המדריך לבחירת הרכב הנכון

התייקרות מחירי הדלק בארץ ובעולם מחייבת רכבים לעמוד בסטנדרטים מחמירים של איכות וחיסכון. הפרמטרים שקובעים עד כמה רכב חסכוני כוללים מלבד נתוני צריכת דלק גם מפרט טכני וסוג מנוע, אז כדאי להכיר אותם לפני שבוחרים בדגם מסוים. קבלו את המדריך המלא

שורה ארוכה של גורמים משפיעים על מחירי הדלק ומשנים אותם. בשנים האחרונות למשל ניתן לזהות מגמה ברורה של התייקרות מחירים, מה שגורם מטבע הדברים גם לשינוי בענף הרכב. רוב הרכבים בארץ ובעולם מונעים עם דלק ועליית המחירים מחייבת נהגים לבצע התאמות ושינויים. כתוצאה מכך, רמת החיסכון שמציע הרכב היא בין הפרמטרים הראשונים שכדאי לבדוק.

הפער בין דגם חסכוני לרכב בזבזן דלק מתבטא בסכומי כסף שעולים עם השנים וכמות הקילומטרים. בנוסף, יצרניות הרכב נדרשות לפתח מכוניות חסכוניות גם כדי לעזור לצרכן לבזבז פחות כסף וגם במאמץ להקטין את זיהום האוויר. לחץ האיחוד האירופי והממשל האמריקאי לדוגמא גורמים לכך שכמעט כל רכב חדש שעולה על הכביש נדרש לעמוד בסטנדרטים מחמירים של בקרת איכות וחיסכון.

לכל אלו יש להוסיף את השינויים הטכנולוגיים. כיום קל יותר למצוא רכב היברידי או אקולוגי, עם מנוע שמטבעו צורך פחות דלק. השינויים הטכנולוגיים מקבלים עדיפות בקרב הצרכנים והם משנים את האופי המקורי של ענף הרכב.

 

הפער בין דגם חסכוני לרכב בזבזן דלק מתבטא בסכומי כסף שעולים עם השנים וכמות הקילומטרים. צילום: יח"צ

הפער בין דגם חסכוני לרכב בזבזן דלק מתבטא בסכומי כסף שעולים עם השנים וכמות הקילומטרים. צילום: יח"צ

 

מה קובע עד כמה רכב מסוים הוא באמת חסכוני?

 

מי שרוצה לדעת איך לבחור את הרכב הנכון צריך להבין מה באמת משפיע על רמת החיסכון. הפקטור העיקרי ברשימה הוא נתוני צריכת הדלק: ככל שהנתונים המפורסמים על ידי היצרן נמוכים יותר, כך סביר להניח שהצרכן ירגיש בכיס את ההבדל. עם זאת, יש להביא בחשבון פערים מסוימים בין הנתונים המפורסמים במפרט הטכני של הרכב לבין הנתונים הריאליים.

שנית, רכב מסוים יכול להיות חסכוני רק אם יש בו מנוע מתקדם ומערכת ניהול מנוע חכמה. בניגוד למה שנהוג לחשוב, מערכות מן הסוג הזה לא בהכרח מייקרות את עלות הרכב, אלא להיפך. היצרניות משתמשות בהן על מנת לשכנע צרכנים וכל מה שצריך לעשות הוא לבדוק מראש את המפרט הטכני המלא.

באותה הזדמנות אפשר גם לברר לגבי תיבות הילוכים ומערכות הגה שצורכות פחות אנרגיה, כמו גם עיצוב שמפחית התנגדות לרוח. אלו פרמטרים שהופכים רכב מסוים לחסכוני באמת ובעזרתם ניתן גם להשוות בין דגמים שונים של אותו יצרן.

לבסוף, כדאי להזכיר שסגנון הנהיגה שלכם משפיע על צריכת הדלק לא פחות מאשר נתוני הרכב. נהיגה זהירה בתנאי דרך נכונים יכולים לשפר את צריכת הדלק בעשרות אחוזים. כדאי להימנע מתאוצות חזקות ובלימות אגרסיביות, לשמור על מהירות קבועה ולכבות את הרכב בזמן המתנה. מומלץ גם לתכנן פעולות מראש ולהביט מרחוק כדי לא להאיץ שלא לצורך.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בצרכנות