כיצד לטפל בקשישים?

מפגש פתיחת שנת הלימודים במחלקה לרפואת משפחה של כללית, הוקדש לטיפול יתר וחסר בקשישים
 

מהלך הדיון הועלו שאלות, כגון: אבחון וטיפול יתר בקשישים, שיכול להתבטא בריבוי תרופות. צילום: אילוסטרציה

מהלך הדיון הועלו שאלות, כגון: אבחון וטיפול יתר בקשישים, שיכול להתבטא בריבוי תרופות. צילום: אילוסטרציה

שנת הלימודים של החוג לרפואת המשפחה המשותפת לבי, vxpr לרפואה בטכניון ולכללית, נפתחה במפגש חגיגי בו לקחו 13 המתמחים החדשים בכללית, צוות המורים, מתמחים, מומחים ותיקים וסטודנטים לרפואה מהשנה השישית.

המפגש החל בברכות של המנהל הרפואי במחוז – ד"ר זאהי סעיד ופרופ' חאלד כרכבי- ראש החוג לרפואת המשפחה. בהמשך, התמקד המפגש בנושא חשוב, שלעתים לא זוכה לדיון מספיק – רפואה ביתר מול רפואה בחסר בגיל השלישי. ד"ר יורם מערבי – גריאטר בכיר מבי"ח הדסה, ריתק בהרצאתו על הגישה למטופל הקשיש הדורש הסתכלות שונה. מירי יבין מאש"ל סקרה את השירותים הקהילתיים לקשיש.

בהמשך, נערך פאנל המסכם בהנחיתה של ד"ר לאה אהרוני- מנהלת המערך הגריאטרי של כללית במחוז, בו השתתפו ד"ר מערבי, ד"ר מוקי גבעון- רופא משפחה בכללית ועו"ס אירית פישר מאש"ל. במהלך הדיון הועלו שאלות, כגון: אבחון וטיפול יתר בקשישים, שיכול להתבטא בריבוי תרופות, טיפול מיותר בסטטינים ואיזון יתר של סוכרת. מצד שני, נדונו שאלות של אבחון וטיפול בחסר,כגון מינוי אפוטרופוס ופתרון אשפוזי מהירים מדי, גילנות, תת- אבחון של אלימות במשפחה והזנחה והימנעות מגישה וטיפול פליאטיבי לקשישים בשלב מתקדם של מחלות כרוניות.

את היום המרתק, שהעלה מחשבות והתלבטויות אתיות, חתמה ההצגה האוטוביוגרפית המרגשת "סבא שלי רמטכ"ל", שהכניסה את הצופים לחייו של ילד לסב חולה אלצהיימר, ולאחריה דיון בהשתתפותם של יוצרי ההצגה.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות