עקשנות המזכירה הביאה לגילוי מוקדם

לאחר התחמקויות חוזרות של המטופלת היא הגיעה לבצע בדיקת ממוגרפיה בה התגלו ממצאים מוקדמים של סרטן השד. עקשנותה של נציגת מכבי השתלמה ובזכות הגילוי המוקדם נצלו חייה של המטופלת.
 

אורטל סבג. "האינטנסיביות שאורטל התקשרה אלי לבוא לבדיקה לא השאירה לי ברירה עד שהגעתי לגלות את מה שהייתי חייבת לדעת". צילום: מכבי

אורטל סבג. "האינטנסיביות שאורטל התקשרה אלי לבוא לבדיקה לא השאירה לי ברירה עד שהגעתי לגלות את מה שהייתי חייבת לדעת". צילום: מכבי

אורטל סבג (31) מזכירה רפואית ואחראית על בדיקות ממוגרפיה במכבי שירותי בריאות ניסתה במשך שנה לתאם ל-נ' (51) , מטופלת של מכבי בקריית מוצקין, תור לבדיקת ממוגרפיה בלא הצלחה. "כל אישה שמגיעה לגיל 50 מתבקשת לעבור מספר בדיקות סקר בניהן גם בדיקת ממוגרפיה" . אלא ש-נ' לא לקחה ברצינות את בקשתה של סבג ובכל פעם שקבעה עבורה תור פשוט לא הגיעה נ' לבדיקות והתחמקה עד לטלפון הבא. סבג לא ויתרה כל כך מהר. "כל תאריך שהצעתי לה היא דחתה בטענה שיש לה עיסוקים או יומולדת ולכן רשמתי כל תאריך שהיא עסוקה על מנת שלא תוכל יותר 'להבריז' ודרך השיחות הללו נוצר בנינו יחסי אמון והמטופלת הבינה שבאמת חשוב לי שתגיע לבדיקה", אמרה סבג.

הפצרותיה של סבג הועילו ולבסוף השתכנעה המטופלת והגיעה להיבדק.

לאחר הבדיקה התבשרה נ' כי נמצאו מספר ממצאים המעידים על הסתיידויות עדינות, אם כי בשלב מוקדם בו ניתן לטפל ולהחלים מהמחלה. נכון להיום נ' נמצאת בשלב התחלתי של הטיפול ולכן הסיכויים שלה להחלמה מלאה גבוהים בזכות הגילוי המוקדם. "דחיתי את התור מספר פעמים. האינטנסיביות שאורטל התקשרה אלי לבוא לבדיקה לא השאירה לי ברירה עד שהגעתי לגלות את מה שהייתי חייבת לדעת. בזכות הטלפונים שלה הגעתי לבדיקה בזמן ורק בזכות הבחורה המדהימה הזאת אני יכולה לומר בביטחון שחיי ניצלו שזה הכי חשוב פה בסיפור. ישנה תמיד את התחושה שלי זה לא יקרה ויש את הפחד לעבור את הבדיקה מחשש שיגלו משהו אבל אני למדתי שעדיף לגלות מוקדם ולטפל כי אפשר לצאת מזה, לשמחתי נפלתי בידיים טובות"

נ' התחילה את הטיפולים בעקבות הגילוי ונמצאת בתהליך ריפוי מתקדם. "מרגע הגילוי ועד היום הטיפול ויחס שקבלתי השאירו אותי פעורת פה. שיחות נפש, החששות והפחדים, קבלתי מענה עוטף ומקצועי ואני פשוט אסירת תודה. יש פה צוות מדהים שמטפל לי בהכל החל מענייני בירוקרטיה ומסמכים שאני אמורה להשיג ועד לתזונאית שהצמידו לי אני מרגישה פה בטוחה לגמרי" נכון להיום, נ' נמצאת לפני טיפול הקרנות ונמצאת במעקב צמוד. מבחינה תפקודית היא בסדר גמור ומרגישה טוב, אם כי סובלת לעתים מתופעות לוואי בשל התרופות שהיא נוטלת.

לדבריה של סבג נשים שמגיעות לגיל 50 נרתעות מן הבדיקה כי הן מפחדות מתוצאותיה ובעיקר מהבדיקה עצמה. ובכל זאת חשוב לנשים להגיע להיבדק אחת לשנתיים כי הגילוי המוקדם והצלת החיים שווה יותר מכל אי נעימויות של בדיקה. "בלי לחשוב פעמיים אני ממליצה גם לפני גיל 50 לעשות בדיקה ולגלות אחריות “סיכמה נ'.

 

 

 

 

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות