מתאשפזים ולא חוזרים

בית החולים כרמל קיים יום דיון מיוחד עם כל רופאי ומרפאות המחוז בכללית, במטרה לצמצם את תופעת האשפוז החוזר של מטופלים בני 65 ומעלה שחוזרים לבית החולים כעבור חודש מאשפוזם האחרון. אגב, "כרמל" הוא אחד מבתי החולים עם אחוז האשפוזים החוזרים הנמוכים
צוות כרמל ביום הדיון. חושבים איך להייטיב את הטיפול בתופעת האישפוזים החוזרים. צילום: אלי דדון

צוות כרמל ביום הדיון. חושבים איך להייטיב את הטיפול בתופעת האישפוזים החוזרים. צילום: אלי דדון

אם התאשפזתם, שוחררתם מבית החולים ולאחר פרק זמן קצר חזרתם שוב להתאשפז, כנראה שאתם שייכים לסטטיסטיקה הלא נעימה והלא מחמיאה של אשפוז חוזר. מתברר כי המלחמה באשפוזים החוזרים מעסיקה כיום מאוד את הקהילה הרפואית הבינלאומית והפכה לאחרונה בהוראת משרד הבריאות לפרויקט לאומי של מדינת ישראל.
"אשפוז חוזר הינו אשפוזו של מטופל בן 65 שנים ומעלה תוך פרק זמן של חודש מעת שחרורו מאשפוז במחלקה פנימית", מסביר ד"ר גיל לביא סגן מנהלת בית החולים כרמל, ומי שמוביל את פרויקט מניעת אשפוזים חוזרים בכרמל.
"מדובר בפרויקט דגל של שירותי בריאות כללית שמתקיים מזה כ-3 שנים, מתוך תפישת האשפוזים החוזרים כמדד לאיכות הטיפול הניתן לחולה, לשלמות העברת ה'מקל הרפואי' בין בית החולים לקהילה כיעד לצמצום בהוצאות מיותרות, ובעיקר מתוך דאגה לסבלו של החולה המאושפז", מסביר ד"ר לביא.
בית החולים כרמל בולט באחוז אשפוזים חוזרים מהנמוכים ביותר בארץ, וזה כפועל יוצא של איכות ועומק הטיפול והבירור הרפואי המתקיימים בשגרה בכל מחלקות הפנימיות של בית החולים, וכתוצאה של קשר תפקודי מצוין ורציף בין בית החולים לבין גורמי הרפואה בקהילה ובמחוז חיפה וגליל מערבי.
במסגרת מיפוי נקודות ההשפעה בהן ניתן להמשיך להרחיב ולשפר את הפעילות למניעת אשפוזים חוזרים קיימו בכרמל מפגש מיוחד בין הנהלת בית החולים ומנהלי החטיבה הפנימית והמלר"ד, על גורמי הרפואה והסיעוד שלו. לבין הנהלת המחוז של הכללית בראשם ד"ר זאהי סעיד, ברוריה ריקון- מהנהלת הסיעוד, הרוקח מחוזי- מרק לוין, מנהלי המנהלות השונות במחוז, והמרפאות העיקריות המפנות חולים לאשפוז בכרמל.
את תכני היום קבעו והובילו ד"ר גיל לביא ומיתי אשכנזי, מנהלת הסיעוד של חטיבת הפנימיות והמלר"ד ומרכזת תחום האשפוזים החוזרים בבית החולים מטעם הסיעוד.
במסגרת המפגש הועברו גם הרצאות על ידי מנהלי מכון הריאות ושירות אי-ספיקת הלב בבית החולים כרמל ובמחוז, ד"ר יוחאי אדיר, ד"ר ענת עמיטל, וד"ר ירון הלמן, שכללו תכנים מקצועיים ותפקודים שיאפשרו מתן טיפול מיטבי למטופל הן בקהילה והן בבית החולים.
"אין ספק ששילוב ידיים ושיתוף פעולה מוצלח בין בית החולים לקהילה יכול להוריד משמעותית את האשפוזים החוזרים. אנחנו בכרמל עושים ונעשה הכל בשיתוף הדוק עם המחוז שלנו בכללית כדי למנוע כמה שיותר אשפוזים חוזרים ולהמשיך ולתת את השירות הטוב ביותר למטופלים שלנו", סיכמה את היום המוצלח מנהלת כרמל, ד"ר חן שפירא.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות