ממוצקין לחלל

ניסוי של תלמידי אורט קרית מוצקין יישלח לחלל. בחירת הניסוי התבצעה במסגרת אירוע הגמר של תוכנית "רמון ספייסלאב"
 

נושא מחקר זה הינו חוצה גבולות ומשקף חשיבה יצירתית ומעורר השראה בקרב התלמידים והמדענים. צילום: קרן רמון

נושא מחקר זה הינו חוצה גבולות ומשקף חשיבה יצירתית ומעורר השראה בקרב התלמידים והמדענים. צילום: קרן רמון

אסטרונאוטים של נאס"א, מנכ"ל סוכנות החלל ובכירים בתעשיית החלל הישראלית בחרו לשלוח לחלל ניסוי של תלמידי כיתה ט' מאורט יונתן בקרית מוצקין. בחירת הניסוי התבצעה במסגרת אירוע הגמר של תוכנית "רמון ספייסלאב" של קרן רמון, החושפת תלמידי תיכון לחקר החלל, בשיתוף עם קרן טירן ע"ש שלמה טירן הפועלת לעידוד יזמות ויצירתיות של הדור הבא.

התלמידים שיתפו פעולה עם חברת התרופות הגלובלית תרו הממוקמת בחיפה, לניסוי הבודק ייצור משחה רפואית בתנאי מיקרו גרביטציה וכיצד תנאים אלו ייצור זרים ישפיעו על עמידותה. חברת תרו תכננה לשגר את הניסוי גם במידה ולא יזכה לתמיכה במסגרת פרויקט ספייסלאב, אך לאחר שקיבלו הודעה כי הניסוי נבחר על ידי בכירים בתחום החלל, תרו הודיעה שתשתמש במימון למשלוח ניסוי מדעי של בית ספר נוסף.

לדברי דר' צביאל שסקין מחברת תרו: "במסגרת הניסוי תשוגר מבחנה המורכבת משני חלקים המופרדים בחיץ בלתי חדיר ביניהם. בתחנת החלל הבינלאומית אסטרונאוט של נאס"א יפתח את החיץ ויערבב את שני המרכיבים. השאלה שתבחן היא מה תהיה מידת ההתערבבות בין שני המרכיבים והאם התרכובת תתפרק מבחינה פיזיקאלית.

נושא מחקר זה הינו חוצה גבולות ומשקף חשיבה יצירתית ומעורר השראה בקרב התלמידים והמדענים ומתבצע בפעם הראשונה בתחנת החלל על מוצר תרופתי. לתוצאות המחקר יכולות להיות השלכות מרחיקות לכת מאחר ויש לו רלוונטיות לתחומים רבים בתעשיית המזון, תעשיית הצבעים ותעשיות רבות אחרות."

לדברי ד"ר אמירה בירנבאום, מורת המדעים של הכיתה הזוכה: "זו גאווה להיות חלק מהפרויקט, להיחשף לאהבה של התלמידים לעולם המדע, לראות את עומק ההבנה של תלמידי כיתות ט' בתחום המדעי,  זו הגשמת חלום למורה למדעים ואני מודה על כך לקרן רמון".

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך