הפטנט עבד – שיקום בלי פגיעה בעצים

הפטנט שהציל את עצי הרחוב בשימקין בחיפה ישמש גם לשימור העצים ברחובות העיר הוותיקים בעיר

"הנוף העצים והעלווה המייחדים כל כך את חיפה הם בנימי נפשנו". צילום: ראובן כהן

רחוב שימקין. "הנוף העצים והעלווה המייחדים כל כך את חיפה הם בנימי נפשנו". צילום: ראובן כהן

לאחר כ־6 חודשי עבודה וחודשיים לפני מועד הסיום המשוער, רשמו עובדי מחלקת הגנים בעיריית חיפה הצלחה לפיילוט אותו ביצעו להצלת העצים ברחוב שימקין בשכונת רמת בגין. הפיילוט הייחודי נועד לאפשר את שיקום הרחוב מבלי לפגוע בעצים הוותיקים ששורשיהם הרימו את המדרכות.

העניין הובא לשולחנו של ראש העירייה, יונה יהב, אשר הנחה את האגרונום העירוני להציל את העצים בכל מחיר. הגורם להרמת המדרכות הוא מרחב המחיה ההולך וקטן של שורשי העצים, עובדה המונעת מעצים רבים להתפתח ואף גורמת למותם בטרם עת.  הפתרון שנמצא מבוסס על יצירת תעלות תת קרקעיות אנכיות אשר כוסו בחומרים ייחודים המאפשרים מעבר חמצן המוחדר אליהן גם באמצעות פתחי אוורור. אלה, יביאו להגדלת שטח ההתפשטות של השורשים מתחת לפני האדמה תוך מניעת התופעה המוכרת של השורשים העולים כלפי מעלה ופוגעים במדרכות ובכבישים.

רחוב שימקין, נבחר להיות הרחוב הראשון בו בוצע שימור העצים כשלב מקדים לשיקום הכולל של הרחוב. הרחוב כמו רחובות וותיקים אחרים על רכס הכרמל משופע עצי אורן וותיקים ששורשיהם הרימו את המדרכות והכביש. הטכניקה לחפירת בתי השורשים והגדלתו התבצעה בטכניקות חדישות שהובאו במיוחד מחו"ל. עם השלמת הטיפול בעצים והכוונת השורשים לתעלות שנבנו עבורם, החל גם הטיפול ההוליסטי ברחוב שהסתיים בימים אלה ובמסגרתו הוחלפו התשתיות התת קרקעיות ברחוב.

עבודות השיקום תוכננו על־ידי המחלקה לתכנון דרכים ובוצעו על־ידי מחלקת ניהול פרויקטים באגף לשיפור פני העיר בעיריית חיפה. בנוסף, הוחלפו ושודרגו מערכות המים, הביוב , הניקוז והתאורה, בוצעו עבודות גינון והותקן ריהוט רחוב חדש לרבות: ספסלי ישיבה, גדרות ועמודי חסימה תקניים. בוצעו שיפורים גיאומטריים ונקבעו הסדרי תנועה חדשים להגברת הבטיחות. החניות לאורך הרחוב ובשטחי הבתים הפרטיים הוסדרו [במימון התושבים]. עם השלמת עבודות התשתית חודשו ורובדו מחדש המדרכות והכביש.

"הנוף העצים והעלווה המייחדים כל כך את חיפה הם בנימי נפשנו", מסר יהב. "לא ניתן לפגוע בעצים ונעשה ככל שביכולתנו כדי לשמור על כל עץ ועץ".משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • חיפה מחוץ לטווח הטילים: מה הייתם עושים למען תושבי הדרום והמרכז?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחיפה