שמעת מה שמעתי – פסטיבל הבלוז הרביעי

שילוב בין מוזיקה עיראקית לבלוז, הרכב על טהרת המין הנשי ולייזר לויד אחד שכולכם פשוט חייבים להכיר. פסטיבל הבלוז מגיע בפעם הרביעית לתל אביב עם 40 הופעות. אנחנו כבר התנענו בשבילכם

זהו, אי אפשר להתחמק מזה כבר. לא יעזרו התירוצים, ההכחשות והכיסויים – החורף כאן. לאלה מכם שצוהלים מכל טיפת גשם, בחרו כבר מראש את המטריה ונהנים לדלג בין שלוליות – מה נסגר איתכם? אנשי הקיץ לרוב נכנסים בדרך כלל בשלב הזה שבין דצמבר לינואר לדיכאון, ואם כבר דיכאון – מה טוב יותר מפסטיבל בלוז?

כביש 61 – העמותה לקידום הבלוז בישראל, וחברת ההפקותNobody’s Fault Productions מגיעים לתל אביב עם פסטיבל הבלוז הרביעי שיכלול 40 מופעים ב־20 מועדונים שיתפרשו על 4 ימים (14-11 בינואר, רביעי-שבת הקרובים). בנוסף להופעות יהיו גם הרצאות וג'אמים שאולי לא יוציא אתכם מהדכדוך החורפי, אבל לפחות יוציאו אתכם מהבית.

המופע המרכזי בפסטיבל הפעם הוא של הבלוזיסט אלווין "יאנגבלד" הארט, אחד מבכירי מוזיקאי הבלוז בארצות הברית, שמביא ממיסיסיפי ארצות הברית את הבלוז הכפרי באמצעות מנדולינה, בנג'ו וקול עמוק עמוק.

 

אבל עם כל הכבוד למיסיסיפי – אנחנו צפוניים, ופסטיבל בלוז היה לנו פה כבר לפני עשרים וכמה שנים (24, אבל מי סופר). לא נתניע את הרכב 100 ק"מ דרומה, מבלי לדעת שיש לנו נציגות לוקאלית מכובדת לתמוך בה.

אז ירון בן עמי, האיש, המפוחית והרעמה מעתלית כמובן שיתייצב, כמו לכל פסטיבל. הפעם ביחד עם נוגה גולן־בראל וגיא דגן לטובת נגינת "המוזיקה של השטן" שתתרחש ביום שישי, ה־13 לחודש. יום שישי ה־13. כך גם איתמר בק הטברייני בהופעת סלון אינטימית בלי הגברה. תאמינו לי, הוא לא צריך מיקרופון כדי לתפוס את תשומת ליבכם.

ויש גם את יאיר דלאל, שביחד עם מיקי שביב מעלים מופע בשם "בגדאד ממפיס אקספרס", בו הם מארחים את בנותיהם שני ויסמין (בהתאמה). דלאל, שם נרדף למוזיקת עולם, לא מכיר בביטוי "שוקט על שמריו". לאורך השנים תמיד חידש, התחדש וגיוון בסגנונות המוזיקליים אותם הגיש לשומעיו באמצעות הכינור והעוד. המוזיקה העיראקית ששאב מבית הוריו התנקזה לפסטיבל הסופי, לפסטיבל העוד ועוד.

שותפו למופע, שביב, חוקר מוזיקלי כשלעצמו, זכור בעיקר כשניגן עם המיטב שבמיטב זמרי ארצנו סטייל אריק איינשטיין, יהודית רביץ, יוני רכטר ועוד. אחר כך לקח צעד אחד קדימה אל קדמת הבמה עם להקת "טנגו" ביחד עם ז'אן פול זימבריס (ריקוד לאור ירח, זוכרים?) וכמובן להקת "קאריזמא" שניגנה עם מאיר אריאל. מתחילת שנות האלפיים נודע בעיקר כמי שהפיק את אלבומיה של מיקה קרני, לימיו גרושתו, ואירח בביתם במושב אמירים הופעות אינטימיות שצברו תאוצה. הזוג נפרד – הבלוז נכנס.

כעת הצמד דלאל-שביב משלבים כוחות, כשדלאל מביא את המוזיקה היהודית-ערבית ושביב את הבלוז השורשי. אם דודו טסה הביא את העירקנ'רול, למה שלא יהיה עירק'נבלוז.

 

מלבד ההופעות, יש כאמור גם הרצאות העשרה כדוגמת הרצאתה של שרון קנטור, האישה והניינטיז, על "השטן ואני", כשבהמשך יוקרן הדוקו-ריאליטי בלוז הראשון שעלה לאוויר "moonshine and mojo hands". הרצאה נוספת היא של החיפאי עידן אלתרמן שירצה על השילוב של חברת "מוטאון" עם הבלוז במסגרת ההרצאה "ממיסיסיפי לדטרויט", ולאחר מכן יוקרן ה-סרט "האחים בלוז".

אבל עם כל הכבוד להשכלה הקולנועית של קוראינו הנאמנים, זה שייך למדור אחר. אנחנו כאן בשביל המוזיקה. להקה אחרת שתפסה את עיני, עוד בטרם שמעתי צליל אחד, היא להקת yes maam. בכל זאת, לא בכל יום אתה רואה להקה שקוראת תיגר על אל באנדי בכבודו בעצמו, ועל ארגון no maam הדמיוני שייסד בסדרה "נשואים פלוס". הלהקה ה"חצופה", כולה על טהרת המין היפה (רינה שוגל, מיטל הוכמן, נעה סגל, רוני מרקביץ', דנה אילון וקרן קורקוס) מתמחה בביצוע להיטי שנות ה־50 וה־60, ומשיקה מופע חדש על טהרת הבלוז והרוקנ'רול. ביטל'ס וארית'ה פרנקלין לצד החלונות הגבוהים ולהקת הנח"ל. הסגנון שמח, קופצני ורועש (כן, בלוז יכול גם לשעשע ולא רק לחרוך את הנשמה) וכעת נותר רק לראות איך הן ישתלבו במארג של הפסטיבל.

 

ואחרי שהבלוז התכתב עם מוזיקה מעיראק, למה שלא יגיע גם להיפ הופ? סגול 59 (חן רותם) מגיע עם פרויקט הגרייטפול דד, בעברית. הפרויקט השאפתני, שיצא לפועל באישורה ובתמיכתה של הלהקה, וגרר סיבוב הופעות ברחבי ארצות הברית, חוזר ארצה לטובת היושבים בציון שרוצים לשמוע איך אפשר לבצע רוקנ'רול אמריקאי בעברית, ולהישמע עדכני. בימים כתיקונם סגול הוא בעיקר משורר היפ הופ ציוני, שלמרות ים המרפרפים הצעירים שמסביב (כולל הבן שלו, תום "שירוטו" רותם) הוא עדיין רלוונטי מתמיד. אגב, לסגול יש כבר אלבום בלוז משלו, כשהוציא ב־2011 את "עוד נוסע אחד" בו שיתף פעולה עם גבע אלון, רד בנד, רונה קינן ועוד.

זוכרים שאמרנו שיש 40 הופעות? אז גם דני רובס יהיה עם שירים של הביטל'ס, ודן תורן ודויד פרץ ו־the paz band שמביאים קאנטרי בלוז לפרצוף עם הסולנית גל דה פז, שכריזמה היא מילה עדינה לתאר את הנוכחות שלה על הבמה. אבל אם לא מצאתם בייביסיטר ויש לכם רק מופע אחד ללכת אליו – חפשו את לייזר לויד.

את לויד הכרתי לפני שנים רבות כשהגעתי, במקרה, לבר בו הוא ניגן. לא הופעה מול מאות, למרבה הצער אפילו לא עשרות. רק קומץ של אנשים שראו איך הוא בוכה עם הגיטרה את הלילה (אגב, חפשו את הביצוע שלו ל-my guitar gently weeps). וירטואוז גיטרה בין־לאומי שפשוט היפנט אליו כל אדם שישב באותו רגע בקהל. אחר כך גיליתי את סיפור חייו, שמדובר בעצם בכישרון שנולד בארצות הברית, כבר היה חתום ב"אטלנטיקס רקורדס" המפורסמת ואז גילה את ר' שלמה קרליבך, התקרב לדת ותכנן לעשות איתו מסע הופעות ברחבי הארץ. קרליבך נפטר בטרם יצאה התוכנית אל הפועל, אבל לויד כבר היה בפנים. הוא חזר בתשובה, אבל שהמראה המזוקן וה"דוסי" שלו לא יבלבל אתכם – מדובר באמן גיטרה מהמדרגה הראשונה, אולי טיפ טיפה למעלה ממנה. הבלוז של לויד הוא הדבר האמתי. הוא משלב אותו בתפילות, ניגונים, גוספל יהודי שכזה שלא נופל לפן המיסיונרי. לא רק שירים דתיים נמצאים ברזומה, כשגם אשתו נכנסת למשוואה בשיר ההלל "marrocan woman", בה הוא מספר בשבחה ובשבחי השקשוקה שלה שגורמת לו לבכות. והגיטרה? כשלויד מתחיל לשחק איתה ולפרוט עליה הוא חוזר לאמריקה. המחול שמבצעים שניהם לא פחות ממהפנט. הוא כמו נעלם לקהל, שמצידו נמצא רק איתו. תופעה שפשוט פשע שלא ממלאת אולמות.

פסטיבל הבלוז הרביעי של תל אביב, מהדורת חורף אקוסטית, 14-11 בינואר

בשמחות – האזרח י' מאחל

איה כורם פרצה לחיינו ב־2006 עם דיסק בכורה מצליח שזכה לחיבוק מהרדיו, וקטלג את כורם כחלק מ"המסיקות" – כינוי גנרי לבוגרות בית הספר למוזיקה "רימון" שפרצו לחיינו כפטריות הזיה לאחר הגשם. עם השנים, בניגוד לחברות לכינוי, תפסה כורם כיוון אחר, נוגה יותר, קליט פחות. צעד שגם לה קצת להישכח מהתודעה. לפני כשנה חזרה כורם אל הכותרות בנסיבות שהן מוזיקליות רק בעקיפין. כורם עמדה במרכז המאבק בחברות התקליטים ובחוזים הדרקוניים עם האמנים. היא קידמה חוק המגביל את המשך ההתקשרות בין האמנים לחברות התקליטים, חוק שזכה לכינוי "חוק איה כורם". בימים האלה, לאחר המאבק ההוא, הוציאה כורם את "2023" אלבום קונספט יפהפה ונוגע, מתוכו מצורף פה "איש טובע". וואלה התגעגענו.

 

 

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • מה דעתכם על מחירי המנות לחתונות באולמות אירועים?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד במגזין