מרפאה חדשה בלין לחולות האנדומטריוזיס

ד"ר יובל קאופמן מנהל המרכז הרב תחומי לטיפול באנדומטריוזיס של כללית במרחב חיפה וגליל מערבי: אנדומטריוזיס הינה תופעה קשה הפוקדת 10-15 אחוז מהנשים בגיל הפוריות. במקרים רבים אבחון המחלה נעשה באחור של כעשור בשל מודעות לקויה
 

ד"ר יובל קאופמן. הסיכון לפתח את המחלה גבוה פי 7 בקרב נשים להן קרובות משפחה מדרגה ראשונה הסובלות מהמחלה. צילום: כללית

ד"ר יובל קאופמן. הסיכון לפתח את המחלה גבוה פי 7 בקרב נשים להן קרובות משפחה מדרגה ראשונה הסובלות מהמחלה. צילום: כללית

במרכז לבריאות האישה של כללית בלין נפתחה בימים אלה מרפאה ראשונה מסוגה בקהילה לאנדומטרוזיס. המרפאה פועלת בשילוב וברצף טיפולי מלא עם המרפאה בבי"ח כרמל– מקבוצת כללית ובניהול המשותף על ידי ד"ר יובל קאופמן, שהתמחה בלפרוסקופיה מתקדמת ובתחום האנדומטרוזיס. המרכז הרב-תחומי לטיפול באנדומטריוזיס הוקם בכרמל בשנת 2009. לאחרונה, הוחלט בכללית להקים את המרפאה במרכז רפואי לין, כדי להנגיש את השירות בקהילה למטופלות תוך ניצול האפשרות קשר הדוק יותר עם גורמי טיפול חשובים בלין, כגון: מרפאות פוריות וכאב ומכון הפיזיותרפיה, יעוץ תזונתי ורפואה משלימה.

ד"ר קאופמן מסביר כי מדובר במחלה הפוקדת 10-15% נשים בגיל הפוריות (סימניה חולפים בד"כ עם הפסקת המחזור) ושכיחותה מגיעה ל30-50% בקרב נשים עם בעיות פוריות ולא פחות מ-80% בקרב נשים עם כאב כרוני באגן ותופעות קשות של דימום כבד, כאבים בלתי נסבלים והקאות במהלך המחזור החודשי. הסיכון לפתח את המחלה גבוה פי 7 בקרב נשים להן קרובות משפחה מדרגה ראשונה הסובלות מהמחלה. מכאן, שיש מעורבות גנטיות אך הגנים טרם אותרו. כמו כן, המחלה שכיחה יותר דווקא בקרב נשים עם משקל נמוך. במחלה זו תאי רירית הרחם, הנקראים תאי אנדומטריום, מתמקמים במקומות לא טבעיים, מחוץ לחלל הרחם, בעיקר בבטן ובאגן ומפרישים חומרים המעוררים תהליך דלקתי. התוצאה היא הדבקויות בין איברים שכנים, ציסטות שחלתיות ובמצבים הקשים, חודרים התאים לעומקם של איברי האגן כמו, שלפוחית השתן והמעי וגורמים להיווצרות רקמות צלקתיות. שילוב זה של הדבקויות עם הדלקת ורקמה צלקתית, גורם להופעת סימפטומים קשים וסבל רב לנשים החולות, כגון: כאבי מחזור בלתי נסבלים, כאבים ביחסי מין, בעיות ביציאות ובמתן שתן וליקויי פוריות קשים. אנדומטריוזיס היא מחלה כרונית ודלקתית המושפעת מהורמוני המין: האסטרוגן גורם לשגשוג ופעילות יתר של התאים ואילו הפרוגסטון עושה את ההיפך. לכן, במצבים של פרוגסטרון גבוה, כגון במהלך הריון

והנקה פעילות התאים פוחתת.  בתום תקופת הפוריות, כאשר רמת האסטרוגן בגוף פוחתת יש גם כן רגיעה בתופעות.

המרפאה החדשה שהפעילה כללית תעניק מענה לכל איזורי הצפון, כמרפאה יחודית באיזור. ההחלטה על הקמתה התקבלה בכללית נוכח העובדה שלמרות העליה במודעות למחלה לאחר שנים רבות בהן  הנשים סבבו בין מומחים ללא אבחון ומענה, עדיין קיים פער של קרוב לעשור בין השלב בו מתחילים סימניה ועד לאבחון והתאמת טיפול.

איחור זה באבחון משמעו לא רק סבל רב לחולות, אלא שידוע כי אבחנה מוקדמת היא המפתח לטיפול מוצלח ומניעת סיבוכים קשים של המחלה. המרפאה שהוקמה בלין מהווה מענה הפועל בקהילה, ברצף טיפולי עם בי"ח כרמל, שם מטופלים מצבים בהם יש צורך התערבות ניתוחית. במרפאה ניתן לנשים אלה שירות בקהילה על ידי צוות רב תחומי ורב מקצועי, הכולל את הגינקולוגים המומחים לנושא- ד"ר יובל קאופמן, ד"ר מורן פז וד"ר ערן שגב, אבחון אולטרה סאונד מתבצע ע"י ד"ר רחל מנדל – מנהלת המרכז לבריאות האישה בלין ומרכזת תחום האולטרה סאונד של כללית במרחב חיפה וצוות אחיות מיומן. בהיותו מרכז רב-תחומי, פועל צוות המרכז יחד עם מרפאת הפוריות בלין, מומחי הכאב, צוות הפיזיותרפיה, תזונאיות שהתמחו בהתאמת תוכנית טיפול לחולות אלו – מערך מגוון זה מעניק למטופלות מעטפת כולננית תחת קורת גג אחת.

הטיפול באנדומטריוזיס כולל מתן תרופות הורמנליות המדמות הריון (ע"י גלולות) או גיל מעבר. קיימת גם תרופה יעודית למחלה. בנוסף, נדרשת לעיתים קרובות התערבות כירורגית להפרדת הידבקויות, הסרת נגעים וציסטות. מדובר בניתוחים מורכבים המחייבים מיומנות וניסיון רב, כפי שיש לצוות המרפאה המנתח בכרמל.

כמו כן, נמצא כי להקפדה על כללי תזונה מסוימים יש תרומה רבה בהקלת סימני המחלה, כך גם טיפולי רפואה משלימה. לכן, הצוות המטפל יכלול יעוץ דיאטני ומטפלים מתחום הרפואה המשלימה. מתוכננת גם קבוצת תמיכה מכיוון שההתמודדות עם המחלה קשה ויש לה השלכות רבות על התפקוד בחיי היומיום של האישה, מצבה הרגשי  וכן על הזוגיות.

המרפאה שהופעלה בלין מרחיבה ומשלימה את מסלולי הטיפול המוצעים במרחב חיפה וגליל מערבי של כללית לחולות אנדומטריוזיס. השאיפה היא שהקשר ההדוק עם צוותי הקהילה יגביר את המודעות של המטפלים והמטופלות כאחד, כך שהמחלה תאובחן אצל האישה החולה בה בשלב מוקדם וינתן טיפול יעיל בשלבים מוקדמים, תוך הפחתת הסבל ומניעת סיבוכים נוספים.

 

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות