מראות ירושלים מהמאה הי"ט, בהדפס ובצילום

משך מאות שנים, ירושלים, העיר הקדושה, עוררה סקרנות רבה. תיאורי העיר היוו נושא מרכזי בספרי מסע שהלכו והתרבו במהלך המאה ה-19. אמנים הציגו את העיר בהסתמך על תיאורים אלו, איורים שנעשו במקום, ומדמיונם. בסוף שנות השלושים של המאה ה-19,

צילום יחצ

צילום יחצ

מראות ירושלים מהמאה הי"ט, בהדפס ובצילום

50 שנים לשחרור ירושלים

פתיחה חגיגית , יום שבת  17.12.3016, בשעה 19:30

אוצר: רן הלל

נעילה: 1.4.2016

משך מאות שנים, ירושלים, העיר הקדושה, עוררה סקרנות רבה. תיאורי העיר היוו נושא מרכזי בספרי מסע שהלכו והתרבו במהלך המאה ה-19. אמנים הציגו את העיר בהסתמך על תיאורים אלו, איורים שנעשו במקום, ומדמיונם. בסוף שנות השלושים של המאה ה-19, זמן קצר לאחר המצאת הצילום, תיעדו אותה צלמים מערביים שהגיעו במיוחד לירושלים. אמנים רבים הסתמכו על צילומים אלו כמתווה להכנת הדפסים של מראות העיר. התערוכה חושפת עושר רב של הדפסים ממראות ירושלים מאוסף המוזיאון הימי הלאומי, ובוחנת את אופן ייצוגם גם אל מול הצילומים המוקדמים של העיר מן המאה ה-19.

התערוכה מציגה הדפסים של ירושלים מהמאה הי"ט מתוך אוסף המוזיאון הימי הלאומי. ההתבוננות בהדפסים אלו מאפשרת להבין כיצד הוצגה עיר הקודש וכיצד מראותיה השתנו במהלך המאה. לצד ההדפסים התערוכה כוללת גם תצלומים משלב מוקדם מאד בהתפתחות אמנות הצילום.

בראשית המאה הי"ט ארץ הקודש הפכה ליעד תיירותי והייתה חלק מן "הסיור הגדול" (Grand Tour) שעשירי אירופה ואמריקה נדרשו לצאת אליו כחלק מהשכלתם. טיולים מאורגנים נעשו לחזון נפרץ, בייחוד לאחר הופעתן של האניות המופעלות בקיטור בשנות ה-30 של המאה. רבים כתבו יומני מסע שראו אור, ובהם מתוארות חוויותיהם בפירוט רב. הם הציגו מבט מגוון על ירושלים – החל בתחושות נעלות של התעוררות דתית וכלה בתיאורים יומיומיים של מצבה הירוד של העיר.

צילום יחצ

צילום יחצ

התערוכה מציגה את הניסיונות הגוברים והולכים להציג הדפסים ריאליסטיים יותר. בראשית המאה ההדפסים הציגו מראות דמיוניים למדי של ירושלים. האדריכלות, הנופים והנחלים הזורמים נראים לעתים שייכים הרבה יותר לאירופה מאשר למזרח התיכון, וזאת למרות שחלק מהאמנים ביקרו בירושלים.

הדפסי ירושלים התפתחו לכדי מראות הקרובים יותר למציאות ככל שהחלו להתבסס על רישומים שנעשו במקום. תהליך יצירת ההדפס החל לעתים ביוזמת המוציא לאור, שהיה מזמין רישום תיעודי ראשוני. לאחר מכן עבר הרישום לאמן ידוע, שהפך אותו

לתמונה שעל פיה החרט הפיק את ההדפס.  ההדפס שנוצר כתוצאה מכך היה אפוא יצירה מיד שלישית, כאשר כל אמן נהג להוסיף לדימוי שינויים משלו.

הצילום, שהתפתח לאורך המאה הי"ט, השפיע על התפיסה המושגית של העיר: החל ב"עיר עלי גבעה, מוקפת אור", דרך ייצוג ריאליסטי יותר של העיר כמקום נידח, קטן ומוכה עוני בשולי האימפריה העות'מאנית. הצמא למראות ריאליסטיים של ירושלים היה כה רב, עד כי בתוך חודשים ספורים מהמצאת השיטה הצילומית האמיתית הראשונה, הדאגרוטיפ, ב-1839, הגיע צלם לעיר כדי לצלמה. חרף החסרונות של שיטה זו, התוצאה הייתה מפורטת להפליא וקסומה. לראשונה ניתן היה להחזיק ביד מראה "אמיתי" של ארץ הקודש.

חלק מהצלמים ביקשו להוכיח את אמתותם של סיפורי התנ"ך והברית החדשה, חלק מהם התעניינו באדריכלות, ואילו אחרים עבדו בשירותן של חברות מסחריות. נראה כי הצלמים הראשונים היו חסינים למדי לתפיסות האוריינטליסטיות המוכרות והתמקדו במה שנתפס לתחושתם כתיעוד ישיר יותר. במרבית התצלומים אין נוכחות אנושית. בתצלומים שבהם נראים בני אדם, הם על פי רוב מוצבים ליד מרכיבים אדריכליים ומשמשים בעיקר לצורך הבהרת קני המידה. ככלל, קשה להצביע במדויק על מקורם של שינויים אמנותיים, בין אם מדובר בשינויים בטכנולוגיה, בתפיסה או אף באופנה. אולם אין ספק כי הופעת הצילום העניקה השראה לאמנים ונעשתה לחלק בלתי נפרד מן הביטוי האמנותי.

על המוזיאון:

המוזיאון הימי הלאומי בחיפה מציג את תולדות הספנות באגן הים התיכון ואת סיפורה הימי של העיר חיפה. במוזיאון מוצגים מ-5000 שנות היסטוריה וארכיאולוגיה ימית, ומאפשר למבקריו להתרשם וללמוד על ספינות עתיקות, עוגנים, אילי ניגוח וממצאים ארכיאולוגיים נוספים, כמו מטמוני מטבעות זהב שנמצאו בחפירות ימיות. בנוסף מציג המוזיאון תערוכת הפיראטים ואת מפעל הספנות העברי.

מראשית הקמתו, המוזיאון הימי הלאומי שם לו למטרה להציג את ההיסטוריה הימית לכלל האוכלוסייה ולחשוף קהלים חדשים לסיפורים ולמוצגים מאזור הים התיכון. המוזיאון, בן שלוש הקומות, משתרע על שטח של למעלה מ-3,500 מ"ר וכולל תצוגת קבע בשתי קומות ואולם לתערוכות מתחלפות, חדרי אוסף, משרדים וחדרי מחקר.

במוזיאון ספריית עיון מדעית מחקרית, הכוללת למעלה מ־5000 כותרים וכמה מאות כתבי עת בנושאים מגוונים. האוסף העשיר של הספרייה משקף את אוספי המוזיאון וכולל כתבים במגוון נושאים ימיים, בהם ארכיאולוגיה, ארכיאולוגיה תת ימית, היסטוריה עתיקה ומודרנית (מההיבט הימי), היסטוריה צבאית ימית, אתנוגרפיה ופולקלור, אומנות ימית ועוד..

שעות פעילות המוזיאון:

ימים א-ה :  10:00 – 16:00

יום ה :      16:00-19:00

יום ו :       10:00-13:00

יום שבת : 10:00-13:00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור השקת הרכבלית בחיפה - האם תשתמשו בה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בתרבות ופנאי