עזרו לרמב"ם לאתר את התינוקת הראשונה שנולדה לפני 78 שנה בבית החולים. מי מזהה את האישה בתמונה?

בבית החולים רמב"ם גילו מעטפה בארכיון עליה נכתב: "תינוקת ראשונה – ציפורה גל סברג הרשקוביץ". עכשיו הם מבקשים את עזרת הציבור למצוא ולאתר את האישה והתינוקת שנמצאו במעטפה וככל הנראה זאת התינוקת הראשונה שנולדה בבית החולים לפני 78 שנה ב-22 בדצמבר 1938. שתפו ועזרו למצוא אותה
 

אחת משתי התמונות שנמצאו במעטפה. ייתכן ומדובר בפעוטה שבגרה וצולמה בשנות השבעים. צילום: ארכיון רמב"ם

אחת משתי התמונות שנמצאו במעטפה. ייתכן ומדובר בפעוטה שבגרה וצולמה בשנות השבעים. צילום: ארכיון רמב"ם

ב-22 לדצמבר, 1938, התכנסו בכירי המנדט הבריטי והשלטון המקומי בחיפה, לטכס מרשים ורב משתתפים – טכס חנוכת בית החולים הממשלתי החדש. בית החולים שנבנה אז על ידי האדריכל הידוע אריך מנדלסון, נועד לשרת את צמרת השלטון דאז ולהתכונן למלחמה שאיימה לפרוץ באירופה. עשרות שנים לאחר מכן, אותו בית חולים הפך לבית החולים הגדול בצפון הארץ, ולאחד המוסדות הרפואיים הישראליים הבולטים.

בשבוע שעבר ציינה הקריה הרפואית רמב"ם 78 שנות פעילות ענפה ומצוינות בתחום הרפואה, המחקר והפיתוח. רמב"ם והאנשים שפועלים בו הפכו לחלק בלתי נפרד מההיסטוריה של ארצנו ומסיפורה של הרפואה הישראלית. רבים מהפרקים הללו מתועדים היטב באמצעות מסמכים, עדויות אישיות, תמונות ואף הסרטות בארכיון בית החולים.

התמונה השנייה שנמצאה במעטפה. ייתכן וזו התינוקת הראשונה ברמב"ם בזרועות אימה. צילום: ארכיון רמב"ם

התמונה השנייה שנמצאה במעטפה. ייתכן וזו התינוקת הראשונה ברמב"ם בזרועות אימה. צילום: ארכיון רמב"ם

לציון המאורע, פתח ארכיון בית החולים תיקיות מסמכים ישנות משנותיו הראשונות, כחלק מפרויקט השימור הגדול שמתקיים בביה"ח, וחשף לראשונה מסמכים שטרם קוטלגו. אחת המעטפות שנחשפו הייתה מעטפה שהכילה שתי תמונות בלבד ונשאה על גבה את הכיתוב הבא: "מנדט – תינוקת ראשונה – ציפורה גל סברג הרשקוביץ". בתוך המעטפה נמצאו שתי תמונות, האחת של פעוטה הנישאת בידיה של אישה, ככל הנראה אמה של התינוקת, והתמונה השנייה של אישה בוגרת, ככל הנראה אותה פעוטה שבגרה וצולמה בשנות ה-70.

"הרבה מעטפות התגלגלו אלינו ממקורות שונים, ולא תמיד היה תיעוד מדויק לכל פרטי הרקע", מסבירה נורית נאה, מנהלת ארכיון רמב"ם, "אנו מאמינים שמדובר בתינוקת הראשונה שנולדה ברמב"ם, ואנו מבקשים את עזרת הציבור באיתור פרטים נוספים אודותיה ושפיכת אור על תעלומת זהותה".

 

במידה ואתם מזהים את המצולמות או יודעים פרטים נוספים על אלו הנמצאים ברשותנו, נשמח לשמוע מכם. אתם מוזמנים לכתוב אלינו באמצעות דוא"ל: n_naeh@rambam.health.gov.il

 

 

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות