תפקוד "כרמל" בלב השריפה

האש ששרפה את חיפה איימה לשרוף הפעם גם את בית החולים כרמל. להבות הענק הגיעו עד למגרש החניה ובית החולים עמד בסכנת שריפה מוחשית. ובתוך כל האש והעשן הפך בית החולים גם למוקד קליטה ומחסה לעשרות תינוקות הורים קשישים וילדים תושבי האזור
 

ההלם והטראומה מאירועי השריפות בכל הארץ הגיעו הפעם הכי קרוב לבטן הרכה של בית החולים כרמל.

בית החולים שנערך במהירות לאירוע רב נפגעים קלט וטיפל ב 53 נפגעים וצוות שע"ח של בית החולים בניהולו של ד"ר רוני דיוקמן פעל במהירות ותפקד במקצועיות מדהימה תוך שליטה ותגובות מיידיות לכל האירועים.

בסביבות השעה 11:00 בבוקר כשחלו להצטבר יותר ויותר דיווחים על גודל ופריסת השריפות באזור. הופעל נוהל אר"ן וצוותי החירום החלו לזרום לחדר המיון.

מנהל המלר"ד ד"ר סלים חלבי החל בארגון מיידי של צוות המיון, ורופאים ואחיות רבים הגיעו מיוזמתם ועם רצון אמיתי לעזור.

ההתארגנות כללה הכנה ועיבוי יחידת הפלסטיקה לטיפול בכוויות, הכנת טיפול נמרץ נשימתי, טיפול במיטות מונשמים, עצירת ניתוחים לא דחופים והכנות לקליטת עשרות נפגעים.

 

הלהבות קרוב ל"כרמל". "פתאום ראיתי גל ענק של להבות עולה מכיוון מגרש החניה של בית החולים". צילום: אלי דדון

הלהבות קרוב ל"כרמל". "פתאום ראיתי גל ענק של להבות עולה מכיוון מגרש החניה של בית החולים". צילום: אלי דדון

 

בעוד נפגעי השריפה זורמים כל הזמן מכל השכונות לתוך בית החולים, ובעוד הצוות מגוייס ועסוק כולו בטיפול בנפגעים החלה האש הגדולה שעד לאותו רגע ניראתה רחוקה להתקרב במהירות הבזק לשערי בית החולים.

"פתאום ראיתי גל ענק של להבות עולה מכיוון מגרש החניה של בית החולים, מספרת סיגל זומר המנהלת האדמניסטרטיבית של כרמל. האש נגעה ממש במכוניות  ואיימה בכל רגע להדליק את בית החולים עצמו".

באותם דקות גורליות שכבו בבית החולים כרמל כ- 450 חולים וסביבם עוד מאות עובדים כשכולם נתונים בסכנת שריפה מוחשית ואמיתית.

"אחד הפחדים הכי גדולים שלי היה ממיכלי החמצן והגזים הממוקמים בחצר בית החולים" מספרת סיגל. חששתי כי אם האש תגיע לאחד המיכלים האלו הפיצוץ וההרס שהם עלולים לגרום, יהיו קשים מכדי שנוכל לתאר" .

בתוך שניות טסו כל עובדי האחזקה והלוגיסטיקה של בית החולים החוצה מתחו קוי מים וציוד כיבוי, והחלו  לעצור בגופם את האש שאיימה להבעיר את בית החולים.

"מכבי האש עדיין לא הגיעו לבית החולים, והרגשתי שאני ממש נלחם להגן על הבית שלי" מספר ירון עובד מחלקת הלוגיסטיקה בכרמל .

כשהאש החלה מלככת את סביבות בית החולים והסכנה למאות החולים עמדה בפתח, החלו בהוראת משרד הבריאות והאגף לשעת חירום להיערך בכרמל לתרחיש הגרוע והנורא של פינוי בית החולים.

"מדובר באחד מתרחישי האימה של כל בית חולים בישראל", מספר מנהל כרמל ד"ר אבי גולדברג. "מעולם עד היום לא פונה בית חולים כללי במדינת ישראל בשום מלחמה ובשום מצב. ההתארגנות למצב כזה היא מורכבת מאוד שלא לדבר על הביצוע. הפעם התקרבנו לזה והחלנו כבר במיפוי מקומות פינוי, בספירת פגים וחולים מונשמים, כשההיערכות הנדרשת היא מורכבת ביותר וחסרת תקדים. לשמחתנו אחרי שעות של חרדה, הושגה שליטה במצב והוחלט שאין צורך להתארגן לפינוי".

אחת מהתפניות המרתקות באירוע השריפה הגיעה דווקא מגן הילדים הסמוך לכרמל. כשכל רכס בית החולים התמלא באש ותמרות עשן החלו פתאום ילדי הגן "ליטל פיפל", הגובל בחצר בית החולים לנהור לתוך בית החולים. "פתאום ראינו זרם בלתי מובן ופוסק של תינוקות ילדים והורים הרצים פנימה ומתיישבים ברחבת הכניסה של בית החולים, מספרת הדס בן שלמה מנהלת השירות הסוציאלי. פתאום קלטתי שלא מדובר בחולים או בנפגעים אלא בתושבים וילדים מפוחדים המחפשים פשוט מקלט ומחסה".

 

השריפה הגדולה גבתה מחיר הכבד גם מעובדי בית החולים. צילום: אלי דדון

השריפה הגדולה גבתה מחיר הכבד גם מעובדי בית החולים. צילום: אלי דדון

 

בתוך דקות הפך אודיטוריום בית החולים למרכז קליטה ענקי. עשרות עובדים סוציאלים רופאים אחיות וכל מי שהיה פנוי, התגייס ובא לעזור. בין רגע נשלפו מזרונים לתינוקות, אוכל ושתיה הוצעו לכולם, ממחלקת הילדים הורדו משחקים וצעצועים, רופאים עובדות סוציאליות פיזיותרפיסטים וצוות ריפוי בעיסוק האכילו את הקשישים, ואפילו סרט קולנוע הוקרן לטובת הילדים. חלל אודיטוריום בית החולים הפך בין רגע למרכז קליטה קהילתי שוקק חיים, כשהוא מנותק ומגן על כולם מהאש והסכנה.

דורית, אחת מהאימהות גן הילדים התרגשה מקבלת הפנים המיוחדת וכתבה בעמוד הפייסבוק שלה: "בית החולים כרמל הפך לחומת מגן ומחסה לנו ולילדנו, אין לי מילים להודות לכל צוות בית החולים על מה שעשו עבורנו זאת היתה קבלה והצלה אמיתית לכולנו".

את מקצועיות ומסירות צוות בית החולים ניתן היה לחוש בכל פינה ובכל מחלקה. כל צוות והנהלת הסיעוד התרוצצו בין המחלקות השונות דאגו לחולים ותפעלו בצורה חלקה את כל בית החולים . צוות הביטחון הלוגיסטיקה, השינוע והאחזקה. צוות מהנדס בית החולים, צוותי המטבח והמשק, צוותי משרד הקבלה והמינהל, ועוד עשרות עובדים מכל יחידות בית החולים, כולם כולם נרתמו ונתנו את כל מה שיש כדי להציל חיים ולהגן על בית החולים.

השריפה הגדולה גבתה מחיר הכבד גם מעובדי בית החולים.

לא מעט עובדים מצוות בית החולים איבדו את ביתם ורכושם שנשרף כליל. צוות משאבי אנוש בנהולו של אהוד פקלר הוציא מיד הודעה בה התבקשו עובדים שביתם נפגע או הנמצאים במצוקה נפשית ליצור קשר במהירות עם המחלקה. "אנחנו כולנו כאן בשביל העובדים שלנו", אמר אהוד פקלר.

בית החולים בשיתוף עם ועד העובדים וועד הרופאים יעזור לעובדים שנפגעו במענקים וסיוע כספי ובכל דרך אחרת שתידרש. "בית החולים כרמל הוא העובדים שלו, ונעשה הכל כדי לעזור להם. זו היתה שעה קשה לבית החולים, אבל התפקוד המצוין וההתגייסות שמרשימה של כל העובדים לסייע לעמיתיהם ולקהילה מעודדים מאוד ואנחנו שואבים מהם המון כוח להמשך", סיכם את האירוע מנהל בית החולים ד"ר אבי גולדברג.

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות