מתרגלים חירום בחוף הכרמל

"מהלומה" של מכת טילים, פגיעה בתשתיות, הרס בתים, לכודים ופינוי פצועים – אלו מקצת התרחישים שתרגל מטה החירום של חוף הכרמל במתקן הסימולטור של פיקוד העורף
"הצמדת בקרים ותיעוד מהלך התרגיל מהווים כלי יוצא מן הכלל הנותן בידנו את האפשרות ללמוד, לנתח, לשפר ולהיערך לקראת תרחיש מלחמה"

"הצמדת בקרים ותיעוד מהלך התרגיל מהווים כלי יוצא מן הכלל הנותן בידנו את האפשרות ללמוד, לנתח, לשפר ולהיערך לקראת תרחיש מלחמה"

המועצה האזורית חוף הכרמל תרגלה תרחישי חירום במתקן הסימולטור של פיקוד העורף הממוקם בבסיס שברמלה. עם תחילתו של התרגיל נפתח מרכז ההפעלה של המועצה ובעלי התפקידים בחירום איישו אותו והחלו לטפל בעשרות פניות ותרחישים שונים. לראשונה תורגלו שני צוותי צח"י (צוות חירום יישובי) של עתלית ומעגן מיכאל שפעלו במסגרת היישובית ונתנו מענה למגוון תרחישים וסיוע לגורמי המועצה, ההצלה והביטחון.

במהלך התרגיל נבחנה המועצה ביכולת עמידתה בזמן לחימה מתמשכת ורציפה הכוללת נפילת טילים בשטחה, נפגעים והרוגים. בין השאר במהלך התרגיל תורגלה קריסת תשתיות, קריסת מבנים, חילוץ לכודים, סיוע לגורמי המדינה, קליטת אוכלוסייה ועוד. השוני בין התרגיל בסימולטור לבין תרגיל שנערך במסגרת השנתית הוא נושא הבקרה של גורמי פיקוד העורף על התנהלות המועצה. לכל מכלול במערך החירום של המועצה הוצמדו בקרים, שניתחו ותיעדו את פעולות המכלולים. תיעוד מהלך התרגיל יהווה משקל משמעותי בשיפור רמת המכנות של המועצה והיכולת של המכלולים השונים להשתפר.

תרחיש התרגיל דימה הסלמה במצב הביטחוני שחייב את ממשלת ישראל לצאת למבצע רחב היקף בלבנון וברצועת עזה. נושא ה"מהלומה", שזוהי הנחת היסוד של גורמי המדינה שבזמן הלחימה הבאה מדינת ישראל תותקף בצורה מאוד מסיבית ממספר חזיתות בו זמנית במאות ואלפי טילים, גם כן קיבל משנה תוקף בתרגיל. החל מתרחיש בו טיל פוגע בגשר המעבר למעגן מיכאל וחסימת דרכי הגישה לקיבוץ מעגן מיכאל וביה"ס המשותף ומעגנים, דרך פינוי שכונת קנדי שבעתלית, נוכח פגיעת טיל בלב השכונה, שהביאה לקריסת מבנים, פצועים והרוגים.

מפקד מחוז חיפה, אל"ם צביקה צורן, אמר על התרגול: ״יש חשיבות רבה לתרגול הרשויות בהתמודדות עם סיטואציות שונות לשעת חירום. פיקוד העורף יסייע ויתמוך בכל מה שיידרש כדי לקדם את המוכנות לחירום. ניכר כי קיימת במועצה האזורית חוף הכרמל הבנה עמוקה של תפיסת אחריות ועשייה רחבה בתחום ההכנות לחירום".

ראש המועצה האזורית חוף הכרמל, כרמל סלע, הוסיף: "תרגול מכלולי המועצה בסימולטור פיקוד העורף מהווה חשיבות תרגולית רבה הן בהיבט המערכתי והן ברמת הפרט. הצמדת בקרים ותיעוד מהלך התרגיל מהווים כלי יוצא מן הכלל הנותן בידנו את האפשרות ללמוד, לנתח, לשפר ולהיערך לקראת תרחיש מלחמה. התרגיל חידד לנו פעם נוספת כי בשעת חירום לאומית, המועצה תאלץ להתמודד עם מגוון תרחישים לבדה וכחלק מכך אנחנו נערכים ומתרגלים.

סגן ראש המועצה וראש מטה חירום, מודי ברכה, סיכם: "שיתופי הפעולה בין כלל הגופים ובינהם: פיקוד העורף, רשות חירום לאומית, מטה החירום של חוף הכרמל, צוותי החירום היישוביים, מתנדבי המועצה והמתורגלים, היו טובים ותרמו להצלחת התרגיל. זו פעם ראשונה שתרגלנו בסימולטור פיקוד העורף, מדובר בתרגיל אינטנסיבי מאוד המדמה בצורה אוטנטית מהלך מלחמה כולל. ההכשרות הרבות והתרגולים במהלך השנים האחרונות הניבו תוצאה מרשימה, עם פתיחת התרגיל, מכלולי המועצה פעלו בצורה טובה וסיפקו מענה מהיר ומקצועי למגוון התרחישים.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • איך אתם ממתיקים את הקפה/ תה שלכם?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחוף הכרמל
Ads

Zone not found or deactivated.Zone id : 236209