כיכר ערים תאומות בביאליק

גיאורגיה, גרמניה, פולין, בלרוס ויוון. הערים התאומות של קרית ביאליק זכו בכיכר על שמן בצומת הרחובות שבטי ישראל-הפלמ"ח

כיכר הערים התאומות בקרית ביאליק. "אני מאמין שבאמצעות חלופי נוער, ספורטאים, אנשי עסקים אנשי תרבות וחינוך נוכל לבנות עתיד משותף, טוב יותר"

כיכר הערים התאומות בקרית ביאליק. "אני מאמין שבאמצעות חלופי נוער, ספורטאים, אנשי עסקים אנשי תרבות וחינוך נוכל לבנות עתיד משותף, טוב יותר"

כיכר חדשה בקרית ביאליק, שהוקמה בצומת הרחובות שבטי ישראל-הפלמ"ח, תוקדש לערים התאומות איתם מקיימת עיריית קרית ביאליק קשרי שותפות וידידות.

את הכיכר מעטר עץ המסמל שורשיות ויציבות שעל ענפיו תלויים סמלי הערים התאומות מ־6 המדינות השונות: העיר זיסטפוני מגאורגיה, שטיגליץ- צלנדורף מגרמניה, ראדומסקו מפולין, גלובוקי מבלרוס, קריית ביאליק מישראל ובימים האחרונים נוסף לעץ ענף נוסף של העיר זקינתוס מיוון איתה יחתם ההסכם בסוף חודש נובמבר. את הקשר עם גיאורגיה החל ראש העירייה המנוח, דני זק, בתיווכו של מנהל מחלקת הקליטה לשעבר, שותא צפניאשווילי, אשר נולד והתחנך בעיר זיסתפוני ואף הקים בה להקת מחול גאורגית. 

הקשר עם העיר שטיגליץ – צלנדורף שלימים הפכה להיות הרובע של העיר ברלין, כרם עור וגידים בתקופתו של ראש העיר צבי קרלינר ז"ל . לפני שנה ציינה שטיגליץ צלנדורף בטקס רב משתתפים 50 שנה לקשר בין קריית ביאליק והעיר התאומה. קריית ביאליק היתה לאחת הערים הראשונות בישראל שקשרה ברית ערים תאומות עם גרמניה ומאז הקשר כולל חלופי משלחות נוער, חברי מועצת עיר ולהקות עירוניות, כאשר לאחרונה חבורת הזמר "הקול פתוח " מקריית ביאליק הופיעה בפסטיבל בעיר התאומה. 

ראש העירייה, אלי דוקורסקי, הרחיב את שיתוף הפעולה עם הערים מחו"ל וחתם על ההסכם עם העיר גלובוקי מבלרוס. הקשר בין שתי הערים מתבסס על חילופי נוער, קשרים בתחומי הכלכלה, חילופי ידע, תרבות וספורט. תלמידי קונסרבטוריון קריית ביאליק אף השתתפו בפסטיבל "פריחת הדובדבן" המתקיים מדי שנה בעיר. בביקורו בגלובוקי בעת חתימה על ההסכם, זכה דוקורסקי לנאום בישיבת הועד הפועל של אזור גולובוקי, המורכב מכ – 100 נציגים מהעיר ו –  53 ישובים מהסביבה. זאת הפעם הראשונה שראש עיר אורח הוזמן לנאום בפורום זה. דוקורסקי דיבר על שאיפותינו לשלום, על הגורל המשותף לעמים ועל סכנת הטרור לעולם כולו. בגלובוקי לפני מלחמת עולם השניה התגוררה קהילה יהודית מפוארת שתושביה הוו כשני שליש מכלל תושבי המקום.

לפני מספר שנים נוצר הקשר עם העיר ראדומסקו ומאז מדי שנה מבקרים תלמידי אורט קריית ביאליק בעיר מסגרת מסע לפולין ומקיימים פגישות עם התלמידים הפולנים. בעיר בית העלמין יהודי שעל שעריו מתנוסס שלט של קרית ביאליק. בסוף חודש נובמבר ייחתם ההסכם עם זקינתוס, יוון, עיר בה נצלו חיי היהודים במהלך מלחמת העולם השניה בעזרת תושייתם של ראש העיר דאז והארכיבישוף של האי שקיבלו על פעולתם את אות חסידי אומות העולם. משלחת מקריית ביאליק תצא לעיר זקינתוס לחתום על ההסכם.

"אני רואה חשיבות רבה בהידוק הקשרים עם מדינות אחרות דרך ברית ערים תאומות ובניית קשרים ארוכי טווח בכל תחומי חיינו", ציין דוקורסקי. "אני מאמין שבאמצעות חלופי נוער, ספורטאים, אנשי עסקים אנשי תרבות וחינוך נוכל לבנות עתיד משותף, טוב יותר. בכוונתנו לקדם ולהעמיק את הקשרים גם עם מדינות נוספות".

 

 

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בקרית ביאליק