האוניברסיטה הירוקה

אות המשרד להגנת הסביבה על הפחתת פליטת גזי חממה הוענק לאוניברסיטת חיפה. האוניברסיטה, שנכללת ברשימה של 50 מוסדות שמדווחים באופן וולנטרי למערך הרישום והדיווח על פליטות גזי חממה בישראל, הפחיתה ביותר מ-25 אחוז את הפליטות בין השנים תשע"ב לתשע"ג
רובה המכריעה של ההפחתה נובע מהירידה באחוז הפליטות מגז המזגנים. צילום: דוברות אונ' חיפה

רובה המכריעה של ההפחתה נובע מהירידה באחוז הפליטות מגז המזגנים. צילום: דוברות אונ' חיפה

אות המשרד להגנת הסביבה לשנים למערך הרישום והדיווח על פליטות גזי חממה בישראל הוענק בשבוע שעבר בפעם השנייה לאוניברסיטת חיפה, אחת מתוך 50 מוסדות שמדווחים באופן וולונטרי למשרד על פליטות גזי החממה, באירוע שהתקיים במרכז פרס לשלום. על פי הדיווח, בין השנים תשע"ג לתשע"ב חלה ירידה של למעלה מ-25 אחוז בפליטות גזי החממה באוניברסיטה.
כחלק מפעילות "קמפוס ירוק", הצטרפה האוניברסיטה לפני שלוש שנים באופן וולונטרי למערך הדיווח על פליטות גזי חממה של המשרד להגנת הסביבה כחלק מהערכות למאבק בשינויי האקלים ולנקיטת צעדים להפחתת פליטות גזי חממה, ובמסגרת האמנה לשינויי אקלים ופרוטוקול קיוטו. בעקבות זאת, היא קיבלה השנה בפעם השנייה את אות המשרד.
כאמור, בסך הכל נמדדה ירידה של למעלה מ-25 אחוז בפליטת גזי החממה באוניברסיטה בשנת תשע"ג יחסית לשנה שקדמה לה: מ-19900 טון בשנת תשע"ב ל-15171 טון בשנת תשע"ג. בפליטות גזי החממה הישירים (גז מזגנים, מקורות ניידים – כדוגמת רכבים, מקורות נייחים – שריפת מוצרי נפט וסולר בעיקר) ממקורות אשר בבעלות או בשליטת האוניברסיטה חלה ירידה של כ-36 אחוז. רובה המכריעה של ההפחתה נובע מהירידה באחוז הפליטות מגז המזגנים, שנגרם מהפחתת השימוש בגז מסוג R-22 והוא תוצאה ישירה של החלפת מזגנים ישנים והפחתה של שימוש בסולר לחימום. "כחלק מפרוטוקול מונטריאול לאמנת וינה, שמדינת ישראל חברה בו ומחויבת לעמוד בדרישותיו, יש להפחית את השימוש בגזים הפוגעים בשכבת האוזון דוגמת גז מסוג R-22, המשמשים במערכות קירור ומיזוג החל משנת 2015. באוניברסיטת חיפה החלטנו שלא להמתין לשנת 2015 ולהתחיל מייד בתהליך ההפחתה והתוצאות לפנינו", אמרה רקפת קרוכמל, רכזת קמפוס ירוק באוניברסיטת חיפה. בנוסף, חלה ירידה של יותר מ-15 אחוזים בפליטות עקיפות (שנובעות מצריכת חשמל).
אות המשרד להגנת הסביבה"אנו רואים חשיבות רבה ב'קמפוס ירוק' ובמחויבות שלנו לסביבה ברת קיימא. לצד הפעילות שכבר קיימת, אנו מחפשים כל הזמן דרכים נוספות להגביר את החיסכון האנרגטי שלנו ולהגדיל את תרומתנו לסביבה", אמר סגן הנשיא, מנכ"ל האוניברסיטה ויו"ר מועצת קמפוס ירוק ברוך מרזן.
כחלק מאותה מחויבות, החלה האוניברסיטה במחקר ראשון מסוגו בישראל בו מבקשים החוקרים לבדוק האם פאנלים סולאריים ו"גגות ירוקים" משתפים פעולה, ומביאים לשיפור הניצולת של הפאנלים. המחקר נערך במרכז המחקר ע"ש קדס לאקולוגיה של גגות ירוקים בראשותו של פרופ' ליאון בלאושטיין והוא חלק מעבודת הדוקטורט של ברכה שינדלר. לדבריו של ד"ר שי לוי, מנהל המרכז, ההשערה המחקרית היא שהגג הירוק מייצר אקלים קריר יותר, מה שמשפר את הפקת החשמל בימים חמים. הפאנלים הסולאריים, מצידם, אמורים לספק צל המהווה בית גידול מגוון יותר לצמחים ובעלי חיים.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך