איך לחיות אחרי קיצור קיבה

כללית תערוך סדנא ראשונה מסוגה למי שעברו ניתוחים בריאטריים להפחתת משקל. הסדנא תתקיים במרכז הסדנאות במרפאת רמות רמז בחיפה ומלמדת את המנותחים איך לשמור על הפחתת המשקל לאורך השנים
הירידה המהירה במשקל מציפה שאלות איך שומרים על המשקל החדש? צילום: אילוסטרציה

הירידה המהירה במשקל מציפה שאלות איך שומרים על המשקל החדש? צילום: אילוסטרציה

ניתוחים בריאטריים מאפשרים ירידה מהירה במשקל מיד לאחר הניתוח, לעתים ללא שום מאמץ, תודות לשילוב של הגבלה משמעותית בכמות המזון שניתן לאכול לאחר הניתוח, יחד עם תחושת שובע מהירה שנובעת ממנו. כך חלה ירידה משמעותית במשקל, תוך תקופה קצרה לאחר הניתוח. אולם, מסבירה מגי וולוביץ, דיאטנית קלינית בכללית שהתמחתה בתחום הבריאטריה, חלק מהמנותחים עולים במשקלם במידה ניכרת תוך מספר שנים, ונמצא כי ליווי מתאים מסייע מאוד בשימור תהליך השינוי וההפחתה במשקל.
במחקרים נוספים נמצא כי מנותחים שהיו משך 3 שנים לאחר הניתוח במעקב ובתמיכה, שומרים טוב יותר על המשקל המופחת שהושג בניתוח, מאשר אלו שרק נותחו ללא ליווי בהמשך.
בשנים האחרונות חלה עליה ניכרת במספר המנותחים הבריאטריים, לאחר שהוכח שניתוחים אלה יעילים בהפחתת עודף משקל מסוכן בריאותית, מחלת סוכרת ומחלות כרוניות אחרות הנלוות אליו. מדובר בניתוח קשה, עם סיכונים, שנערך רק במצבים בהם יש צורך רפואי בטיפול בהשמנת יתר קיצונית ולכן חשוב להשקיע בשימור התוצאות של הפחתת משקל שהושגו בניתוח.
על רקע זה, מציעה כללית למנותחים קבוצת תמיכה והדרכה ייחודית ומותאמת.
מנחת הסדנא שתיפתח בחודש הבא בחיפה, אינה גורן שהינה דיאטנית קלינית שהתמחתה בליווי מנותחים בריאטריים, מפרטת שבסדנה ינתן מענה למגוון נושאים: בשנה הראשונה לאחר הניתוח. התזונה משתנה מחודש לחודש מבחינת מרקמים וכמויות מותרים, דבר המעורר בקרב המנותחים לא מעט שאלות על מה מותר ומה אסור, כמה זמן צריך לקחת ויטמינים, אלו ויטמינים, באילו כמויות, איך מתנהלים בעבודה ואיך בטיולים, מה עושים באירועים כאלה ואחרים ועוד ועוד.
הירידה המהירה במשקל מציפה גם שאלות, כגון: האם זה הקצב הרצוי, האם הירידה במשקל חלה לאט או מהיר, מתי תפסק, מה עושים אז, איך שומרים על המשקל החדש?
יתכנו גם קשיים פיזיולוגיים שונים מאדם לאדם, שמצריכים דרכי התמודדות מגוונות ולעתים יצירתיות, בהתאמה לכל מנותח בנפרד.
יותר מכל, מדגישה עירית בוקעי, מנהלת היחידה לתזונה ודיאטה של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי, הניתוחים הבריאטריים לסוגיהם אינם משנים את ה"ראש" שהתרגל לקשר אוכל ובעיקר מתוקים, עם מצבים רגשיים וחשוב לנצל את התקופה הראשונה שלאחר הניתוח להפנמת והטמעת הרגלים חדשים, תוך הקפדה על מזון מזין.
הסדנא מהווה מסגרת למשתתפים המתמודדים עם בעיות דומות שהופכים, בצד ההדרכה התזונתית, גם גורם תמיכה, מחזק ומאפשר למידה משותפת.
הסדנא, שתתקיים במרכז הסדנאות במרפאת כללית ברמות רמז, מבוססת על 10 מפגשים בשעות הערב, בהנחיית דיאטנית ומאמן כושר, להדגשת חשיבות הפעילות הגופנית במשולב עם תזונה נכונה.
הסדנא עתידה להפתח ב-8 למרץ.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות