טיפול בילדים עם עודף משקל

מרכז הטיפול הרפואי בעודף משקל ילדים של מכבי שירותי בריאות שנוסד לפני 12 שנה בחיפה התפתח לפריסה ארצית וכיום הוא מונה 15 נקודות בארץ שמציעות פתרון מודרני לדור הצעיר
 

הילדים מתנסים בסדנאות להכנת סלטים בריאים כך שהמרכז יוצא לגמרי מגבולות הטיפול במרפאה. צילום: אלוסטרציה

הילדים מתנסים בסדנאות להכנת סלטים בריאים כך שהמרכז יוצא לגמרי מגבולות הטיפול במרפאה. צילום: אלוסטרציה

מכבי שירותי בריאות מציגה את שירות "מכבי אקטיבי"-מרכז לטיפול בעודף משקל ילדים. המרכז הראשון נפתח אי שם בשנת 2004 בחיפה והיום כבר לשירות התווספו לאזור הצפון מרכזים גם בקריית אתא וגם בנצרת כאשר בכל הארץ יש למכבי בסך הכל חמישה עשר מרכזים. השירות למעשה מציע לילדים בגילאי 6-13 ולבני משפחתם טיפול מסור ועקבי לבעיות של עודף משקל. אילנה ברגר, דיאטנית מחוז צפון ורותי מיכאלי, מנהלת המרכזים בחיפה הן הדמויות שעומדות מאחורי הקלעים של הפרויקט שמוכיח את עצמו כבר למעלה מ-12 שנים.

"הטיפול עצמו מורכב מפעילות גופנית של פעמיים בשבוע אשר מציע אורך חיים בריא לכל המשפחה, ככה שמצבו של הילד משתפר מבלי להרגיש חריג בזמן שהוא מלווה ביחד עם משפחתו שלוקחים איתו חלק. משך הזמן של הוא בדרך כלל חמישה חודשית לכל פרויקט לילד שלאחריו התוצאות מוכיחות את עצמם והילדים שבעי רצון נוכח ההתקדמות שלהם. ברגר מוסיפה" הרבה ילדים רואים במרכזים האלו בית של ממש, מעבר למרפאה כמובן. בהתחלה מעט מתביישים אבל יחד עם ההורים וההדרכה הצמודה שהם מקבלים בתוספת לתזונה נכונה ההורים מקבלים הזדמנות לראות את הילד שלהם עובר את התהליך ומתמודד עם הקשיים הכרוכים בדרך. ההורים חייבים להיות קשובים לאורך התהליך וללוות אותו בכל רגע. כאמור, הילדים האלה אינם רק מטופלים של מכבי ובזכות המרכזים הם חווים שינויים מדהימים בחיי היומיום שלהם. מיכאלי הוסיפה: “הילדים האלו משתתפים במרוץ חיפה כחלק מן הפרויקט. לחשוב שחלקם לעולם לא השתתפו באף תחרות ספורטיבית מימיהם ולסיים פתאום מרוץ עם גביע זה משהו שאי אפשר לתאר בהתפתחות של ילדים. בנוסף הם מתנסים בסדנאות להכנת סלטים בריאים כך שהמרכז יוצא לגמרי מגבולות הטיפול במרפאה. הילדים מקבלים יחס חם ואוהב וקשר נגיש שמקנה המון ביטחון לאותם ילדים"

לפי הממצאים במכבי, ההורים מבינים היטב לאחר בדיקות הדם של ילדיהם שבעקבות השנה תוצאות הבדיקות שוות לעיתים לאדם מבוגר ולכן החשיבות לבריאות הילד מקבלת כיום הרבה יותר תשומת לב. נכון למדינות OECD ישראל מדורגת במקום הראשון בצריכת סוכר לכלל האוכלוסייה והנחיות העולמיות החדשות של ארגון הבריאות הבינלאומי הן לדאוג להפחתת כמות הסוכרים והמלחים של הילדים. אין ספק כי המרכזים של מכבי שהחלו את דרכם לפני 12 שנה מיוחדים במינם בעיקר בשל הצורך התגבר כיום של ילדים לטפל בעודף במשקל.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות