הרופאה העולה, שדואגת לעולים

לפני 30 שנה הגיעה לילאן בלום לארץ ישראל מברזיל ללמוד רפואה. ללא ידיעת השפה העברית ועם קושי כעולה להתקבל ללימודים היא הצליחה כנגד כל הסיכויים. כיום היא רופא מומחית במכבי שמקדמת את זכויותיהם של העולים מברזיל ארצה על ידי יוזמות של ישיבות בכנסת, הרצאות וכנסים שהיא יוזמת ביחד עם הארגונים
 

ד"ר ליליאן בלום. בלום יוזמת גם מפגשים עם עולים בהם היא מרצה על הזכויות השונות שלהם. צילום: מכבי

ד"ר ליליאן בלום. בלום יוזמת גם מפגשים עם עולים בהם היא מרצה על הזכויות השונות שלהם. צילום: מכבי

סיפורה של לילאן בלום (48) רופאת משפחה במכבי שירותי בריאות בחיפה הוא ללא ספק מקור השראה. בלום עלתה ארצה בשנת 1986 מריו, ברזיל מתוך ציונות וחיבה למדינת ישראל. "שעליתי לארץ לא ידעתי כלל את השפה והדבר הראשון שעשיתי היה ללמוד עברית". היא החלה ללמוד רפואה בעיר באר שבע וסיימה בהצטיינות. "תמיד אמרו לי שתחום הרפואה תפור עליי מכוון שבאופי שלי אני אוהבת לעזור לאנשים ביומיום".

מאותה נקודת זמן שהוסמכה להיות רופא מומחית ובעקבות הקשיים שחלו עליה בזמן שעלתה ארצה היא לקחה על עצמה לעזור לעולים חדשים מברזיל בכל הקשור לבעיות שפה, מידע לגבי זכויות והתנהלות יומיומית מול בירוקרטיה ומוסדות ציבוריים. "בתחילת הדרך הייתי עוזרת באופן פרטני כאשר דוברי השפה הפורטוגזית היו מגיעים ישירות אליי לצורך עזרה בדברים בסיסיים במערכת הבריאות כמו תיאום תורים, תיאום בין מטופל לרופא דובר שפה זהה, עובדים סוציאליים דוברי שפה ובכלל עזרה בתרבות. עם הזמן ככל שהגישה יותר עזרה, בלום שמה לב לעלייה במספר העולים שפונים לעזרתה בכל הקשור לקשיי שפה ולכן היא החליטה להגביר את עבודתה מול העולים וביחד עם "ארגון עולי ברזיל" החליטו על שיתוף פעולה למען שיפור הידע הבסיסי של העולים מול מערכת הבריאות בישראל. "התחלתי לקדם כל מה שנוגע להנגשה לשונית לעולים מברזיל. החוק קובע שהמדינה אמורה לספק שירות מותאם בשפה אלא שהמחוקק כנראה התכוון רק לקבוצות הגדולות כמו רוסית, ערבית ואמהרית ובעיני זאת הייתה אפליה למיעוטים האחרים"

ביחד עם "ארגון עולי ברזיל" הם יזמו ישיבה בכנסת ישראל לצורך הנגשה לשונית ופיתוח מודעות ובאותו מעמד הם הציגו את משנתם בפני ח"כ אברהם נגוסה, יו"ר ועדת עלייה וקליטה. "בחלק הדברים שעליהן דיברנו הסברנו למר נגוסה שהשפה הספרדית שמספקת מידע כאן בארץ אינה משרתת את השפה הפורטוגזית והעולים מברזיל אינם יכולים להשתמש בשירותי הבריאות כראוי" לאחר הפגישה סוכם כי הנושא ייבדק לעומקו וכבר לאחר מספר חודשים נעשתה פגישה נוספת בכנסת שהפעם נשלחה בלום מטעם מרפאת מכבי שבה היא עובדת בחמש השנים האחרונות. "אני מאמינה שהמסר שלי עבר כי שח"כ נגוסטה זיהה אותי הוא אמר שאני הרופא שמקדמת את השפה הפורטוגזית ולא הספרדית ומבחינתי באותו רגע הבנתי שהוא מבין את הבעיה"

בלום יוזמת גם מפגשים עם עולים בהם היא מרצה על הזכויות השונות שלהם, מסבירה מה זה קופת חולים בארץ ישראל. "יש לי מטופל אב משפחה שהוא חולה סוכרת. בתחילת הדרך הוא היה בדיכאון כי לא יכל לתקשר עם הרופאים והיום כבר תאמתי לו רופא ואחיות דוברי שפה והמצב שלו הרבה יותר טוב כעת. אני נמצאת בקשר ישיר גם עם עולים לפני עלייה ויש לי למשל רופאה צעירה שרוצה מאוד ואני מנחה אותה לגבי הכל לפני הגעתה"

לדבריה של בלום, אחת המטרות שהיא שמה לנגד עיניההיא להגדיל את מספר העולים מברזיל שחוששים להגיע בגלל קשיי שפה ולעזור להם להתקדם בחיים כמו שהיא עשתה בזמנה כנגד כל הסיכויים. "אני מאמינה בעלייה של יהודים מברזיל שקשה להם שם. אני יודעת מהי התחושה לא לדעת את השפה אבל אני גם יודעת איזה אנשים בעלי יכולת יכולים להגיע למדינה שלנו, להתגייס לצבא וללמוד באוניברסיטאות. צריך אומנם המון סבלנות לעניין אבל אין לי ספק שזה שווה את ההשקעה"

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות