הצילו חיי חם וחתן, שסבלו מאלרגיה לתרופה

בצירוף מקרים כפול ונדיר הציל בתוך שעתיים צוות מרפאת כללית את חייהם של שני מטופלים שפיתחו תגובה אלרגית קשה לתרופות
 

צוות מרפאת שפרינצק הציל חיי חתן וחמו שפיתחו תגובה אלרגית לתרופה. צילום: כללית

צוות מרפאת שפרינצק הציל חיי חתן וחמו שפיתחו תגובה אלרגית לתרופה. צילום: כללית

צוות מרפאת קהילה, אינו עוסק בדרך כלל בהצלת חיים, בודאי לא בסמיכות של שעתיים לשני מקרים בהם פיתחו הפונים תגובה אלרגית קשה. חוויה אינטנסיבית כזו ארעה לפני מספר ימים לצוות כללית במרפאת קרית שפרינצק. בשעת בוקר מוקדמת, פנה למרפאה אדם בן 42 שדיווח כי שעתיים לאחר שנטל כדור לשיכוך כאבי ברכיים, הופיעה נפיחות בפניו ועיניו האדימו ודמעו הילה גבאי – שקיבלה את פניו במשרד המרפאה, הבינה כי מדובר במקרה דחוף ומיהרה לדווח לד"ר אינה מרום – הרופאה המטפלת, לצוות האחיות במרפאה: רנדה חסון – ממלאת מקום מנהלת סיעוד, אנסטזיה גזית וג'ני שטלוב וביקשה שיגיעו לסייע למטופל וללוותו לחדר הטיפולים. האחיות והרופאה הגיבו במהירות והחליטו לטפל במקרה של תגובה אלרגית חריפה: נתנו לו עירוי עם הידרוקורטיזון 100 מ"ג לייצוב מצבו. במקביל, הוזמן אמבולנס כדי לפנותו לחדר מיון.

לא חלפו שעתיים ושוב התחוללה דרמה במרפאה: אדם בן 64, ששייך למרפאה אחרת, הגיע אף הוא עם נפיחות וגרד בכל הגוף, מלווה בחולשה כללית, לאחר שנטל על דעת עצמו נטילת כדור אנטיביוטיקה שתוקפו פג לפני כשנה. לדבריו, הוא לא ידוע כרגיש לאנטיביוטיקה. ד"ר שרה סיגלט – מנהלת המרפאה והאחות אנסטזיה גזית פגשו באדם שפיתח התקף אנפילקטי, במצב גרוע בהרבה מקודמו, כולל צניחת לחץ הדם ל-65 ממ"כ סיסטולי.

אחיות המרפאה אנסטסיה וג'ני היו עד לאחרונה אחיות בבי חולים וצברו ניסיון רב בטיפול במקרי חירום, מה שסייע להן להגיב באופן כמעט עצמאי. יחד עם הרופאה המנוסה, הן פעלו ביעילות וגם הפעם ניתן עירוי הידרוקורטיזון ונוזלים לווריד וכשמד"א הגיע, כבר התחיל לחץ דמו של המטופל להתייצב והוא חש טוב יותר להפתעת הצוות. פנה רופא האמבולנס, מיד למטופל ולאשתו ושאל: "שוב אתם פה? מה קורה פה?". מסתבר שהמטופל השני הוא החם של המטופל הראשון.

הסתבר שהיה זה צירוף מקרים מדהים: תגובה אלרגית עם שוק אנפילקטי היא תופעה נדירה יחסית בוודאי בעת פניה למרפאה הראשונית לכן יותר חריג, ששני חולים מופיעים, עם בעיה אלרגית דומה בהפרש של שעתיים. אם לא די בכך, מדובר בשני קרובי משפחה, שכל אחד מהם הגיב לתרופה שונה, בנסיבות שונות.

לאחר ששוחררו מהשגחה בבית החולים, הם שבו למרפאה מלאי תשבחות ותודות לצוות המסור במרפאת כללית שטיפל בהם במהירות ובמסירות.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות