טיפול התפתחותי ביוקנעם

חדש ביוקנעם: כללית הפעילה מכון חדיש להתפתחות הילד ושירות נוירולוגיית ילדים ונוער. המכון החדיש מרווח ועוצב באופן ידידותי ומותאם לילדים ומשתרע על פני תשעה חדרי טיפול
 

חשיבות רבה יש לאבחון המוקדם ולכן מופעלת תוכנית משותפת עם טיפת החלב הגדולה של כללית הפועלת במרפאה. צילום: כללית

חשיבות רבה יש לאבחון המוקדם ולכן מופעלת תוכנית משותפת עם טיפת החלב הגדולה של כללית הפועלת במרפאה. צילום: כללית

הקלה ניכרת להורים לילדים הזקוקים לאבחון וטיפול התפתחותי, תושבי יוקנעם והסביבה: השירות ניתן מעתה במכון החדיש להתפתחות הילד שהפעילה כללית במרפאה הרב תחומית עמק השלום וכך נחסך מהם הצורך להטלטל למרחק.

כמו כן, הופעלה במרפאה מחלקה ראשונה מסוגה באיזור לנוירולוגית ילדים.

המכון החדיש, בניהולו של ד"ר אהרון שיף – מומחה בנוירולוגית ילדים והתפתחות הילד, כולל צוות רב מקצועי, המעניק לילד ולהוריו מעטפת טיפול כוללנית תחת קורת גג אחת וכולל: פיזיותרפיסטיות, מרפאות בעיסוק, קלינאיות תקשורת, עובדות סוציאליות ופסיכולוגיות וכן שירותי משרד. כולם התמחו בטיפול בילדים ובבעיות התפתחות, כאשר הטיפול הינו גם בילד וגם במשפחתו, כמכלול.

המכון החדיש מרווח ועוצב באופן ידידותי ומותאם לילדים ומשתרע על פני תשעה חדרי טיפול וכן פועלים במקום 2 אולמות גדולים לטיפולי ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה וקיום מפגשים קבוצתיים.

ד"ר שיף מציין כי במכון ינתן טיפול לכל קשת בעיות ההתפתחות, החל מסטיה של הצואר (טורטיקוליס), קושי באחיזת עפרון, סרבול בתנועה, טיקים, קשיים שפתיים, אפילפסיה בחומרות שונות, הפרעות קשב ועד אוטיזם והפרעות תקשורת אחרות, פיגור, שיתוק מוחין ועוד. מדובר בכ- 10 אחוז מאוכלוסיית הילדים וחשוב לתת להם כתובת אבחון וטיפול מיטבית, כאשר ככל שנקדים בטיפול כן נשפר את הסיכוי להטיב את מצבם.

חשיבות רבה יש לאבחון המוקדם ולכן מופעלת תוכנית משותפת עם טיפת החלב הגדולה של כללית הפועלת במרפאה, כך שפיזיותרפיסטיות מהמכון להתפתחות הילד יאבחנו ויסייעו לאחיות טיפת חלב לאתר תנוקות עם בעיות התפתחות. כמו כן, נמצא הצוות בקשר הדוק עם היועצים השונים במרפאה, כאשר מדובר בבעיות המחייבות חוות דעת של רופאי עיניים, אף אוזן וגרון ועוד.

פרופ' נתנאל צלניק, מנהל רשת מכוני התפתחות הילד במחוז חיפה וגליל מערבי של כללית, מצייון כי בעשור האחרון מסתמנת עליה בביקוש לאבחונים וטיפולים בבעיות התפתחות, בעיקר בשל שיפור חשוב במודעות ההורים, אנשי חינוך ורופאי הילדים, תוך ירידה בסטיגמה השלילית. כמו כן, על רקע ריבוי טיפולי פוריות יש יותר לידות תאומים, כך גם לידות בגיל מאוחר והשרדות טובה של פגים – אלו הן קבוצות בסיכון להופעת בעיות התפתחות. כללית במחוז חיפה וגליל מערבי נערכת בהתאם ודואגת לפריסה רחבה של רשת המכונים שלה, כדי להקל ההורים ולהבטיח שהילדים יטופלו בעוד מועד. הפעלת המכון ביוקנעם, הינה חלק מהתפיסה של הנגשת שירות ושיפור זמינות למען עתיד הילדים.

בנוסף על מכון התפתחות הילד, פועלת במרפאת עמק השלום של כללית גם שירות נוירולוגיית ילדים שהורחבה כעת משמעותית. השרות ניתן 3 פעמים בשבוע ומאויישת על ד"ר אהרון שיף, שהינו נוירולוג ילדים בכיר בבית חולים ומדריך קליני בפקולטה לרפואה בחיפה וד"ר מוחמד אבו-ראשד, נוירולוג-ילדים שעובד כבר מספר שנים במרפאת כללית ביקנעם מוכר ואהוד על המטופלים. במרפאה לנוירולוגית ילדים מאובחנים ומטופלים ילדים ובני נוער עד גיל 18, בבעיות נוירולוגיות שאינן קשורות בהכרח בהתפתחות הילד, כגון כאבי ראש, מחלות ניוון שרירים ועוד.

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות