טיפולים קרובים לחולי סרטן השלפוחית

בשירות חדש ופורץ דרך בכללית: מטופלים שאובחנו כסובלים מסרטן שלפוחית השתן יקבלו מעתה את הטיפול במרפאה האורולוגית של כללית במרכז רפואי לין, במקום בבית חולים
 

 צוות מחלקת אורולוגיה בלין. מימין- גליה אנגלר, ניצה הירשברג, אביגיל בס, ראגדה סאליבא. צילום: כללית

צוות מחלקת אורולוגיה בלין. מימין- גליה אנגלר, ניצה הירשברג, אביגיל בס, ראגדה סאליבא. צילום: כללית

סרטן הערמונית, שעלה לאחרונה לכותרות בהקשר של הניתוח אותו עבר הרמטכ"ל, הוא הסרטן השכיח ביותר בגברים. נוכח שכיחותו הגבוהה, דאגו בכללית ליצור עבור גברים שחלו במחלה כתובת שמאפשרת קבלת מכלול האבחונים והטיפולים, תחת קורת גג אחת במרפאה האורולוגית במרכז רפואי לין. בהובלתו של ד"ר יורם דקל, שמפעיל שירות מרחבי משולב רפואה יועצת, במרכז רפואי בקהילה עם המחלקה בבית חולים כרמל, מקבוצת כללית. הצוות המטפל משולב אף הוא ונותן, ברצף טיפולי, מענה בכל אחד משלבי המחלה: מהקל באבחון מוקדם ועד למחלה מפושטת. כחלק ממהלך זה, הוחל לאחרונה בביצוע שטיפות שלפוחית השתן במרכז רפואי לין, כולל בכימותרפיה עם וללא חימום – טיפול  שעד כה בוצע רק בבתי החולים ועתה מועתק למרכז רפואי בקהילה. מדובר בטיפול במהלכו מחדירים לתוך שלפוחית השתן קטטר חד פעמי דק ודרכו מבצעים שטיפות על ידי 3 חומרים שונים, לעיתים בטכנולוגיה המשלבת חימום מקומי של דופן שלפוחית השתן. מחקרים רפואיים הוכיחו שהטיפול מקטין את הישנות המחלה. מתן הטיפול וסוג השטיפה נקבעים  עפ"י ממצאים פתולוגיים ועל פי שיקול דעתו של הרופא.

לקראת העתקת השירות מביה"ח לקהילה, נערכה בכללית הכנה מקיפה במרכז רפואי לין, שכללה הרחבת הצוות המטפל, על ידי ניוד אחות וצוות משרד מיומן מכרמל אל המרפאה בלין, המחלקה צויידה במיכשור ייעודי חדיש וצוות המטפלים הוכשר לביצוע הפעולה, כאשר ביום טיפולים מרוכז מבוצעות שטיפות ל-25 מטופלים.

בכללית מציינים כי היתרון למטופל בביצוע השטיפות במרכז רפואי בקהילה, בכך שהטיפולים ניתנים על ידי צוות גדול של אחיות, תוך קיצור זמן שהיית המטופל. כמו כן, הביקור הטיפולי נערך בסביבה נעימה ופחות מאיימת מאשר חש המטופל בבית חולים ובמיקום נגיש תחבורתית – מרכז רפואי לין. יש גם התייחסות רבה להכנתו של המטופל ולפני כל טיפול נפגש המטופל עם הרופא המרכז את הטיפול בשטיפות האורואונקולוגיות. כך הוא רגוע יותר, כי ברור לו שהוא נמצא במעקב צמוד, ביכולתו להציג שאלות לרופא ולדווח על מצבו.

שירות חדש זה הינו חלק ממגמה רחבה של העתקת פעולות וניתוחים, שאינם מחייבים תנאי בית חולים, אל המרכזים הרפואיים בקהילה, בהתאם למגמות ברפואה המודרנית וכדי לשפר את השירות למטופל בזמינות, נגישות וסביבת טיפול ידידותית. מתכונת שירות זה תורחב בקרוב גם במחלקה האורולוגית בקריית בריאות זבולון.

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות