אז על מה הם באמת נלחמים? נחשפת חגיגת השכר בבית הספר "הריאלי"

הנהלת בית הספר "הריאלי" מקיימת מאבק נגד הורדת שכר הלימוד שמשלמים ההורים. האם המאבק מתקיים עבור 4,000 תלמידי הריאלי, או כדי להישאר על משכורות שמנות ומכובדות? עתה נחשפים מקבלי השכר הגדולים בריאלי. המנכ"ל והסמנכ"ל לקחו הביתה מעל 600 אלף שקל בשנה ומורה בכיר מעל 400 אלף שקל. לשם השוואה: מרצה בכיר באוניברסיטה מקבל "רק" 188 אלף שקל ברוטו בשנה
למה הם מסרבים לחשוף דוחות כספיים בפני ההורים? צילום: הריאלי

למה הם מסרבים לחשוף דוחות כספיים בפני ההורים? צילום: הריאלי

מזה כמה שבועות ויותר מקיימת הנהלת בית הספר "הריאלי" בחיפה מאבק ומלחמה כנגד דרישת משרד החינוך להפחית בצורה משמעותית בגובה שכר הלימוד הנגבה מההורים והעומד היום על קרוב ל-18 אלף שקל.
הנהלת בית הספר רתמה למאבק את כל ההורים בכל שלוחות בית הספר, ואת התלמידים, שיצאו להפגנות ולהחתמת עצומות ברחובות.
אלא שבעודם רותמים את ההורים והתלמידים ומכריזים כי יש סכנה קיומית וממשית לבית הספר ולעתידם של 4,000 התלמידים הלומדים בו, ההנהלה סרבה לאורך כל הדרך להציג בפני ההורים עצמם ומשרד החינוך, את דוחות הניהול הכספי. הנהלת "הריאלי" סרבה לנהוג בשקיפות, זאת למרות שקבוצה גדולה של הורים דורשת זאת מזה זמן מה, בכדי לראות שאכן הכספים שנגבים מההורים בגובה של 5 אלף שקל- יותר משכר לימוד אוניברסיטאי, אכן נחוצים והם לא מהווים כשומן עודף למערכת מנופחת.
אלא שמעצם ניהולה של "הריאלי" כעמותה היא מחויבת להגיש לרשם העמותות דו"ח בו מפורטים מקבלי השכר הבכירים בבית הספר. מדו"ח של שנת 2013 של חמשת מקבלי השכר הגבוהים שהוגש על ידי בית הספר מתברר, כי מנכ"ל הריאלי, רון כתרי, שסיים את

האם התלמידים וההורים היו יוצאים למאבק, אילו ידעו את גובה המשכורות? צילום: באדיבות הריאלי

האם התלמידים וההורים היו יוצאים למאבק, אילו ידעו את גובה המשכורות?
צילום: באדיבות הריאלי

תפקידו בשנת 2013 קיבל שכר ברוטו שנתי בגובה 624,553 שקלים, ומענק סיום עבודה בגובה 297 אלף שקלים. שכרו השנתי ברוטו של סמנכ"ל במוסד היה 639,842 שקלים, ושל סמנכ"ל נוסף שסיים עבודתו 446,680 שקלים. מורה שמחזיק בתואר דוקטור קיבל באותה שנה שכר של 406,915 שקלים ברוטו. רק לסבר את האוזן- מרצה בכיר באוניברסיטה בעל תואר של לפחות דוקטור, המחזיק בוותק של 11 שנה לפחות, מקבל שכר שנתי כולל של 188,000 שקל ברוטו. כלומר, פחות מפי שתיים מהמורה הבכיר ב"ריאלי".
ובחזרה לשכר ב"ריאלי" – מנהל אחד מארבעת סניפי בית הספר בעיר זכה לקבל שכר שנתי של 397,354 שקלים ברוטו.
אחד מההורים ב"ריאלי" אמר ל"ניוז חיפה קריות.נט": "כבר הרבה זמן אנחנו מבקשים מהנהלת הריאלי לנהוג בשקיפות ולהראות לנו דוחות כספיים ומשכורות. יש תחושה שמדובר במנגנון מנופח מידיי. אבל הנהלת הריאלי מסרבת להראות לנו דוחות אלו. גם דרשנו להבין מדוע ילדי היסודי בריאלי משלמים אותו שכר לימוד כמו תלמידי החטיבות העליונות, דבר שלא מובן".
אגב, יש לציין שמעבר לגביית שכר הלימוד בגובה של כמעט 18 אלף שקל מכל הורה בשנה, "הריאלי" נהנה מתקצוב ממשלתי בגובה של 41 מיליון שקל.
בסך הכל, "הריאלי" נהנה מהכנסות שנתיות של כ-100 מיליוני שקלים.
מעניין יהיה לראות איך ההורים והתלמידים יגיבו עם פרסום נתוני שכר אלו.

מבית הספר הריאלי נמסר בתגובה: "בית ספר הריאלי, הינו בית ספר חצי פרטי הפועל כחל"צ (חברה לתועלת הציבור) ומקפיד לגייס את טובי המנהלים, המורים והצוות הפדגוגי לצד מתקני מעבדה מחקר וסביבות למידה מובילות בארץ, והעלויות הנדרשות הן בהתאם לכך. בית הספר, שהפך לסמל למצוינות ופועל מעל ל-100 שנה מוביל, בין היתר, בזכות צוות מורים ומנהלים שדרכם הפדגוגית מהווה מודל לכלל בתי הספר בישראל.ולראייה אלפי הבוגרים שתורמים רבות לחברה, לחינוך, לאקדמיה, למדע, לתעשייה ולצבא בישראל. אין תקדים לבית ספר שהשפיע כה רבות על החברה בישראל, ואנו גאים על כך. אנו מצויים בימים אלו בהליך הידברות מול משרד החינוך תוך מטרה להמשיך את פעילות בית הספר כפי שהייתה עד היום. יצוין כי משכורתו של רון כיתרי, מנהל בית הספר הפורש, אחרי 20 שנות עבודה, כללה חודשי הסתגלות והיא מהווה תמורה ראויה על תרומתו הרבה".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך