הכל על בעיות ראייה עקב שימוש במחשב

הנוער של היום מבלה שעות רבות מול מסך המחשב במשחקים, בפייסבוק, בגלישה וגם בהכנת שיעורים. השימוש במחשב הוא כורח המציאות, יש בו תועלת רבה להתפתחות יכולות קוגניטיביות רבות והשתלבות בעולם המודרני. אולם, ישיבה ממושכת מול המחשב, אכן יכולה לגרום נזקים לראייה.
העין האנושית נוצרה על-מנת להתבונן למרחקים. כשאנו מביטים למרחק של יותר משישה מטרים, העיניים נמצאות בהרפייה וככל שהאובייקט קרוב יותר, הן מפעילות מאמץ גדול יותר כדי להתמקד בו.צילום:יח"צ

העין האנושית נוצרה על-מנת להתבונן למרחקים. כשאנו מביטים למרחק של יותר משישה מטרים, העיניים נמצאות בהרפייה וככל שהאובייקט קרוב יותר, הן מפעילות מאמץ גדול יותר כדי להתמקד בו.צילום:יח"צ

מאת: אפרת שפי שגיא, אופטומטריסטית, בוגרת תואר שני באופטומטריה מאוניברסיטת פילדלפיה ארה"ב, המנהלת המקצועית של רשת המשקפיים אופטיקה שפי

 

מבין הסימפטומים הבולטים של בהייה ארוכה במסך המחשב: תחושת אי-נוחות בעיניים, ראייה מטושטשת לרחוק-ולקרוב, עיניים יבשות או אדומות, כאבי-ראש, כפילות ראייה ורגישות יתר לאור.

לגבי שימוש בעזרים למיניהם: קיימים מגנים הנתלים על מסך המחשב, המפחיתים את כמות קרינת האור המועברת אל עינינו. חשוב להדגיש, כי מגנים אלו לא מקטינים קרינה נוספת הבוקעת מסביבת המסך. לפחות את העיניים כיסינו.

כמה בעיות ראייה נפוצות הנובעות משימוש במחשב, ופתרונות אפשריים:

בעיות פוקוס
ילדים ובני-נוער רבים משחקים במחשב שעות ארוכות ותוך ריכוז גבוה, מה שעלול לגרום להפרעות בראייה כגון: קוצר ראייה (עד כדי צורך ממשי במשקפיים), עייפות כללית וקושי בהתמקדות למרחקים שונים – בעיות פוקוס (אקומודציה).

העין האנושית נוצרה על-מנת להתבונן למרחקים. כשאנו מביטים למרחק של יותר משישה מטרים, העיניים נמצאות בהרפייה וככל שהאובייקט קרוב יותר, הן מפעילות מאמץ גדול יותר כדי להתמקד בו. במערכת הראייה מעורבים שרירים חיצוניים ופנימיים, והפעלת כל שריר לאורך זמן רב מדי, עלולה לגרום להתכווצותו. לכן, כשהילד מביט זמן רב מדי במסך המחשב, עלול להיגרם כיווץ שרירים ונעילה של מערכת הפוקוס על המרחק הקבוע מהמסך. לאחר-מכן, כשהילד יתבונן למרחק, עיניו עדיין מכוונות לראייה לטווח קצר והוא לא יראה ברור עד לשחרור השריר בהדרגה.

הפתרון: מומלץ להרפות את מערכת הראייה בעזרת מבט למרחק. אחת לכל 20 דקות, על הילד לעשות הפסקה ולהביט קדימה כחצי דקה, למרחק של לפחות שישה מטרים. הרפייה זו תמנע עייפות וחוסר ריכוז, תייעל את תפקוד השרירים ותמנע נזקים חמורים לראייה. כמו-כן ניתן לכסות את העיניים (כשהן פקוחות) עם הידיים במשך דקה עד שתי דקות, תוך יצירת חושך להרגעת העיניים.

עיניים יבשות ומגורות
בהייה ממושכת במסך, גוררת תחושה של יובש בעיניים. העיניים מאדימות, ויש נטייה לשפשף אותן.

ניתן לכסות את העיניים (כשהן פקוחות) עם הידיים במשך דקה עד שתי דקות, תוך יצירת חושך להרגעת העיניים.צילום:יח"צ

ניתן לכסות את העיניים (כשהן פקוחות) עם הידיים במשך דקה עד שתי דקות, תוך יצירת חושך להרגעת העיניים.צילום:יח"צ

הסיבות ליובש בעיניים:

  • חשמל סטטי: מסך המחשב יוצר חשמל סטטי הגורם לסביבה יבשה;
  • ירידה בכמות העיפעוף: לדמעות חשיבות מכרעת לאיכות אופטית ראייתית, שכבת הדמעות מתחדשת על-ידי מצמוץ. כתוצאה מריכוז במסך המחשב, כמות המצמוצים פוחתת באופן משמעותי. ירידה זו גוררת ירידה באיכות שכבת הדמעות בעין ובתחושת יובש
  • סביבת עבודה שאינה מותאמת לנתוניו הגופניים של הילד: לתכנון ארגונומי מתאים, יש חשיבות לפתרונות ויזואליים. ילד שיושב ליד שולחן שגובהו מותאם למבוגרים, נאלץ להביט למעלה ובזווית בעייתית. הילד נאלץ לפתוח את העפעפיים יותר מדי והדבר גורם לייבוש מוגזם של הדמעות בתהליך של אידוי. וכן, הזווית בה נתונים שרירי העין במאמץ, אינה טבעית ויכולה לגרום לכאבי-ראש ועיניים.


כאבי-ראש כתוצאה ממאמץ יתר לעיניים
ילדים ובני-נוער ניחנים בכושר הסתגלות גבוה ולכן גם אם הישיבה מול מסך המחשב גורמת להם למאמץ רב, הם לא יטרחו לשנות את הסביבה ליצירת תנאים אופטימליים לשימוש בו. ברוב חדרי הילדים והנוער התאורה חזקה מדי לצורך פעילות מול מחשב ומשום שגם המסך עצמו מקרין תאורה, הדבר עלול לגרום לכאבי-ראש בשל הצורך של העיניים להסתגל לרמות שונות של תאורה – בעיקר לקראת אמצע עד סוף היום.

הפתרון:

רמה נאותה של תאורה בחדר, לא יותר מ-50 וולט. כמו-כן, ניתן להשתמש בתאורה משתנה שלא יוצרת השתקפויות וסינוורים מיותרים. למניעת סנוור מבחוץ, אפשר להסיט וילון או תריס. על-מנת להבחין בסנוור, ניתן להניח מראה קטנה מול המסך, ומקור האור ישתקף בה.

טיפ חשוב נוסף: וודאי שהילד אינו יושב קרוב מדי למסך המחשב ושהגדרות המסך (גודל הפונטים, מרווח בין השורות) מתאימות לו. כדי להשיג נוחות מרבית לעיניים, יש למקם את קצהו העליון של המסך מול עיניו של הילד, כך שיביט אל המסך מעט כלפי מטה. כמו-כן, מומלץ להשתמש במסך באיכות טובה ובעדיפות לקצב רענון מסך ורזולוציה גבוהים. על הילד לכוון לעצמו את בהירות וניגודיות המסך, עד לתחושת נוחות צפייה. הוא ירגיש זאת מיידית. יש לבחור בתצוגה פחות בהירה, תוך התאמת ניגודיות אופטימלית.

יחס רענון מסך הוא בין המרכיבים הפחות ידועים, עם זאת, בעל ההשפעה בין הגבוהות יותר לכאבי-ראש ועייפות הנגרמת מתוך ישיבה מול מסך. הגדרת יחס רענון מסך לקוי, יגרום במהרה לעיניים ולראש לכאוב. זאת בשל הריצוד המתמיד במסך המחשב, אומנם ריצוד הפחות מורגש לעין בלתי מזויינת, עם זאת מורגש היטב לאחר שעות מבט מול מחשב. הגדרת יחס רענון של 75HZ היא ההמלצה המינימלית.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות