זבולון וכאן קיבל אותה צוות מיומן בטיפול במצבי חירום רפואי: ד"ר אקרמן וצוות הסיעוד: תאופיק דבח – האח האחראי במחלקה ועימו האחיות ג'ני פטליק ורג'א גנאים. מטופלת הגיעה במצב קשה עם סימנים אופיניים של הלם אנפילקטי והייתה בסכנת חיים: לחץ דם נמוך מאוד, דופק מואץ (120), רמת סטורדציה (חמצן בדם)  אחוז80, קשיי נשימה חמורים והכרה מעורפלת. מיד ניתן טיפול לייצוב מצבה ההמודינמי והצלת חייה על ידי נוזלים, אדרנלין וחמצן. במקביל, הוזמנה ניידת טיפול נמרץ.

בהגיעה לבית החולים כרמל, שם הושהתה מספר שעות בטיפול נמרץ לבדיקות ומעקב, אך מצבה כבר היה יציב והצוות ציין כי תודות לטיפול הטוב והיעיל בזבולון, יצאה מכלל סכנה ואין נזקים בלתי הפיכים.

"זכיתי לטיפול ע"י צוות מדהים שדאג לא רק להציל אותי, אלא גם להרגיע והתנהל מולי בצורה מדהימה".

שושנה מספרת כי עד לאירוע הזה לא הייתה מודעת לרגישותה לעקיצות דבורים או דבור. היא הופנתה על ידי צוות זבולון להמשך בירור במרפאה לאלרגיות של כללית במרכז רפואי לין, שם יוחלט אם יש לציידה במזרק אפיפן ואולי אף להתחיל בתוכנית חיסונים הניתנת במרפאה בלין שצברה ניסיון רב בתחום הזה.

ד"ר דוד נוסם – אלרגולוג בכיר של כללית במרכז רפואי לין ובמרפאה בנהריה, מסביר כי ההערכה היא כ- 0.5 מהאוכלוסיה אלרגיים לעקיצת דבורנים (דבורים, דבורים וצרעות), התגובה היא לחלבונים מסוימים המצויים בארס החרק.

מרבית האנשים אינם יודעים שהם רגישים לעקיצת דבורנים. למעשה, כולנו בסיכון נמוך לפתח תגובה. אולם, חשוב לציין כי מי שכבר פיתח תגובה לעקיצה, כמו פריחה – חשוב שיפנה ליעוץ במרפאה לאלרגיה ויקבל חיסונים נגד רגישות עקיצות דבורים. זאת מפני שאז יש סיכון גבוה, של 50% שבעקיצה נוספת יפתח תגובה חריפה כמו הלם אנפילקטי מסכנת חיים. לעומת זאת, עם קבלת הטיפול המונע, יורד היסכון לפחות מ5%.

מדובר בטיפול ארוך טווח, בדרך כלל ע"י הזרקה תכופה במהלך החודשים הראשונים ולאחר מכן כל מספר שבועות. הטיפול ניתן משך 3 שנים אך לעיתים גם כל החיים, אם היה אירוע מסכן חיים.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות