מרגישים טוב בכרמל

כ-90 אחוז ממאות הנשאלים בסקר משרד הבריאות, בחרו בבית החולים כרמל במקום הראשון בישראל במדד תחושת המטופל שהינו נמצא בידיים טובות.
91 אחוז מהנשאלים אמרו כי הרופאים בכרמל התייחסו אליהם באדיבות ובכבוד. צילום: אלי דדון

91 אחוז מהנשאלים אמרו כי הרופאים בכרמל התייחסו אליהם באדיבות ובכבוד. צילום: אלי דדון

לראשונה בישראל ביצע משרד הבריאות עבודת מחקר שכללה סקר מקיף בכל בתי החולים בארץ, במטרה להביא לשיפור השירות. במהלך הסקר נשאלו למעלה מ-11 אלף מטופלים מעל גיל 18 ששהו בבית חולים לפחות שני לילות, על חווית האשפוז שלהם – כשבכל בית חולים רואיינו כ-500 מטופלים. המחקר בדק לעומק את השירות הרפואי, הסיעודי, התנאים הפיזיים, מתן מידע רפואי ופרמטרים נוספים.
השבוע חשף משרד הבריאות את הציונים להם זכו בתי החולים בסקר הראשון שערך על חווית המטופל, ומראה את ההבדלים בין המוסדות הרפואיים ואת נקודות החוזק והחולשה של כל אחד מהם מעיני החולים המאושפזים. בית החולים כרמל נמצא כמוביל במקום הראשון בארץ במדד תחושת המטופל כי הוא בידיים טובות. כמעט הרוב המוחלט של הנשאלים 89 אחוז, הביעו שביעות רצון גבוהה וציינו את המקצועיות הרפואית בשילוב אנושיות הצוות הרפואי של כרמל, כמי שנתנו להם את התחושה כי הם בידיים הכי טובות.
גם במדדים נוספים שנבדקו בסקר נמצא כי בית חולים כרמל מוביל ברוב המכריע של מדדי חווית המטופל באשפוז מבין בתי החולים בצפון והוא נמצא בשלישיה הפותחת בין כל בתי החולים בארץ.
ביחס לצוות הרפואי המהווה את לב המערכת הטיפולית בבית החולים. בחרו וציינו 91 אחוז מהנשאלים כי בבית החולים כרמל הם הרגישו כי הרופאים התייחסו אליהם באדיבות ובכבוד, ומיקמו את כרמל כראשון בארץ בתחום. בשאלה: "באיזו מידה הרופאים הקשיבו לך והתייחסו לשאלות ולחששות שלך", בחרו 86 אחוז בכרמל, וציינו את כרמל כאחד המובילים בבתי החולים בישראל.
אחת השאלות המעניינות ביותר את המאושפזים בבתי החולים היא לגבי יעילות הטיפול ויעילות התהליכים אותם הם מקבלים. מה היחס והתחושה שלהם כלפי רמת היעילות. כאן בלט בית החולים כרמל והוא ניצב במקום הראשון מבין כל בתי החולים בארץ עם 86 אחוז מרוצים מיעילות תהליכי הטיפול ותהליכי הקבלה והשחרור בכרמל.
צוות האחיות והסיעוד בכרמל קיבל את אחוז המרוצים הגבוה ביותר בחיפה ובצפון. 87 אחוז מהנשאלים אמרו כי צוות הסיעוד של בית החולים כרמל נתן להם תחושת רוגע ומקצועיות, וכי הם היו מאוד מרוצים מהיחס והטיפול הסיעודי.
"אנחנו משקיעים מאמצים רבים בהכשרות והדרכות לצוות הסיעודי שלנו כדי לשמור על רמת שביעות רצון גבוה של המטופלים שלנו", אומרת חיה פקר מנהל הסיעוד בכרמל. "ישנן תוכניות לימוד והדרכה מאוד מובנות עם מתודולוגיה השמה את המטופל בכרמל במרכז, ומלוות את הצוות הסיעודי מרגע קליטת האחות לעבודה בבית החולים, ולאורך כל הדרך".
בשאלת המאושפזים לגבי טיפול צוות המחלקה באופן כללי, הכולל בתוכו את הטיפול הרפואי, הסיעודי, וגם את טיפול הצוות הפארה-רפואי כמו הדיאטניות הפיזיותרפיסטיות, נבחר כרמל במקום הראשון מבין בתי החולים של חיפה והצפון עם מדד של 84 אחוז מרוצים מחוויית הטיפול המחלקתי.

 ד"ר שפירא. "אנו גאים בכרמל בהובלה ובמצוינות צוות בית החולים לאורך כל הסקר". צילום: אלי דדון

ד"ר שפירא. "אנו גאים בכרמל בהובלה ובמצוינות צוות בית החולים לאורך כל הסקר". צילום: אלי דדון

הסקר בוצע בתקופת האביב-קיץ, בה בתי החולים אמורים להיות פחות עמוסים, ועדיין 9 אחוז מהמטופלים בסקר דיווחו כי שהו במסדרון בית החולים בחלק מהאשפוז ובכולו. גם כאן בולט בית החולים כרמל עם כמעט 0 אחוזי אשפוזים במסדרונות.
"מדיניות האשפוז שלנו מאוד ברורה", מעדכנת מנהלת כרמל הד"ר חן שפירא. "ההנחיות לצוות ברורות יש להפוך כל פינה וכל אבן בבית החולים כדי לתת למטופל את מיטת ותנאי האשפוז הטובים ביותר עבורו, אצלנו בכרמל אנחנו לא מאשפזים במסדרונות".
תחום ההיגיינה והניקיון בבתי החולים נבדק גם הוא ומהסקר עולה כי בית החולים כרמל הוא הנקי ביותר באזור חיפה והצפון. 93 אחוז מנשאלי הסקר ציינו לשבח את ניקיון החדר והשירותים בכרמל, מה שתורם למלחמה בחיידקים ושמירת בטיחות בריאותו של המטופל.
איכות המידע שקיבלו המטופלים הוא נושא שזכה לביקורת בסקר משרד הבריאות, 30 אחוז מהמטופלים בבתי החולים ברחבי הארץ הרגישו שלא שיתפו אותם באפשרויות הטיפוליות במידה שרצו. בית החולים כרמל לעומת זאת זכה במקום הראשון מבין בתי החולים בחיפה ובצפון בתחום מתן המידע עם 83 אחוז מרוצים.
מנהלת כרמל, ד"ר שפירא, סיכמה את תוצאות הסקר ואמרה: "אנו גאים בכרמל בהובלה ובמצוינות צוות בית החולים לאורך כל הסקר. אנו חיים כיום בעידן של הסתכלות אחרת על החולה, בו לאמפתיה, לשירות ולתנאים יש חשיבות משמעותית והם חייבים להתקיים כחלק מרפואה איכותית. ההישגים אצלנו בכרמל נבנו לאורך שנים ארוכות של חינוך, הטמעה, דוגמה אישית וערכי יסוד, שלאורם בית החולים כרמל פועל".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות