הצילה חיי תינוקת במוקד החירום

רגעים ארוכים ומתוחים של פחד עברו על מנהלת מוקד החירום של "מכבי שירותי בריאות" בקריית מוצקין, כאשר הבינה שחייה של התינוקת בת השישה חודשים תלויים בה. עקשנותה שלא לשחרר את האם והתינוקת לביתה- הצילו את חייה
 

אלונה ריפה, מנהלת הסיעוד. ""מתחושת הבטן הרגשתי שמשהו לא בסדר אבל לא היה לי מדד מדויק לדעת". צילום: מכבי

אלונה ריפה, מנהלת הסיעוד. ""מתחושת הבטן הרגשתי שמשהו לא בסדר אבל לא היה לי מדד מדויק לדעת". צילום: מכבי

אירוע דרמטי ויוצא דופן הגיע למוקד החירום של מכבי בקריית מוצקין בשבוע שעבר.

אם לשישה ילדים הגיעה למוקד החירום עם בתה בת השישה חודשים, כאשר פניה כחולות ומחליפות צבעים. אלונה ריפה, מנהלת הסיעוד במוקד החירום קבלה את פניהן והתעשתה באופן מידי.

"האישה הייתה גברת דתייה שהוזעקה לגן של ביתה, לאחר שהתינוקת הכחילה בפניה פעמיים. היא אספה אותה מהגן ורצה אל המוקד". משיחה קצרה התברר לאלונה שהפעוטה במשך שישה חודשים, מאז לידתה, לא ביקרה אף לא פעם אחת במרפאה או אצל אחות טיפת חלב ולמעשה לא היה ניתן לבדוק האם קיים רקע רפואי שיסביר את מצבה החריג. לדברי האם, התינוקת הייתה בריאה ללא שום תסמינים עד לאותו רגע.

"תחילה היה דיי מורכב לגשת אל הבעיה מכיוון שאנחנו כאן לא רגילים לתופעה כזאת שאין שום מסמך, מתי היא נולדה, האם יש מחלות גנטיות במשפחה, שום דבר שיכול לספר לנו על ששת החודשים הראשונים בהן הפעוטה נולדה". תוך כדי בירור וניסיון לדלות מידע על מצבה הרפואי של התינוקת, פניה המשיכו להכחיל ולדברי אלונה היא לא נראתה בריאה כלל.

"האינדיקציה היחידה שהייתה לי באותם רגעים היה התיאור של האמא שספרה שהתינוקת סובלת מעט מחולשה". אלונה מסבירה שלהכחלה ישנם מספר גורמים שיכולים לגרום לתופעה בין אם פרכוסים אחרי בכי ממושך, או השתנקות. "בזמן שאני ממשיכה לנסות להבין מה גרם לתינוקת להכחיל, האם עמדה לצידי ונראתה די רגועה, כי הייתה בטוחה שזה תיכף יעבור ובקשה לחזור לביתה".

אלונה לא הסכימה להיכנע ללחץ האם ולאחר מספר בדיקות מעמיקות של לחץ דם, ריכוז חמצן בדם, חום וסוכר, הבחינה אלונה שהדופק של התינוקת לא תקין. "הבנתי שאחד הממצאים לחומרת המצב יכול להיות דופק גבוה ללא חום. זהו תסמין שניתן למצוא אצל תינוקות אפתיים, מה גם שהבכי שלה היה ממש חלש, השרירים שלה היו רפויים מידי" הנורה האדומה שנדלקה אצל אלונה התבררה כאבחון מדויק ומציל חיים. "מתחושת הבטן הרגשתי שמשהו לא בסדר אבל לא היה לי מדד מדויק לדעת, האמא לא נתנה לי מידע רב, היו חסרים לי נתונים רפואיים ועדיין, בשורה התחתונה, הרגשתי שמשהו לא בסדר". בשלב מסוים האמא חשה חסרת אונים כאשר הבינה שמדובר במצב חמור שחייב לטפל בו מידית, אלונה יצאה מחדרה כדי להתייעץ עם הרופא כיוון שחששה לשחרר את האם והתינוקת לביתם. "החלטתי שכדאי לתת לפעוטה נוזלים ולפנות אותה להמשך טיפול מידי בבית החולים".

תוך כדי הכנת ההפניה, מצבה של התינוקת החל להידרדר באופן דרמטי. "הגברנו את קצב עירוי הנוזלים במהירות שיא מחשש לייבוש, כאשר כל הזמן בדקתי שהמדדים שלה תקינים". האבחנה שנמצאה אצל הפעוטה לבסוף הצביעה על התייבשות קשה מווירוס שלקתה בו שנקרא חמצת מטבולית. "זהו מצב שבו הגוף מיובש ואם לא מקבלים טיפול מהיר ומונע, המצב יכל להתדרדר לכדי סכנת חיים. במקרה של התייבשות, הזמן הוא גורם קריטי. נתרן נמוך בגוף, מוביל לפרכוס ואם הנתרן גבוה זה עלול ליצור בעיות במח". הפעוטה נשארה באשפוז במשך שמונה ימים ויצאה מכלל סכנה. אלמלא התעקשותה של אלונה, על אף הלחצים של האמא, לא לשחרר את התינוקת הביתה, המקרה היה נגמר באסון נוראי.

"אני בסך הכול עשיתי את עבודתי, באותם רגעים הסתכלתי על הפעוטה ודמיינתי שזאת הילדה שלי ולכן לא הייתי יכולה לאבד ריכוז לשנייה, אני מאושרת שזה נגמר בסוף טוב". לאחר האירוע הילדה שבה לביתה ומצבה הוגדר יציב ולא נמצאה אבחנה נוספת והיא בריאה ושלמה.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות