מכבי מתגייסים בזמן שריפה

מרפאת מכבי הסמוכה לאזור השריפה סייעה לטיפול בנפגעים ומסיכות חמצן לצוותי ההצלה
 

 

אנשי מכבי עם מתנדבי שירות והצלה בזמן השריפה. צילום: מכבי

אנשי מכבי עם מתנדבי שירות והצלה בזמן השריפה. צילום: מכבי

לפני כשבוע וחצי, מזג האוויר היבש לא בישר טובות לתושבי המושבה. גל השריפות החל בהרי ירושלים וסביבתם, לאחר מכן המשיך לחדרה, נשר ועתלית ולאחר מכן, בשעות הצהריים הגיעה האש גם לאזור זיכרון יעקב.

השריפה, שפרצה בשכונת גבעת עדן איימה להתפשט לאזורים נוספים במושבה ולכן מהרו כוחות החילוץ והכיבוי לפנות תושבים שביתם היה בסכנה.

סמוך לשכונת גבעת עדן, נמצאת מרפאת מכבי שירותי בריאות. בשעה בה החלה השריפה הבינה מנהלת המרפאה, דליה סודרי כי מדובר במצב חירום והמרפאה חייבת לתת מענה. "הקרבה הפיזית של המרפאה לאזור בו השתוללה השריפה היא בהחלט יתרון עבור כוחות ההצלה שהיו באזור. על אף שלא היה לנו חשמל, על אף הלחץ וההיסטריה וגם החשש האישי לשלומנו, לא היה ספק לרגע שאנחנו נישאר במרפאה עד שניאלץ להתפנות". צוות המרפאה סייע לכל עובר אורח שלא ידע היכן אפשר לתפוס מחסה והאם דרכי הגישה פנויות כדי לצאת מהמושבה. בנוסף, הם יצרו קשר עם מטופלי הבית כדי לוודא שהם בסדר ולא זקוקים לפינוי מהבית. במקביל, המשיכו לסייע לעוברים והשבים ככל שהשריפה התפשטה. "בתחילה חשבנו להעביר אלינו את הילדים ששהו בגן שסמוך למרפאה אבל מהר מאוד ראינו שההורים לקחו את כולם הביתה". המרפאה נשארה פתוחה למקרה ואחד התושבים או מישהו מצוותי ההצלה, יצטרך טיפול ומענה רפואי דחוף. ואכן, ההחלטה להשאיר את המרפאה פתוחה הייתה נכונה.

גודל האירוע החל להתבהר ככל שהזמן עבר. האחות יעל רון ששהתה במרפאה באותו זמן הבינה כי צוותי ההצלה זקוקים לסיוע ורצה לטפל בנפגעים. בנוסף, חילקה מסכות עשן לצוות מד"א, זק"א והמשטרה. לאחר מכן חזרה יעל למרפאה יחד עם שלי בראון, מנהלת הסיעוד של מכבי באזור והן הורידו בלוני חמצן לצוות מכבי האש שהיה בשטח. "על אף הדרמה והלחץ הגדול שהיינו בו בזמן אמת אני שמחה שהחלטנו להשאיר את המרפאה פתוחה ולתת סיוע לכל מי שהזדקק". צוות מכבי הגיע גם למקום בו התאספו התושבים שפונו מבתיהם, שם עזרו לכל מי שהזדקק להכוונה, חלקו מים לתושבים, סייעו בהרגעה ומענה מידי לנפגעי הלם.

למחרת, בהוראת המשטרה ומכבי האש, חזרה מרפאת מכבי שירותי בריאות לשגרה והעניקה טיפול לכל מי שהזדקק.

"למזלנו, אנחנו לא נקלעים למצבי חירום באופן שכיח אבל אני גאה בצוות של מכבי בזיכרון שהפגין ראש גדול, אומץ, תושייה והרבה רצון טוב לסייע ולטפל בכל מי שצריך. אנחנו פה בשגרה וגם בחירום ואם הצלחנו לסייע ולו במעט, עשינו את שלנו" סכמה סודרי.

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות