המנקה הצילה את חיי המטופל

בזכות הערנות של המנקה, ניצלו חייו שלאדם שסבל מאלרגיה חריפה מעקיצה של דבורה. צוות מכבי במרפאת הדר שבחיפה העניק לו טיפול מהיר ומציל חיים ותוך דקות ספורות הצליח להציל את חייו
 

האלה המנקה שהצילה את חיי העובד הזר שהגיע להיבדק. צילום: מכבי

האלה המנקה שהצילה את חיי העובד הזר שהגיע להיבדק. צילום: מכבי

בשבוע שעבר הגיעה עובדת הניקיון, האלה עלי, לעבודתה במרפאת מכבי בהדר שבחיפה. תוך כדי עבודתה, האלה הבחינה באדם שממתין לקבלת טיפול רפואי כאשר פניו מנופחות ואדומות באופן מעורר חשד ואף מסוכן. האיש שאינו מטופל במכבי וללא תעודת זהות ישראלית נעקץ בפניו על ידי דבורים ורץ למרפאת הדר שהייתה הכי קרובה למקום עבודתו, התיישב והמתין לתורו לקבלת טיפול. "האיש נראה היה לי מאוד סובל, מאוד נבהלתי בהתחלה מהמראה שלו. הוא הגיע ביחד עם אחד מחבריו לעבודה ולמרות שהם לא מטופלים שלנו רצתי ישר לחדר אחיות לבקש עזרה כי זה היה נראה מסוכן מאוד, היה לי ברור שהוא יקבל עזרה מידית".

במהרה עלי הגיעה לחדר אחיות והזעיקה את סיגלית מרקוש, אחות מוסמכת שהייתה בחדר האחיות. מרקוש, רצה יחד עם האלה אל המטופל כדי לברר איזה טיפול נדרש כדי להעניק לו עזרה ראשונה. "האלה הייתה לחוצה ממצבו וכל הזמן שאלה לשלומו וממש דאגה לו. המטופל הגיע כשהוא מגרד בכל גופו והעיניים שלו היו אדומות. הבנתי שאין דרך לתעד את הביקור כי לא הייתה לו תעודת זהות ישראלית אך באותו רגע הבנתי שחייבים לעזור ולכן הבהלנו אותו אל חדרה ד"ר אנה בלנט" הוסיפה סיגלית. בזמן הזה מוסטפא יאסין, אח מוסמך, נשאר עם החולה בכדי לוודא שהמצב לא יחמיר. "טיפלנו קודם כל בבנאדם ורק אחר כך בררנו לאן הוא שייך. לי באופן אישי היה חשוב להעניק טיפול ראשוני".

ד"ר אנה בלנט, מומחית לאלרגולגיה הייתה בעיצומו של יום מרפאה שגרתי כאשר סיגלית הבהילה את המטופל לחדרה. בלנט הבחינה בנפיחות ובאדמומיות כאלרגיה לדבורים והעקיצה שקיבל גרמה לתגובה אלרגית קשה שמתבטאת בנפיחות וגירויים בכל הגוף. למרות יום עמוס שהיה באותו יום היא קיבלה את החולה ללא המתנה ובמהרה נתנה לו טיפול מונע. החולה התגלה כאלרגי לדבורים והעקיצה שקיבל גרמה לנפיחות וגירויים בכל הגוף. "התקפיים אלרגיים יכולים להיות דרמטיים ואותו אדם יכל למות במקום, דרכי הנשימה שלו נסתמו ובדקות אחדות יכול היה לקבל דום נשימה". הם ביקשו ממני לתת טיפול להצלת חיים ואם לא היה מקבלת אותו בזמן זה יכל להסתיים בצורה אחרת" אמרה ד"ר בלנט. היא הזריקה לאותו עובד זר אדרנלין וסטרואידים והוא היה תחת השגחה לאחר מכן. לאחר שמצבו היה יציב הופנה החולה להמשך טיפול במיון. "עצם ערנותה של המנקה הצילה את חייו. היא פעלה נכון בכך שהזעיקה עזרה באופן מידי ובמצבים כאלה כל דקה היא קריטית" . החולה שאינו דובר את השפה כלל, הודה לרופא, ולצוות האחיות ולמנקה לפני שפונה להמשך טיפול.

 

 

 

 

 

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות