הגרוש שילם מזונות מראש – והסתבך משפטית

הגרוש שילם מראש את המזונות – אך כשבנו התעקש לגור עימו, סירבה גרושתו להחזיר לו את הכספים. ביהמ"ש הורה לה לאחרונה להחזירם.
הגרוש שילם מראש את המזונות – אך כשבנו התעקש לגור עימו, סירבה גרושתו להחזיר לו את הכספים. ביהמ"ש הורה לה לאחרונה להחזירם.

אב גרוש הגיע לא מזמן אל משרדו של עו"ד מיקי שיפמן, וביקש לפתוח את הסכם הגירושין עם אשתו. לדברי האב הגרוש, הוא בחר ב"מסלול המקוצר" ושילם את כל מזונות הילדים בהם חויב – מראש לגרושתו. מדובר בסכום לא מבוטל של מאות אלפי שקלים אשר שולמו בבת אחת – לחשבון הבנק של האישה.

אלא ששנתיים בלבד לאחר מתן הגט החליט אחד מהילדים להעתיק את מקום מגוריו אל בית האב, וכך החל האב לחוש תסכול עמוק. מצד אחד הוא כבר שילם את המזונות עבור הילד לאם, אך מצד השני הוא החל מממן מכיסו את הוצאותיו  – כלומר את מזונותיו של אותו הילד  – בעצמו מדי חודש.


לאחר שהאב הגרוש פנה מספר פעמים לאם בבקשה להשיב את הכספים ששולמו לה מראש, ומשנענה בסירוב, הוא נאלץ לפנות לבית המשפט, באמצעות עו"ד שיפמן, ולדרוש החזר של דמי המזונות.

בהליך שהתנהל בביהמ"ש למשפחה נקבע בסופו של דבר – כי על האישה להשיב לידי בעלה לשעבר את דמי המזונות והמדור ששולמו על ידו מראש על התקופה שבה הילד לא גר עמה.

לדברי עו"ד שיפמן, במקרים לא מעטים, כורכים בני הזוג את חלוקת הרכוש ביניהם גם את עניין המזונות ודמי המדור (אותו תשלום בו מחויב האב על מנת לממן את דיור ילדיו בבית אם-ילדיו). כלומר, במקרים רבים – חוב המזונות והמדור של האב מחושב כמקשה אחת – שנים קדימה – ומקוזז מחלקו ברכוש המשותף.

עו"ד מיקי שיפמן צלם דורון לצטר

עו"ד מיקי שיפמן צלם דורון לצטר

לדברי עו"ד שיפמן, על מנת לקבוע את שווי המזונות – הניתנים בתשלומים לאורך שנים ארוכות, נהוג לערוך היוון – ביטוי הנגזר מהמילה 'הון' – שמשמעו הפיכת התשלומים הדחויים הללו לסכום כספי חד פעמי שנלקח מהאב – ומועבר לאם.

לדברי עוה"ד שיפמן, הבחירה לשלם את מלוא חוב המזונות והמדור מראש היא בחירה מסוכנת, משום שהחיים מאד הפכפכים, ופעמים לא מעטות נמצא כי אבות ששילמו את המזונות והמדור מראש עשו מקח טעות, ואף נאלצו לשלם את הכספים בכפל – גם לגרושה – וגם לאחזקת ילדיהם בפועל.

לדברי עוה"ד שיפמן הניסיון לפתיחת הסכמי גירושין בהם שולמו המזונות מראש  – כבר נעשה פעמים רבות בעבר  – ובחלק לא קטן מהמקרים גם נחל הצלחה.

לדברי עו"ד שיפמן, חשוב לזכור כי המזונות והמדור אותם שילמו אבות גרושים לנשותיהם לשעבר – הם תשלומים שניתנים לילדים בעבור מחייתם ורווחתם מדי חודש, זאת בהנחה שהם גרים עם אמם, וכאשר המצב משתנה – אין מניעה לפנות לבית המשפט ולבקש הפחתה במזונות, ואף החזר מזונות – בשל שינוי הנסיבות.

עו"ד מיקי שיפמן www.mikilaw.com מומחה לדיני משפחה, גירושין, צוואות, עיזבונות, ומגשר.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור תחרות הדגלים הלאומנית - האם תשקלו לתלות דגל ברכב/דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוק ומשפט