זהירות! שעלת תינוקות

עירנות צוות כללית מנעה אסון בלידת תנוקת לאם שלא חוסנה כנגד שעלת. מומחי כללית שבים וממליצים לנשים הרות לדאוג לכיסוי חיסוני נגד שעלת
 

לפני שפותח חיסון כנגד פרופ' יוחאי אדיר. "שעלת, המחלה היתה נפוצה מאד בתינוקות, עם שיעורי תמותה גבוהים". צילום: כללית

לפני שפותח חיסון כנגד פרופ' יוחאי אדיר. "שעלת, המחלה היתה נפוצה מאד בתינוקות, עם שיעורי תמותה גבוהים". צילום: כללית

למחלקת אף אוזן וגרון של כללית הגיעה אישה שסבלה מהתקפי שיעול קשים. היא סיפרה שבעלה אובחן כחולה שעלת והביעה חשש שגם היא חלתה במחלה. על כן, הוחלט לבצע משטח לשעלת וזה אכן חזר חיובי – הסתבר כי נדבקה אף היא בשעלת.

בני הזוג שבו מאנגליה וככל הנראה נדבקו בשעלת שם, או במהלך הטיסה. תחילה, אובחן הגבר במוקד רפואי כחולה בדלקת ריאות. אולם, כאשר השיעול המשיך להיות כבד עד כדי אובדן הכרה, גם לאחר נטילה של אנטיביוטיקה חזקה, נבדק ע"י פרופ' יוחאי אדיר- מנהל מערך שירות הריאות של כללית בחיפה וזה איבחן כי מדובר בשעלת. על כן, כאשר רעייתו פנתה למחלקת א.א. וגרון עם תלונה על שיעול, התעורר מיד החשד שמדובר בשעלת. מומחה א.א וגרון של כללית הפנה אותה ללקיחת משטח. כאשר נעמה בן זקן, האחות האחראית, יצרה עמה קשר כדי לעדכנה שאכן גם היא חלתה בשעלת ולתאם עימה את הטיפול, היא הקפידה לברר עמה אם יש פוטנציאל של נדבקים נוספים. התברר שהסכנה להידבקות רבה, שכן זמן קצר קודם לכן, נערכה בבית המשפחה ארוחת ערב חג, בההשתתפות 20 בני משפחה, שכולם היו עלולים להידבק. נעמה הדגישה בפני המטופלת שיש צורך לידעם ולהמליץ להם לפנות לבדיקה ותחילת טיפול. הסתבר שאמה של המטופלת, בת 94, נדבקה אף היא בשעלת. כאשר הסבירה לצוות המוקד שזימנה לביתה שכנראה שיש לה שעלת, סרבו בתחילה להקשיב לה, בטענה שגויה של צוות מוקד החרום שזו "מחלת ילדים".

אולם, הדאגה העיקרית התעוררה כאשר המטופלת דיווחה לאחות כללית כי בתה נמצאת  בשבוע ה- 40 להריונה ולשאלת נעמה הסתבר שהבת, שכלל אינה מבוטחת כללית, לא חוסנה כנגד שעלת. לדאבונה, הצוות שליווה אותה במהלך ההריון בקופת החולים בה היא מבוטחת, לא המליץ בפניה על קבלת החיסון. מצב זה מצער, מדגיש צוות כללית, שכן, יש המלצה מפורשת למתן חיסון זה לנשים הרות, מאחר שמעבר לסיכון לאם, הרי שיילוד הנולד עם שעלת נמצא בסכנת חיים אמיתית וספק אם ישרוד את המחלה.

האם הודרכה להנחות את בתה ההרה,שהייתה עם הריון יקר במיוחד, כי חשוב שתדווח לצוות המטפל על כך שהוריה וסבתה חלו בשעלת. בוצעה לה בדיקה מהירה לאבחון המחלה ולדאבון כולם היא נמצאה חיובית. על כן, ננקטו בבית החולים אמצעי חרום למניעת החמרה נוספת במצב: היא הוכנסה לבידוד והוחל במתן טיפול, יחד עם נסיון להשהות את מועד הלידה, שיחלוף שלב ההדבקה, כדי למנוע העברת המחלה לילוד.

לאחר מתן הטיפול משך 5 ימים, בוצע זירוז לידה. היולדת והילוד נשמרו בבידוד משך כיממה ולשמחת כולם הסתבר שהוא לא נדבק בשעלת.

היולדת מציינת בצער כי חוויה כמו לידה לה חיכתה זמן רב, הפכה לסיוט, רק בגלל שלא היו מודעת לחשיבות שבקבלת חיסון נגד שפעת. במהלך הלידה היא חששה מאוד שמא התינוק יידבק לאחר הלידה, לא נמסר התינוק לידיה, עד שחלף החשש להידבקות – תחושה קשה ביותר.

השיעולים הקשים נמשכים, הן אצל הורי היולדת וסבתא והן אצלה, כי מדובר בתופעה האורכת 3 חודשים, אך עתה, תודות לטיפול הם כבר לא מהווים מקור הדבקה וכבר אין תופעה של התעלפות בעקבות השיעול.

צוות כללית וכן בני המשפחה בקשו להביא לידיעת הציבור את הסיפור, במטרה להעלות מודעות באשר לחשיבות בקבלת החיסון נגד שעלת, בכלל ובודאי בהריון. בהתאם, צוותי מחלקות הנשים בכללית מקפידים להנחות את הנשים ההרות לקבל את  החיסון ופועלים להגברת המודעות וההענות לחיסון. "כל מי שרוצה להגן על התינוק שלה חייבת להקפיד ולקבל חיסון נגד שעלת לקראת או במהלך ההריון", מוסיפה איריס כרמון, מנהלת הסיעוד בקריית בריאות זבולון.

פרופ' יוחאי אדיר, מנהל מערך הריאות של כללית בבית החולים כרמל ומרחב חיפה, מסביר: "שעלת הינה מחלה חיידקית הנגרמת על ידי חיידק מתג גרם שלילי בשםBordetella pertussis. בעבר, לפני שפותח חיסון כנגד שעלת, המחלה היתה נפוצה מאד בתינוקות, עם שיעורי תמותה גבוהים. שעלת הינה מחלה מאד מדבקת, המועברת ע"י פיזור טיפתי בזמן השיעול. זמן הדגירה של המחלה הוא שבוע עד שלושה שבועות. בשלב הראשון מופיעים סימנים הדומים להצטננות רגילה, עם דמעת בולטת ודלקת בלחמיות. מכיוון שבשלב זה בדרך כלל עדיין לא עולה החשד שמדובר בשעלת, יש סיכון גבוה להדבקה. בשבוע השני של המחלה מופיע שיעול יבש אופייני – שיעול התקפי ממושך קשה, שעלול להסתיים בהקאה ואף בארוע של איבוד הכרה. השיעול ההתקפי מופיע גם בשעות הלילה ומוחמר ע"י גרויים שונים. לעיתים, בעיקר בילדים בסיום התקף שיעול קשה מופיעה 'שאיפת אוויר רעשנית', השכיחה יותר בתינוקות וילדים ומכאן השם-WHOOPING COUGH. השיעול פוחת בהדרגה אך עלול להמשך זמן ממושך עד 3 חודשים.

"סיפור אופייני של שיעול התקפי כמתואר אמור להעלות את החשד משדובר בשעלת, כאשר הבדיקה האבחנתית המומלצת היא משטח מהאף האחורי – נאזופרינקס וביצוע בבדיקת PCR אשר מאד רגישה לזהוי החיידק.

הטיפול המקובל בשעלת הוא טיפול אנטיביוטי בתרופה מקבוצת המקרולידים, אם כי טיפול בשלב מאוחר של המחלה לא משפיע על מהלכה אך מפחית את פיזור החיידקים.  אנשים שהיו במגע קרוב עם החולה צריכים לקבל טיפול אנטיביוטי מונע . כיום ניתן חיסון

נגד שעלת כחלק מחיסוני השגרה לתינוקות. מכיוון שיעילות החיסון יורדת עם השנים מומלץ לתת חיסון דחף כנגד שעלת לפחות פעם אחת בחיים הבוגרים ובעיקר לקראת ובמהלך ההריון".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות